Hlavní obsah

Srpen na zeleninových záhonech: Sklizeň, výsevy a zalévání

Foto: goodluz, Shutterstock.com

Foto: goodluz, Shutterstock.com

Zahrada je teď krásná. Překypuje plody a vy si užíváte sklizeň. Nechte se zlákat prázdnými místy a vysejte novou várku zeleniny. Zaštipujte rajčata a zalévejte. Na co ještě v srpnu nezapomenout?

Článek

Jestli jste o zeleninu dobře pečovali (a přálo vám počasí), máte jí teď plné ruce. Sklízet můžete rajčata, okurky i papriky, ale také česnek nebo cibuli. Užívat si můžete i první mrkev a samozřejmě cukety. Dýně se už také pěkně kulatí, ale ještě potřebují čas. Bylinky odkvétají, tak je v suchém počasí zastřihněte. Až si dostatečně užijete sklizeň, pusťte se znovu do práce. Zeleninová zahrada vás potřebuje i v srpnu.

Vysévejte i v druhé půlce léta

Výsev není jen výsadou jara. I v druhém měsíci prázdnin se můžete zásobit semínky, připravit řádky a vysévat. Právě teď přichází čas ozimé cibule, ředkviček, salátů, vodnice, polníčku nebo rukoly. Ještě na sklonku podzimu tak budete mít svoji vlastní zásobu zeleného.

Na záhony mohou přijít také některé sazenice. Pokud jste v tomto ohledu zaspali, porozhlédněte se v zahradnictví, poptejte se u sousedů. V srpnu se vysazuje fenykl, brokolice, pekingské nebo čínské zelí. Pokud chcete rozšířit jahodový záhon, je právě konec prázdnin ideálním obdobím.

Jestli se vám nechce vysévat novou zeleninu, pak záhony pokryjte mulčem, například posečenou trávou. Zamezíte tak svévolnému růstu plevele a v půdě se bude držet příjemné mikroklima, které uvítají prospěšné půdní organismy.

Foto: Air Images, Shutterstock.com

V srpnu se vysévají ředkvičky, polníček nebo vodniceFoto: Air Images, Shutterstock.com

Postarejte se o rajčata

Pokud je dobré počasí, rajčata dávají jeden plod za druhým. Současně se ale stále rozrůstají, bují, nasazují nové plody, které ale už nemusí mít dostatek času dozrát a rostlinu jen vyčerpají (doba od vykvetení do dozrání plodu trvá asi dva měsíce). Proto opatrně zaštipujte listy a odstraňujte květy, které rostlina nasazuje právě teď.

Pryč dejte také spodní listy rostliny a zaštipujte boční výhony, ty se vylamují snadno rukou (nůž nepoužívejte, abyste rostlinu omylem nepořezali). Rostlinu také převažte, pokud je to potřeba. Stále by měla mít pevnou oporu. Hlavně, pokud je plná plodů a mohla by se ohýbat.

Pokračujte v pravidelném zalévání rajčat. Vodu lijte vždy přímo ke kořenům, listy ze zálivky vynechejte, jinak by mohly snadněji chytit plíseň. Ovšem všeho s mírou. Pokud zaléváte moc, začnou plody rajčat při dozrávání praskat. Zálivku upravte s ohledem na počasí, pokud je sucho a slunečno, vodu přidejte, jestli je vlhké léto, vody uberte.

Zajímejte se o dýně

Dýně už mají hezké plody, zatím jsou ale stále zelené, nedozrálé. Rostlinu pravidelně kontrolujte a nahnilé kousky vyhazujte. Všímejte si také, zda listy nechytají plíseň, to by pak na nich byly bílé skvrny a takto napadené rostliny je lepší vytrhat.

Nenechte se však zmást. Může se jednat i o falešné padlí! To se pak skvrny objevují na starých a uschlých listech, které stačí opatrně odstranit. Pravá plíseň vytváří skvrny podobné rozsypané mouce.

Kromě listů se zaměřte i na plody. Pod každý vložte prkénko, starou tašku nebo cihlu, aby nebyl v přímém kontaktu se zemí. Ochráníte ho tak před plísní.

Foto: Jen Wolf, Shutterstock.com

Každou dýni podložte, aby neležela na zemi a neshnilaFoto: Jen Wolf, Shutterstock.com

Zalévejte dešťovkou

Druhá půlka prázdnin bývá povětšinou slunečná a na rozdíl od července dešťů ubývá. Neplatí to ale vždy. Sledujte proto počasí a zavlažujte podle potřeby. Více vody potřebují rajčata, dýně, cukety nebo okurky, ty v parném létě pijí hodně. Cibuli a česnek – pokud už jste je nesklidili – naopak nemusíte zalévat téměř vůbec.

Na zalévání používejte nejlépe dešťovou vodu, stačí dát pod okapy sudy a udělat si zásobu. Zalévejte buď brzy ráno, nebo pozdě večer, kdy už slunce nepere, takže se voda neodpaří tak rychle a rostliny ji lépe zužitkují.

Sbírejte semínka

Některé rostliny už odkvetly a vytváří semínka. Týká se to třeba kopru, hrachoru nebo lichořeřišnice či afrikánu. Všechny tyto byliny a květiny můžete pěstovat společně se zeleninou. Uzrálá semínka v suchém počasí seberte a skladujte je v uzavřené nádobě. Hodit se budou zase napřesrok.

Reklama