Hlavní obsah

Závratě při vstávání: 3 běžné příčiny a kdy vyrazit k lékaři

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Závrať při vstávání občas potká každého a většinou se nejedná o nic vážného. Pokud jsou však tyto epizody časté, trvají dlouho nebo se objeví náhle a velice intenzivně, měli byste se poradit s lékařem. Co za nimi může být?

Článek

Podle odborných odhadů nepříjemný pocit závratě při vstávání z lehu nebo třeba po delším předklonu někdy zažilo minimálně 20 % lidí mezi 18 a 65 lety, častější jsou u seniorů a chronicky nemocných lidí, např. diabetiků. Většinou nejsou tyto pocity důvodem k poplachu a k lékaři vyrazte až v případě, že vás potkávají často a narušují běžné fungování. Co je může způsobovat?

1. Užívané léky

K rozvoji závratí může v rámci vedlejších účinků vést řada běžně užívaných léčiv. „Jedná se především o léky na vysoký krevní tlak, na úpravu tepové frekvence, antidepresiva či antiepileptika,“ vyjmenovává Vladimír Koucký, otorinolaryngolog z 1. LF UK a FN v Motole.

A právě přípravky na hypertenzi jsou pro závratě typické. „Lidé s vysokým krevním tlakem mohou mít předepsané léky, které zpomalují reakci tepen na změnu polohy těla,“ vysvětluje profesorka Hana Matějovská Kubešová, přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství na LF MU v Brně, s tím, že důsledkem toho vzniká neškodná závrať při změně pozice z lehu do sedu.

Někdy mohou k závratím vést i lékové kombinace. Pokud tedy užíváte hodně léků (více než čtyři) a točí se vám hlava, nechte si v lékárně zkontrolovat celou medikaci. Je možné, že kombinujete léčiva, která vytvářejí nežádoucí interakce.

2. Problém s vnitřním uchem

Jednou z nejčastějších příčin závratí (ve 20–25 % případů) je polohová závrať vycházející z vnitřního ucha. Nastává, když se ve vnitřním uchu uvolní malé částice vápníku (= otolity), které se zde vyskytují přirozeně a pomáhají zjišťovat polohu organismu. „Když se ovšem otolity dostanou na špatné místo, způsobují, že mozek dostává o poloze těla zmatené signály, a to se projeví závratěmi,“ vysvětluje Vladimír Koucký.

Tento typ neškodné závratě trvá jen krátce (do jedné minuty), dochází k němu ale často: kromě vstávání také při změně polohy hlavy, tedy po záklonu, po předklonu i třeba při převalení z boku na bok. Problém je častý u žen po menopauze.

Diagnostiku provádí neurolog či ušní lékař pomocí jednoduchého testu, kdy pacientovi speciálním způsobem hýbe hlavou a sleduje, zda se obtíže objeví. Jedná-li se skutečně o problém s otolity, je vhodné navštívit fyzioterapeuta, který dokáže ulevit několika manévry a poté doporučí na doma pravidelné cílené cvičení, jež má až 95% účinnost.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Ženy po menopauze mohou častěji trpět polohovými závratěmi, na které existuje účinná pomoc v podobě speciálního cvičení

3. Krátkodobé snížení tlaku

Další obvyklou příčinou motání hlavy je přirozená změna krevního tlaku při vstávání do stoje. „Vleže proudí krev volně, ale po postavení začne působit gravitace a značná část krve má tendenci se zadržet v dolních končetinách, což má za následek pokles krevního tlaku nazvaný posturální (ortostatická) hypotenze,“ vysvětluje Hana Matějovská Kubešová.

Organismus na tento jev automaticky reaguje stažením cév dolních končetin a rychlejší tepovou frekvencí, čímž tlak vyrovná. Když se ovšem tato reakce maličko opozdí, může se stát, že se k srdci vrátí méně krve, srdce se krví méně naplní a důsledkem je krátkodobé snížení prokrvení mozku s následným pocitem několikavteřinové „tmy před očima“. Běžně mají poruchu této reakce senioři či chronicky nemocní. Pomalá, až vymizelá je třeba u diabetiků – ti často trpí poruchou funkce nervů, které řídí stahování a roztahování cév.

V tomto případě pomáhá nevstávat z lehu rychle ani zbrkle, ale pěkně pomalu, ideálně se u toho něčeho přidržet a nahoře si ještě chvíli posedět, než se tlak vyrovná a vy můžete bezpečně vstát a vykročit.

Foto: B-D-S Piotr Marcinski, Shutterstock.com

Častou příčinou závratě či tmy před očima bývá i přirozené snížení krevního tlaku vlivem změny polohy těla. Občas se to může stát každému

Kdy vyrazit k lékaři

Jestliže jsou závratě náhle vzniklé a intenzivní, vyskytují se často a znesnadňují vám běžný život, měli byste situaci vyhodnotit společně s lékařem. Rozhodně neváhejte, když se přidružují další symptomy, jako jsou problémy se sluchem, koordinací pohybů, s chůzí či s omdléváním. „Může se jednat o projev onemocnění srdce, cév či mozku, které vyžadují lékařské ošetření,“ upozorňuje Vladimír Koucký s tím, že když se závrať objeví po pádu na hlavu, může to být projev poranění spánkové kosti a v ní uložených orgánů vnitřního ucha.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek