Hlavní obsah

Od banálních potíží až k rakovině: co všechno může způsobovat bolestivý pohlavní styk

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Bolesti při sexu u žen mají různé příčiny: může jít o příznak běžné nemoci (zánět, kvasinky), následek menopauzy, anebo třeba i o nádory či endometriózu. Někdy jsou problémy způsobené také psychikou. Ani v jednom případě problémy nepodceňujte!

Článek

Lékaři říkají bolesti při sexu dyspareunie a objevuje se u obou pohlaví. Tento článek se bude věnovat ženám. Tato sexuální dysfunkce se může vyskytovat jen výjimečně, anebo může jít naopak o opakující se potíže. Objeví-li se nepříliš silná bolest jednou za čas a zase přestane, není potřeba ji řešit. V opačném případě je lepší vyhledat odbornou pomoc – gynekologa nebo i sexuologa. Co vše může způsobovat bolesti během sexu nebo po něm, a to jak ve vagině, tak v celém podbřišku?

1. Běžné zdravotní potíže

Bolesti při sexu mohou způsobovat poměrně běžné nemoci, jako je infekce močových cest, záněty vaječníků či vejcovodů, cysta na vaječníku nebo i sexuálně přenosné nemoci, jako je kapavka či chlamydie. Projevují se obvykle bolestmi v podbřišku, případně i výtokem, zvýšenou teplotou nebo bolestí při močení. Je třeba vyhledat gynekologa, který zjistí příčinu a doporučí léčbu. Někdy jsou za bolestmi také srůsty po zánětech a chirurgických zákrocích.

2. Vaginismus

Vážným problémem vedoucím k bolestivému sexu je vaginismus, kdy se poševní svalstvo samovolně stahuje tak, že je pohlavní styk až znemožněn, někdy si postižené ženy ani nedokážou zavést tampon. Jednoznačné příčiny ani léčba nejsou známy, jedná se o individuální záležitost, za problémy mohou být fyzické i psychické problémy. Statistiky říkají, že trápí až 10 procent žen.

3. Myomy

Myomy jsou nezhoubné nádory, které vznikají z děložní svaloviny a není přesně jasné proč, roli hraje vyšší věk i dědičnost. Někdy nedělají žádné problémy, jindy se projevují silnějším krvácením při menstruaci, ale také neplodností, a mohou mít vliv právě i na bolesti při sexu. Léčí se léky nebo chirurgicky, někdy je řešením odstranění dělohy neboli hysterektomie.

Foto: Aleksandr Rybalko, Shutterstock.com

Bolesti v podbřišku během sexu nebo po něm řešte, zvlášť když jsou silné nebo se objevují pravidelně, a promluvte si o nich s gynekologemFoto: Aleksandr Rybalko, Shutterstock.com

4. Endometrióza

Bolesti nejen v podbřišku způsobuje endometrióza, při níž se děložní sliznice dostává mimo dutinu dělohy a tam způsobuje potíže projevující se právě silnými bolestmi, a to nejen při pohlavním styku. Léčba – ať již léky, nebo jinými metodami – bývá zdlouhavá a ne vždy úspěšná.

5. Nádorová onemocnění

Problémy mohou způsobovat také nádorová onemocnění pánevních orgánů. Myslete na to, že všechny tyto choroby se mnohem snáze léčí, jsou-li včas odhaleny, nepodceňujete proto žádné příznaky a pravidelně choďte na gynekologické prohlídky, i když už nejste v plodném věku nebo nemáte sexuální život.

6. Menopauza

Bolest při sexu provází také přechod a menopauzu. Sliznice s poklesem ženského pohlavního hormonu estrogenu nejsou dostatečně zvlhčené a navíc postupně křehnou a ztrácejí pružnost. Pomáhají lubrikátory a speciální masti, někdy – zejména máte-li i další potíže – je namístě zvážit hormonální substituci či zkusit nějaký doplněk stravy.

Reklama