Hlavní obsah

Tuberkulóza nemusí napadnout jen plíce

Foto: Luis Molinero, Shutterstock.com

Foto: Luis Molinero, Shutterstock.com

V Česku zhruba 400 lidí ročně onemocní tuberkulózou. Nemoc je sice stále na ústupu, ale lékaři varují, že vyhráno není. Největším rizikem jsou ti, u nichž TBC probíhá bez příznaků.

Článek

Nemoc ničila populaci po tisíciletí, a nikdo nevěděl proč. Až v roce 1882 lékař a mikrobiolog Robert Koch (1843–1910) objevil bakterii, která ji způsobuje. Bacil se přenášel nejen z člověka na člověka, ale také z mléka krav a skotu.

Zabránit velkému šíření nemoci proto výrazně pomohla pasterizace mléka a později samozřejmě očkování. Ale ne všichni očkovaní získají imunitu, obranné látky se někdy nevytvoří. Přesto se nemoc v mnoha zemích podařilo zcela vymýtit a od očkování se ustoupilo. Také v Česku se od roku 2010 vakcinace nebo testy dělají jen na vlastní žádost.

Příznaky TBC

Tuberkulóza je infekční onemocnění, které se projeví od dvou týdnů do dvou měsíců od nákazy. Přenáší se kapénkově nebo přímým kontaktem s nakaženým. Pro nemoc je typický déletrvající kašel s vykašláváním hlenů, zhoršený dech, teplota a pocení, celková slabost a váhový úbytek, bolesti na hrudníku nebo vykašlávání krve.

Nejznámější je ve své plicní formě, může se ale projevit i v jiných částech těla, jako jsou uzliny, které pak natékají, nebo ve střevech, kde způsobuje bolesti břicha, průjmy či jiné zažívací potíže.

Léčba tuberkulózy

Z důvodu vysokého rizika přenosu jsou pacienti na uzavřených infekčních odděleních a léčba trvá i několik měsíců. Podávají se antibiotika, některé druhy bakterií už si však proti nim vybudovaly odolnost, proto se přistoupilo i k chemoterapeutikům.

Jak probíhá vyšetření

Nemoc odhalí rentgen plic a také kožní tuberkulinový test. Ten spočívá v tom, že se do kůže vpíchne látka (tuberkulin) a podle reakce na kůži se pozná, zda je pacient nakažený. Nejpřesnější je krevní test, který zkoumá bílé krvinky a jejich reakci na případnou infekci.

Foto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com

Tuberkulózu spolehlivě odhalí rentgen plicFoto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com

Možné komplikace

Problém je, že nemoc se nemusí projevit hned a první příznakem je až kašel. Pak může dojít k vykašlávání krve v důsledku poškození plicních cév.

Další komplikací je hnisání v pohrudnici, případně také tuberkulóza centrální mozkové soustavy. Ta se projevuje bolestí hlavy a záchvaty, což může skončit poškozením mozku – takové případy ale postihují jen oslabené jedince například se sníženou imunitou nebo jiným chronickým onemocněním.

Nejhorší průběh má takzvaná miliární tuberkulóza. Bakterie jsou rozšířené v celém těle, to znamená, že zasaženo může být hned několik orgánů najednou. V důsledku toho pak dochází k jejich selhání.

Jaká je prevence

Hlavním preventivním opatření bylo, a v mnoha zemích stále je, očkování. U nás je ale riziko onemocnění tak malé, že se od vakcinace novorozenců ustoupilo v listopadu 2010.

Pozor je samozřejmě dávat ve chvíli, kdy má člověk příznaky a předtím byl v kontaktu s rizikovými osobami, což jsou nejčastěji lidé z Ukrajiny, Rumunska či Mongolska, kde nemoc ještě není vymýcená.

Foto: REDPIXEL.PL, Shutterstock.com

V Česku se už děti neočkují, testy na protilátky se dělají jen na vlastní žádostFoto: REDPIXEL.PL, Shutterstock.com

Tuberkolóza

  • Jiný název - TBC, dříve souchotiny či úbytě (oubytě), bílý mor, královo zlo, ftíza (z řečtiny „úbytek“)
  • Popis - Tuberkulóza je infekční nemoc, která postihuje zejména plíce. Může však napadnout i jiné orány. V České republice je však už téměř vymýcena, také proto se od roku 2010 upustilo od celoplošného očkování.
  • Příznaky - Déletrvající kašel s vykašláváním hlenů, zhoršený dech, teplota a pocení, celková slabost a váhový úbytek, bolesti na hrudníku nebo vykašlávání krve
  • Inkubační doba - 2 týdny až 2 měsíce
  • Léčba - Chemoterapeutika a antibiotika
  • Úmrtnost - Celosvětově 13 procent, v Česku umírají pacienti jen výjimečně (16 pacientů z celkových 442 v roce 2019).
  • Prevence - Očkování v zemích, kde nemoc stále není vymýcena.

Jste pro, anebo proti očkování? A schválně, zda znáte i další nemoci, které jsou opomíjené, ačkoli ve světě zabíjí miliony lidí ročně.

Reklama