Hlavní obsah

Jak na mdloby a další nepříjemnosti nízkého tlaku

Foto: Syda Productions, Shutterstock.com

S krevním tlakem je to složité. Máte-li ho vysoký, vůbec to nemusíte poznat, přitom následky mohou být fatální. Naopak nízký tlak sice nepředstavuje smrtelné riziko, ale pocit malátnosti, pískání v uších nebo rozmazané vidění komplikují člověku každodenní život.

Článek

Znáte hodnotu svého krevního tlaku? Je to rozhodně užitečné a změřit by vám ho měl praktický lékař při preventivní kontrole. Normální tlak je pro zdravého dospělého muže i ženu 120/80, je-li vyšší než 140/90, jde o tlak vysoký. Naopak klesá-li u mužů pod 100/60 a u žen pod 100/70, jde o tlak nízký.

Vysoký, nebo nízký tlak?

Vysoký tlak přetěžuje srdce a cévy a zvyšuje riziko infarktu či mrtvice. Týká-li se vás tlak nízký, pravděpodobně vás trápí bolesti hlavy, závratě nebo dokonce omdlévání.

„Nízký tlak způsobuje nedostatečné okysličení mozku. Příznakem mohou být i mžitky před očima či hučení v uších, časté zívání, vrávorání, únava a pocit nestability při přechodu ze sedu do stoje,” vysvětluje Pavla Myslíková, praktická lékařka z Lékařského domu Praha 7. Krev se špatně distribuuje i do okrajových částí těla, můžete mít tedy studené končetiny či být celkově zimomřiví. Vlivem mělkého dýchání, zamlženého vidění a závratí hrozí i riziko upadnutí a úrazu.

Geny, váha a těhotenství

Příčin nízkého tlaku je vícero. Velký vliv hrají genetické předpoklady. Potížemi více trpí ženy než muži, především ty vysoké a štíhlé, až anorektické. Jsou častější v mládí, protože tlak má s přibývajícími lety tendenci narůstat. Nízký tlak provází ale i některá onemocnění.

„V horších případech může nízký tlak doprovázet onemocnění srdce, problémy se štítnou žlázou, nádorová onemocnění a nejrůznější akutní krvácivé stavy,” vysvětluje doktorka Myslíková. Může komplikovat i těhotenství, kdy plod utlačuje důležité cévy, po porodu ale potíže mizí. Kolísání tlaku mohou mít na svědomí i některé užívané léky.

Foto: wavebreakmedia, Shutterstock.com

V těhotenství tlak kvůli dítěti v břiše často kosílá

Zvyšte si tlak jídlem

Problémy může zmírnit úprava životního stylu. Důležité je jíst pravidelně, dbejte také na pitný režim. V první části dne myslete na dostatek bílkovin, ty by neměly chybět zejména při snídani. Dejte si vejce, šunku, proteinový nápoj nebo jogurt.

Z vitaminů a minerálů to chce dostatek vitaminu B a C, železo a hlavně sodík. „Ke ztrátám sodíku dochází prostřednictvím moči, významné mohou být ale také ztráty potem,” vysvětluje nutriční terapeutka Věra Boháčová, proč je potřeba hodně pít hlavně v létě a při zvýšené tělesné námaze.

Káva a alkohol na nízký tlak

Tlak zvedají káva a alkohol (například deci červeného vína), ovšem rozhodně byste je neměli brát jako léky a pravidelně jimi řešit problém. Raději u sebe noste kofeinové tablety a naučte se pravidelně pít černý čaj, ten je také zdrojem kofeinu, ale uvolňuje ho do těla pozvolněji. Tlak vám rychle zvedne i čokoláda nebo lékořicové cukrovinky.

Fígle a rituály proti nízkému tlaku

Motá se vám hlava a jdou na vás mdloby až příliš často? Zkuste si vybavit, kdy se tak děje. Bývá to spojené s náhlým zvednutím ze židle, rychlým vstáváním z postele nebo dlouhým stáním. To můžete ovlivnit – zvedejte se pozvolna, z postele nejprve do sedu. Místo dlouhého stání si řekněte o židli, nebo se občas zhoupněte v kolenou či přešlapujte. Jste-li dlouho v pasivní poloze, protáhněte co chvíli ruce nebo je promasírujte. Napijte se. To všechno krevní oběh povzbudí a zvedne tlak.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Rychlé změny poloh mohou vést k pádu. Máte-li nízký tlak, vstávejte pomalu

Další doporučení

  • Na noc si dejte pod hlavu vyšší polštář.
  • Ve sprše se na závěr sprchujte chladnou vodou směrem od kotníků vzhůru.
  • Pozor na teplotní šoky, klimatizaci v autě nikdy nedávejte příliš nízko oproti venkovním teplotám.
  • Nepřehánějte to s oblečením, lehký chlad zužuje cévy a tlak přirozeně zvyšuje.

Místo léků cvičení

Léky na nízký tlak se předepisují jen ve velmi vážných případech, mnohem spíše vám lékař doporučí úpravu životního stylu. Zařaďte alespoň třikrát týdně ranní rozcvičku, a to i v nepříznivém počasí. Také otužování krevnímu tlaku prospívá, protože pomáhá rozproudit oběhový systém.

Trápí vás naopak vysoký tlak?  Pak můžete mít hlavně v létě potíže kvůli kolísavým teplotám. Co pomáhá? 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek