Hlavní obsah

Teplota nad 38 °C! Kdy si horečku nechat a kdy ji srážet?

Foto: Photoroyalty, Shutterstock.com

Foto: Photoroyalty, Shutterstock.com

Reklama

Horečka sama o sobě není nemoc, ale ukazuje na to, že se v těle děje něco, čemu byste měli věnovat pozornost. To však neznamená, že byste se jí měli chtít okamžitě zbavit. Kdy a proč horečka prospívá?

Článek

Pokud máte zvýšenou teplotu nebo horečku, děje se ve vašem těle něco, co vyžaduje rozjet imunitu na plné obrátky. Kdy brát horečku jako „léčbu“ a kdy může škodit?

Kolik jste naměřili?

Teplota těla se mění během dne, záleží na pohybu, náladě nebo fyzické zátěži. Ze zdravotního hlediska se za běžnou považuje 36,5 °C plus minus půl stupně. Za zvýšenou označujeme teplotu od 37 °C do 38 °C. Označení horečka je zvýšení tělesné teploty nad 38 °C. Teplota mezi 40–41 °C znamená vysoký stupeň rizika pro oběhový systém, poruchy vědomí a dehydrataci. Teplota vyšší než 42 °C ohrožuje život a organismus si s ní sám neporadí.

Proč se zvyšuje teplota?

Horečka, tedy teplota nad 38 °C,  bývá jedním z příznaků mnoha nemocí. Je upozorněním na nachlazení, infekce, ale i zánět, stav po úrazech a operacích. Organismus tak může reagovat i na některé léky nebo očkování, změnu hormonální hladiny, úpal či úžeh nebo psychické či fyzické vypětí.

Foto: Dragana Gordic, Shutterstock.com

Zvýšená teplota bývá jedním z příznaků nachlazení, vysoká horečka je většinou jedním z příznaků vážnějšího virového, či bakteriálního zánětuFoto: Dragana Gordic, Shutterstock.com

Jaké fáze má horečka?

Horečka má několik fází. „Nejprve se tělo zahřívá na teplotu, která je optimální pro boj s infekcí – máte pocit chladu, může se dostavit i svalový třes a stoupá bazální metabolismus, kůže je studená. Po dosažení maximální teploty je kůže teplá, červená a suchá. S každým 1 °C nad běžnou teplotu stoupá tepová frekvence o 8–10 tepů. Poslední fází je ústup teploty k normě, kůže je teplá, červená, vlhká, dochází k poklesu tlaku a optimálně k pocitu žízně. V této fázi hrozí dehydratace,“ vysvětluje nutriční terapeutka PhDr. Tamara Starnovská, spolupracovnice AquaLife Institutu.

Kdy horečku srážet?

Mnoho lidí se chce horečky co nejdřív zbavit. Není to ale hned potřeba. Pokynem na zvýšení teploty aktivuje mozek imunitu (tyhle potraviny posilují imunitu), dává jí na vědomí, že je nutné zasáhnout. Vyšší teplotou tělo omezuje množení virů a bakterií, některé dokonce zabije.

Lékaři uvádějí, že u jinak zdravého dospělého člověka je možné si teplotu do 38,5 °C „nechat“ alespoň dva dny. S podmínkou, že zvýšíte příjem tekutin – co stupeň nad normál, to asi čtvrt litru navíc. Při vyšší teplotě je dobré konzultovat s lékařem nebo ji začít srážet s pomocí léků. Jestliže ani tak neustoupí, je nutné vyhledat lékaře.

Na doplnění tekutin je ideální teplý čaj, díky kterému se začnete potit a tělo přirozeně ochlazovat. Hodí se i přírodní minerálky pro doplnění těch vypocených. „Když je vám zima, pijte teplé nápoje, když teplo, tak chladnější. Nebojte se je osladit cukrem, dát si ovocnou šťávu nebo džus, doplníte energii. Zelený čaj ani jiné stimulační nápoje nejsou vhodné kvůli zátěži oběhového systému. Pokud užíváte léky, vyhněte se konzumaci grepu, pomela a granátového jablka, ale také velmi oblíbeného zázvoru,“ radí Tamara Starnovská.

Foto: Sokom, Shutterstock.com

Pokud teplota neklesá, po dvou dnech už byste měli kontaktovat lékařeFoto: Sokom, Shutterstock.com

Léky na snížení horečky

Na snížení teploty fungují studené zábaly nebo vlažná sprcha. Vhodné jsou léky s paracetamolem - většinou jsou první volbou. Ty mohou většinou děti i mladiství, po krátkou dobu a po poradě s lékařem také těhotné ženy ve 2. a 3. trimestru. Paracetamol je vhodný i pro nemocné s žaludečními vředy, alergiky a astmatiky. Naopak pozor si musí dát pacienti s jaterním onemocněním. Vždy ale platí, že máte-li nějaké chronické onemocnění, měli byste výběr vhodného přípravku konzultovat s lékařem nebo lékárníkem.

„Dospělí by neměli překročit dávkování paracetamolu 4× denně, každá další dávka může být užita nejdříve po 4 hodinách. V jedné dávce je 500–1000 mg paracetamolu. Denní maximum je 4 g, při dlouhodobém užívání pak 2,5 g. Nekombinujte s alkoholem, mohlo by dojít k vážnému poškození jater,“ varuje lékárnice a tisková mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová.

Při srážení teploty lze užívat i léky s ibuprofenem, který má i protizánětlivý účinek, ale mohou dráždit žaludek a trávicí ústrojí. Lze použít i léky s kyselinou acetylsalicylovou, které mají i protizánětlivý účinek,  nejsou však vhodné pro děti do 12 let.

Kdy je čas na lékaře

Horečka, která trvá déle než dva dny, může příliš namáhat srdce, dýchací a nervovou soustavu. Proto musí být ostražití především kardiaci nebo chudokrevní. Pokud teplota neklesá, není na co čekat. Lékař je na místě.

Pro děti, zvlášť kojence, je ale horečka nebezpečná. Lékaře volejte ihned, když teplota vystoupá nad 39 °C nebo se k ní přidá ztuhnutí šíje, skvrny na kůži či křeče.

Horečka

Příčiny - Horečka provází nachlazení, infekce, záněty, stav po úrazech a operacích, může souviset s konzumací určitých léků, s očkováním, změnou hormonální hladiny, nadměrným sluněním nebo psychickým či fyzickým vypětím.

Jak si pomoci sám - Volně prodejné léky na horečku, zábaly, dostatek tekutin.

Kdy jít k lékaři - Když horečka trvá déle než tři dny nebo se ji nedaří srážet. Neprodleně ho navštivte při teplotě spojené se silnou bolestí hlavy, malátností, omdlíváním, zvracením nebo přecitlivělostí na světlo. S miminky a batolaty běžte k lékaři ihned, jakmile horečka neklesá ani po podání léků.

Reklama

Načítám