Hlavní obsah

Triky, jak se zbavit skvrn: Co na trávu a co na borůvky?

Foto: Estrada Anton, Shutterstock.com

Ušpinili jste si na výletě kalhoty od trávy nebo jste se na party polili vínem? Nebojte se, nemusíte hned běžet do čistírny. Vyrobte si doma vlastní čistidla a vaše oblečení bude za chvíli jako nové.

Článek

Stačí chvilka nepozornosti a máte flek na oblečení nebo na ubrusu. Naštěstí to není žádná tragédie. Většinu skvrn totiž vyčistíte domácími prostředky, které můžete mít kdykoli po ruce. Patří k nim sůl, čpavek, glycerin, denaturovaný líh nebo terpentýn. Důležité je zlikvidovat každý flek co nejdříve. Když zaschne, budete se ho zbavovat o dost obtížněji. Poradíme vám, které prostředky na co nejlépe zabírají.

Co potřebujete k odstranění

Před čištěním si připravte několik čistých útržků látky – měly by být bílé anebo mít přibližně stejnou barvu jako poskvrněný oděv. Do kousku látky zabalte tampon vaty. Vznikne tak smotek, na který se nanáší čistidlo, a poté se jím skvrna potírá. Je-li to možné, vyzkoušejte zvolený prostředek nejprve na ústřižku čištěné tkaniny nebo alespoň na vnitřních švech či na podsádce. Když to nejde, musíte vsadit na zdravý úsudek a prostě to risknout.

Aby se skvrna nerozpila

  • Skvrnu odstraňujte z rubu látky.
  • Zašpiněné místo podložte listem savého papíru nebo kouskem papíru tvrdého, který jste předtím omotali bílou tkaninou.
  • Odstraňovač skvrn nejdříve naneste kolem skvrny a poté ji čistěte jemnými krouživými pohyby od kraje ke středu. Zabráníte tak jejímu rozpíjení.
  • Flek vatou obalenou v kousku látky vždy jen lehce potírejte a nikdy netlačte.
  • Začněte slabým roztokem čisticího prostředku, a teprve je-li to nutné, zkuste užít čistidlo koncentrovanější.

Káva nebo čaj

Kávou nebo čajem se může polít kdokoli. Dobrá zpráva je, že zasažené místo stačí promnout v teplé vodě. Jakmile to bude možné, látku pečlivě vyperte v teplém roztoku pracího prášku. Přidejte do něj půl lžičky jedlé sody nebo lžičku čpavku (na litr vody). Nakonec tkaninu důkladně vymáchejte ve studené vodě.

Teplá voda kupodivu účinkuje i na oblečení potřísněné borůvkami či jiným ovocem. Vyčištěné místo však nikdy nesušte fénem ani žehličkou, protože byste si tak mohli snadno vyrobit nevzhlednou „mapu“.

Foto: archimede, Shutterstock.com

Káva a čaj nejsou příliš agresivní a platí na ně především rychlost

Čokoláda a kakao

Čerstvé skvrny od čokolády stačí přelít roztokem čpavku nebo koncentrovaným solným roztokem (5 g soli na 100 ml vody). Když se vám podaří udělat flek na bílé látce, můžete ho potřít tříprocentním peroxidem vodíku (koupíte v lékárně) a po deseti minutách oděv vymáchat ve studené vodě.

Potřebujete se zbavit skvrny od kakaa? Pomůže vám účinné čistidlo vyrobené smícháním půllitru vody a kávové lžičky čpavku. Očištěné místo pak musíte důkladně vymáchat ve vlažné vodě. Ze světlých vlněných nebo hedvábných materiálů odstraníte kakao glycerinem ohřátým na 35 °C. Po čtvrthodině působení vyčištěné místo důkladně promněte v teplé vodě.

Glycerin můžete použít také na inkoustové skvrny. Polité místo smočte aspoň na hodinu do glycerinu a látku potom vymáchejte v teplé, mírně osolené vodě. Zůstanou-li po inkoustu ještě nějaké stopy, vyperte textilii v pračce na 40 °C.

Víno

Skvrny od bílého vína zmizí, když je budete třít kouskem ledu. Potom místo vysušte čistým plátěným hadříkem nebo ubrouskem. Nemáte-li po ruce led, možná bude stačit hodně studená voda.

O dost patrnější jsou fleky od červeného vína. Ale i s nimi si poradíte: přetřete je kašičkou vyrobenou z polévkové lžíce vody a kávové lžičky soli. Směs nechte půl hodiny působit, potom oděv či ubrus vyperte běžným způsobem a vymáchejte v teplé vodě. Když potřísníte bílé plátno, nalijte na vinné zbytky kyselé mléko a po čtvrthodině textilii vyperte v běžném pracím prostředku.

Foto: Lisa S, Shutterstock.com

Nepříjemná nehoda? Kašička z vody a soli by měla zachránit situaci

Tráva

Možná vás překvapí, že nazelenalých míst na kalhotách se spolehlivě zbavíte pomocí denaturovaného lihu (koupíte v drogerii). Znečištěné místo přetírejte tak dlouho, dokud stopy trávy nezmizí. Nakonec oděv vymáchejte v teplé vodě.

Jak si vyrobit domácí čisticí prostředky? Je to jednoduché a už nikdy nebudete chtít do drogerie. 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama