Hlavní obsah

Rozkvetlá zahrada bez práce navíc? Vsaďte na trvalky!

Foto: seaonweb, Shutterstock.com

Foto: seaonweb, Shutterstock.com

Toužíte po rozkvetlé zahradě, ale bojíte se, že nebudete péči o rostlinky zvládat? Zasaďte trvalky, které jsou odolné, dlouho kvetou a nepřidělají vám téměř žádnou práci.

Článek

Ve správných podmínkách vydrží trvalky pěknou řádku let. Jejich životnost přitom ovlivňuje hned několik faktorů: mezi nejdůležitější patří stav půdy, dostupnost vody a živin a podcenit byste neměli ani světelné podmínky. Jaké trvalky zvládnou přímé slunce, které dávají přednost stínu a jak se o ně starat?

Trvalky vhodné na slunce

Mezi trvalky zvládající přímé slunce a sušší půdu patří mavuň červená kvetoucí od května až do října nebo odolný vlčinec čínský, který si vystačí i s velmi chudou půdou. Na živiny bohatší půdu potřebují kuklík šarlatový a poděnka virginská, ta ale kromě sluníčka hravě zvládne i polostín. V kuchyni využijete denivky, jejichž jedlé květy můžete přidat třeba do salátů. Chcete opravdu dlouho žijící trvalku? Vsaďte na pivoňky, které se mohou dožívat více než padesáti let.

Další vhodné rostliny: ožanka kalamandra, třapatka zářivá a nachová, zavinutka podvojná a krásnoočko velkokvěté

Foto: Serhii Brovko, Shutterstock.com

Pivoňky vyžadují dostatek světla, nevadí jim ale ani pohyblivý stínFoto: Serhii Brovko, Shutterstock.com

Vytrvalé květiny do polostínu

V polostínu se bude dařit boubelce velkokvěté s až osmicentimetrovými květy, společnost jí může dělat fialově kvetoucí liriope. Mezi dřeviny, azalky a rododendrony vysaďte mitrovničku srdcolistou, do popředí záhonu patří rozrazil klasnatý. Milujete barvy? V tom případě si oblíbíte prvosenky, u kterých si můžete vybrat časně i pozdně kvetoucí druhy.

Další vhodné rostliny: oměj, kakosty, blatouch bahenní a čemeřice

Foto: High Mountain, Shutterstock.com

Liriope je skutečně nenáročná rostlina. Miluje polostín, ale zvládne i plné sluníčko a stínFoto: High Mountain, Shutterstock.com

Stínomilné kvetoucí rostliny

Na stinná místa vysaďte žlutě kvetoucí mochničku trojčetnou. Na jaře vykvete kamzičník, koncem dubna se dočkáte květů srdcovky nádherné. Do stínu se obecně nejvíce hodí hajní druhy, které většinou rostou pod listnatými stromy. Patří sem například kokořík mnohokvětý, dymnivka žlutá nebo hluchavka pitulník.

Další vhodné rostliny: kapradiny, bohyšky, čechravy, kontryhel měkký a sasanky

Foto: Kenneth Keifer, Shutterstock.com

Srdcovky jsou zvyklé na růst pod listnatými stromy, zamilují si tedy stinná místaFoto: Kenneth Keifer, Shutterstock.com

Jak a kdy vysazovat trvalky

Nejvhodnější doba pro výsadbu bývá na jaře a na podzim. Obecně platí, že trvalky kvetoucí na jaře a na začátku léta se vysazují na podzim, respektive od poloviny srpna do října. U rostlin kvetoucích během léta a podzimu probíhá výsadba na jaře, tedy od března do poloviny května. Řiďte se přitom teplotními podmínkami a stavem půdy. V chladnějším podnebí a do vlhčích či těžších půd je vhodné zasazovat později na jaře či dříve na podzim.

Správná hustota a hloubka výsadby

Důležitá je i hloubka a hustota výsadby. Obojí závisí na konkrétních požadavcích dané rostlinky, které by vám měli sdělit v zahradnictví, kde budete nakupovat. U hustoty záleží především na velikosti rostliny v dospělosti. Vysoké trvalky sázejte na vzdálenost 80 až 120 cm, středně vysoké 50 až 60 cm a nízké na 20 až 30 cm od sebe.

Trvalky se většinou vysazují do takové hloubky, aby jejich rašící výhonky byly na úrovni povrchu půdy, případně mírně vyčnívaly. Když ji zasadíte příliš hluboko, nemusí rostlina kvést, a může dokonce uhynout.

Foto: Iva Vagnerova, Shutterstock.com

Většina trvalek nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Pozornost věnujte hlavně hustotě a hloubce výsadbyFoto: Iva Vagnerova, Shutterstock.com

Hnojení, kypření a stříhání

Přestože jsou trvalky poměrně nenáročné, občas budou vaši pozornost přece jen potřebovat, především pak v prvním roce po výsadbě. To na vás čeká hlavně odstraňování plevele, častější zavlažování a kypření půdy.

Starší trvalky žádnou zvláštní zálivku nepotřebují, s hnojením se spokojí jednou do roka a ani na mulč si nijak nepotrpí. U kvetoucích trvalek je dobré protrhávat a průběžně odstraňovat odumřelé květy. Prodloužíte tím dobu kvetení, zvýšíte hustotu květenství a navíc rostlince značně ulevíte.

Jak zazimovat trvalky

Na podzim rostliny u země sestřihněte a prsty jim nakypřete půdu. Drtivá většina trvalek ochranu před zimou nepotřebuje a s případnou vrstvou sněhu si poradí. Pokud ale pěstujete druhy z jiných klimatických podmínek, mohou mít problém s vlhkostí či mrazem a je nutné je něčím chránit. Vhodná je vrstva shrabaného listí zatížená větvemi nebo přikrývka z jedlového či smrkového chvojí.

Chcete se zahradou letos doopravdy pohnout? Návod krok za krokem, jak založit na jaře skalku.

Reklama