Hlavní obsah

Triky, jak se zbavit skvrn: Co na trávu a co na borůvky?

Foto: Estrada Anton, Shutterstock.com
8. 8. 2018

Ušpinili jste si na výletě kalhoty od trávy nebo jste se na party polili vínem? Nebojte se, nemusíte hned běžet do čistírny. Vyrobte si doma vlastní čistidla a vaše oblečení bude za chvíli jako nové.

Článek

Stačí chvilka nepozornosti a máte flek na oblečení nebo na ubrusu. Naštěstí to není žádná tragédie. Většinu skvrn totiž vyčistíte domácími prostředky, které můžete mít kdykoli po ruce. Patří k nim sůl, čpavek, glycerin, denaturovaný líh nebo terpentýn. Důležité je zlikvidovat každý flek co nejdříve. Když zaschne, budete se ho zbavovat o dost obtížněji. Poradíme vám, které prostředky na co nejlépe zabírají.

Co potřebujete k odstranění

Před čištěním si připravte několik čistých útržků látky – měly by být bílé anebo mít přibližně stejnou barvu jako poskvrněný oděv. Do kousku látky zabalte tampon vaty. Vznikne tak smotek, na který se nanáší čistidlo, a poté se jím skvrna potírá. Je-li to možné, vyzkoušejte zvolený prostředek nejprve na ústřižku čištěné tkaniny nebo alespoň na vnitřních švech či na podsádce. Když to nejde, musíte vsadit na zdravý úsudek a prostě to risknout.

Aby se skvrna nerozpila

  • Skvrnu odstraňujte z rubu látky.
  • Zašpiněné místo podložte listem savého papíru nebo kouskem papíru tvrdého, který jste předtím omotali bílou tkaninou.
  • Odstraňovač skvrn nejdříve naneste kolem skvrny a poté ji čistěte jemnými krouživými pohyby od kraje ke středu. Zabráníte tak jejímu rozpíjení.
  • Flek vatou obalenou v kousku látky vždy jen lehce potírejte a nikdy netlačte.
  • Začněte slabým roztokem čisticího prostředku, a teprve je-li to nutné, zkuste užít čistidlo koncentrovanější.

Káva nebo čaj

Kávou nebo čajem se může polít kdokoli. Dobrá zpráva je, že zasažené místo stačí promnout v teplé vodě. Jakmile to bude možné, látku pečlivě vyperte v teplém roztoku pracího prášku. Přidejte do něj půl lžičky jedlé sody nebo lžičku čpavku (na litr vody). Nakonec tkaninu důkladně vymáchejte ve studené vodě.

Teplá voda kupodivu účinkuje i na oblečení potřísněné borůvkami či jiným ovocem. Vyčištěné místo však nikdy nesušte fénem ani žehličkou, protože byste si tak mohli snadno vyrobit nevzhlednou „mapu“.

Foto: archimede, Shutterstock.com

Káva a čaj nejsou příliš agresivní a platí na ně především rychlost

Čokoláda a kakao

Čerstvé skvrny od čokolády stačí přelít roztokem čpavku nebo koncentrovaným solným roztokem (5 g soli na 100 ml vody). Když se vám podaří udělat flek na bílé látce, můžete ho potřít tříprocentním peroxidem vodíku (koupíte v lékárně) a po deseti minutách oděv vymáchat ve studené vodě.

Potřebujete se zbavit skvrny od kakaa? Pomůže vám účinné čistidlo vyrobené smícháním půllitru vody a kávové lžičky čpavku. Očištěné místo pak musíte důkladně vymáchat ve vlažné vodě. Ze světlých vlněných nebo hedvábných materiálů odstraníte kakao glycerinem ohřátým na 35 °C. Po čtvrthodině působení vyčištěné místo důkladně promněte v teplé vodě.

Glycerin můžete použít také na inkoustové skvrny. Polité místo smočte aspoň na hodinu do glycerinu a látku potom vymáchejte v teplé, mírně osolené vodě. Zůstanou-li po inkoustu ještě nějaké stopy, vyperte textilii v pračce na 40 °C.

Víno

Skvrny od bílého vína zmizí, když je budete třít kouskem ledu. Potom místo vysušte čistým plátěným hadříkem nebo ubrouskem. Nemáte-li po ruce led, možná bude stačit hodně studená voda.

O dost patrnější jsou fleky od červeného vína. Ale i s nimi si poradíte: přetřete je kašičkou vyrobenou z polévkové lžíce vody a kávové lžičky soli. Směs nechte půl hodiny působit, potom oděv či ubrus vyperte běžným způsobem a vymáchejte v teplé vodě. Když potřísníte bílé plátno, nalijte na vinné zbytky kyselé mléko a po čtvrthodině textilii vyperte v běžném pracím prostředku.

Foto: Lisa S, Shutterstock.com

Nepříjemná nehoda? Kašička z vody a soli by měla zachránit situaci

Tráva

Možná vás překvapí, že nazelenalých míst na kalhotách se spolehlivě zbavíte pomocí denaturovaného lihu (koupíte v drogerii). Znečištěné místo přetírejte tak dlouho, dokud stopy trávy nezmizí. Nakonec oděv vymáchejte v teplé vodě.

Jak si vyrobit domácí čisticí prostředky? Je to jednoduché a už nikdy nebudete chtít do drogerie. 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek