Hlavní obsah

Nejlepší vánoční perníčky: Voňavé, tradiční i ty, které jsou hned měkké

Foto: Ildiko Szanto, Shutterstock.com

Foto: Ildiko Szanto, Shutterstock.com

Kdysi se říkalo, že těsto na správný perník má perníkář zadělat, když se mu narodí dcera, a zpracovat ho, když se vdává. Tak dlouho čekat nemusíte, pravda ale je, že i dnes potřebují perníčky čas na rozležení, proto je první adventní víkend ten správný čas na jejich přípravu. 

Článek

Už dnes zadělejte těsto a nechte ho odpočinout v lednici. O víkendu si uvařte svařák, povolejte děti nebo třeba kamarády a pusťte se do vykrajování a zdobení. A pokud jste nezdědili žádný osvědčený rodinný recept, z našich si určitě vyberete.

Tradiční recepty ověřené generacemi

V minulosti perníčky pekli hlavně muži: těsto z medu, žitné mouky a koření potřebovalo na rozležení leckdy i půl roku a bylo tak tuhé, že se krájelo sekyrkou. Poté se muselo ručně propracovat a zahřát na teplotu těla, a to byla práce pro opravdu zdatné ruce. V rodinách pak žezlo přebraly ženy a recepty přizpůsobily domácím podmínkám. Můžete je péct z hladké mouky, nebo stejně jako moje oblíbená „Sandtnerka“ použít tradičnější žitní mouku.

Voňavým perníčkům sluší i jednoduché zdobení kouskem mandle nebo čokoládou, jemné ornamenty z bílkové polevy jim ale dodávají vánoční kouzlo. Když se na zdobení polevou necítíte, přesto chcete perníčky hezky ozdobené, můžete použít formy na vytlačované perníčky.

Tip: Jednoduché, ale efektní zdobení budou mít perníčky, když je před upečením potřete mašlovačkou namočenou v ve vlažné vodě s rozmíchaným kakaem v poměru 1:1. Polevu na perníčkách pak ještě jednou rozetřete mašlovačkou, ale čistou. Vyrobíte tak efektní „dřevěný“ dekor.

Perníčky měkké hned po upečení

Co si budeme namlouvat, rychlá doba žádá rychlá řešení, a tak jsou v tomhle období asi nejhledanější recepty na perníčky, které jsou měkké hned po upečení. Nebo recepty, které zvládnou i začátečníci.

Lité perníky na plech

Nadýchané perníky na plech patří mezi nejoblíbenější recepty a pečeme je po celý rok. V adventním čase do nich můžete použít zbytek perníkového koření z pečení perníčků. Příprava je rychlá, a když je nabídnete rodině, možná se vám podaří uchránit cukroví schované v krabicích na vánoční stůl.

Slavnostní dezerty s vůní perníku

Je to především perníkové koření (a vůně medu a jehličí), co o Vánocích útočí na naše smysly: vyvolává vzpomínky a navozuje pocit pohody. A nemusíte ho použít jenom do perníčků. S trochou zručnosti připravíte vánoční dezerty, které vyvolají nadšení a úžas.

Ale pohodovou vánoční atmosféru si můžete přivolat, i když se vám do žádného velkého pečení nechce.

Pro ty, co nemají rádi cukroví

K zimě patří také pomalu dušená masa a husté voňavé omáčky. Ty se v české kuchyni často zahušťují strouhaným perníkem. Můžete ho přidat i do knedlíků: efektní a velice chutné!

Směsi perníkového koření koupíte běžně v obchodech, můžete si namíchat ale i vlastní. Neměla by v ní chybět skořice, hřebíček, badyán, anýz a sušený zázvor. A já přidávám i malou špetkou kardamomu a pepře.

Reklama