Hlavní obsah

Trápí vás lupy? Dermatologové doporučují inovativní kombinaci skutečně účinných látek

Foto: shutterstock.com

Dobrá zpráva pro všechny milovníky krásných a zdravých vlasů – problém s lupy lze řešitFoto: shutterstock.com

Možná vás překvapí, že lupy se tvoří vlastně každému. Polovinu z nás ale navíc trápí nepříjemné svědění a viditelné lupy mají za vinu i nejedno společenské faux pas. Dobrou zprávou pro všechny milovníky krásných a zdravých vlasů je, že lze mít celý problém pod kontrolou. Zajímá vás jak?

Článek

Přestože drolící se šupinky kůže nepředstavují pro člověka zdravotní riziko, jejich výskyt může být nepříjemným estetickým problémem, který často zasáhne sebevědomí, sociální chování i vnímání sebe samého. Mechanismy, které vedou ke vzniku lupů, se dějí každému bez rozdílu. Na zcela zdravé pokožce jsou lupy za normálních okolností ovšem tak drobné, že jsou pouhým okem nepostřehnutelné. Lupy se bohužel nedají léčit, což vadí zvláště u těch viditelných. Dobrou zprávou ale je, že je lze dostat pod kontrolu a stát se vítězem.

Co jsou to vlastně lupy?

Lupy jsou drobné šupinky odumřelé kůže hlavy. Výzkumné laboratoře Vichy Dercos objevily jednu z hlavních příčin vzniku lupů: nezdravý mikrobiom vlasové pokožky. Charakteristickými projevy jsou suché plaky na vlasové pokožce doprovázené nepříjemným svěděním, následným zčervenáním pokožky a v případě mastných lupů i zvýšené maštění vlasů.

Nejčastějším původcem vzniku lupů je přemnožení běžně se vyskytujících kvasinek rodu Malassezia furfur. V místě přemnožení vytvářejí zánět, který se projevuje nadměrnou obnovou kůže, a tedy i lupy.

Dercos: Péče proti lupům doporučována dermatologyVideo: vichy.cz

Každý svého štěstí strůjce

Proč se kvasinky a často i jiní nežádoucí původci lupů dostanou ke slovu? K nejčastějším důvodům patří:

  • Nevhodná či agresivní vlasová kosmetika
  • Přílišná péče o vlasy například česáním či fénováním horkým vzduchem
  • Oslabená imunita v kombinaci se stresem
  • Nevyvážený jídelníček

Nejsou lupy jako lupy

Lupů se bohužel nezbavíte lusknutím prsty. Klíčem k úspěchu je trpělivost a nestydět se svůj problém řešit. Na trhu existuje celá řada vlasových přípravků, ale pouze některé z nich jsou skutečně účinné. Nejprve je nutné vědět, jestli vás trápí suché nebo mastné lupy.

Suché versus mastné lupy

Suché lupy vypadají jako drobné bílé (nebo šedé) šupinky a při česání se snadno olupují. Na tento typ lupů obvykle vyzrajete speciálními šampony. Pomoci může také peeling vlasové pokožky, který přinese úlevu od suchosti a svědění.

Mastné lupy jsou způsobeny zvýšenou produkcí kožního mazu. Ve většině případů jde o seboroickou dermatitidu, kterou poznáte podle větších, mastných a nažloutlých kousků kůže ve vlasech. Než tradiční šampon je vhodné zvolit speciální peelingovou péči o pokožku hlavy, která může pomoci odstranit i ty nejodolnější lupy.

Foto: vichy.cz

V boji proti lupům vsaďte na skutečné profesionály Foto: vichy.cz

Produkty, které jsou vhodné a účinné v boji proti lupům, by měly obsahovat kyselinu salicylovou pro dlouhodobý účinek a glycerin pro zklidnění podrážděné pokožky hlavy a začervenání. Hledejte tedy přípravky, jejichž složení je zároveň jemné a účinné.

Sázka na skutečné bojovníky

Výzkumné laboratoře Vichy Dercos vyvinuly šampony proti lupům, které mají okamžitý intenzivní efekt a 6týdenní antirecidivní účinek.* Již po čtyřech týdnech pravidelného používání dochází k obnově rovnováhy mikrobiomu vlasové pokožky.** Šampony Dercos jsou značkou číslo jedna, která je doporučována českými dermatology proti lupům a vypadávání vlasů. ***

Objevte celou řadu značky Dercos:

Anketa

Trápí (trápily) vás někdy problémy s lupy ve vlasech?
ANO, proto používám osvědčené přípravky proti lupům
15,4 %
ANO, ale stále hledám, co by mi s problémem s lupy pomohlo
77,5 %
NE, mám velké štěstí a na lupy netrpím
7,1 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 227 čtenářů.

* Klinická studie na 45 osobách po 4 týdnech používání a 6 týdnech klidu.

** Klinická studie sledující hlavní organismy podílející se na tvorbě lupů, 56 osob používající DS šampon 3× týdně po dobu 4 týdnů.

*** Studie IQVIA™, 2022, Česká republika, 90 dermatologů

Toto je sponzorovaný text tvořený ve spolupráci se zadavatelem. Článek nevytváří redakce Proženy.cz.
Související témata:

Načítám