Článek
Horko vlasům moc nesvědčí, takže byste měli s fénem zacházet opatrně a dbát na to, aby horkého vzduchu nebylo příliš – tedy aby teplota vzduchu z fénu nebyla příliš vysoká – to vaší hřívě nikterak nesvědčí. Jak si je vysoušet?
Správně, tedy bez fénu?
Právě proto, že kadeřníci varují před přehříváním vlasů, došly některé ženy k závěru, že bude nejlepší je uměle vůbec nevysoušet a nechat je prostě uschnout. Poté je upravit třeba s pomocí žehličky nebo kulmy. To jistě jde, když máte ráno po umytí vlasů čas. Jenže většina lidí v tuto denní dobu šetří každou minutu.
Tento proces byste ale neměli nechávat ani na večer. Kadeřníci varují před tím, abyste chodili spát s mokrou hlavou. Mokré vlasy jsou křehčí, takže se snadněji polámou. Navíc si můžete „vyležet“ účes, o který jste vážně nestáli a jehož náprava zabere ráno hodně času.
A jen tak mimochodem – mokrý polštář je skvělým prostředím pro bakterie a plísně, o což rozhodně nestojíte. Také se nechcete probudit s urputnou bolestí hlavy, ke které může její prochladnutí vést.
Dopřejte vlasům předehru
Takže jak správně fénovat? Před tím než začnete, promněte mokré vlasy jemně a opatrně ručníkem, abyste je zbavili přebytečné vody.
„Vlhké vlasy jsou zranitelné a potřebují něžné zacházení. Jejich kartáčování může způsobit narušení cibulek a následné padání. Majitelky delších vlasů je někdy ještě mokré svazují do drdolu, aby se po uschnutí vytvořily vlny. To se sice stane, ale vlasy tím oslabujete a víc se lámou. Nešvarem je i foukání vlasů v předklonu. Hříva je tak sice pěkně nadýchaná, ale zároveň dochází k oslabování vlasů v délkách,“ upozorňuje kadeřník Martin Tyl z pražského salonu New You.
Po prvním prosušení vetřete do vlasů přípravky, které jste zvyklé používat, například tužidlo, výživu nebo na ochranu vlasů před horkým vzduchem. Nechte je chvíli působit a teprve pak vezměte do ruky fén.
Vlhké vlasy potřebují velmi citlivé zacházení, jinak se lámou
Teplota sušení
S fénováním nespěchejte, tedy vyhněte se nastavení vysoušeče na maximální teplotu a největší proud vzduchu. Příliš rychlé odpařování vody z vlasů způsobí jejich přesušení (jak pečovat o suché vlasy), což se nepěkně podepíše na jejich lesku a kvalitě.
„Většina fénů nabízí možnost regulace teploty a rychlosti foukání. Oblíbená je i funkce ionizace, která dodává vlasům vlhkost. Trvanlivost účesu a lesk vlasů zase podpoří možnost vypnout ohřev a použít jen studený vzduch. Objem vlasy získají zase díky difuzéru, který bývá také často ve výbavě fénu,“ říká Pavel Janů z Datartu.
Během foukání vlasů tedy snižujte teplotu vzduchu a konečnou úpravu udělejte proudem studeného. Jestli na takto postupné sušení nemáte čas, použijte raději suchý šampon.
Dejte pozor na to, abyste vlasy nefénovaly příliš teplým vzduchem, ani moc dlouho
Hřeben, kartáč nebo prsty?
V první fázi sušení stačí nadzvedávat vlasy prsty. Když jsou už částečně prosušené, vezměte na pomoc kartáč nebo hřeben. Vlasy je lepší vysoušet po částech – část nechejte volně a zbytek dejte do skřipce, tak jak to znáte z kadeřnictví. Začíná se většinou v týle (vzadu na hlavě) a přes boky a vršek hlavy se postupuje k čelu.
Vlasy během fénování kontrolujte prsty, neměly by být příliš horké ani přesušené. Hlídejte chvíli, kdy budou jemné a ohebné, v momentě, kdy začnou působit na omak drsně, přesušili jste je. Ty se pak lámou i rychleji mastí.
A ještě byste měly vědět, jak mít krásné a dlouhé vlasy a neškodit jim už ve sprše.