Hlavní obsah

Zbytky balicího papíru schovejte! Ukážeme, jak ho využít

Foto: Tomáš Rubín

Foto: Tomáš Rubín

Hvězdy, jmelí, sněhové vločky i motivy dárečků jsou pro vánoční balicí papír typické. Řeknete si, že k ničemu jinému než zabalení dárků pod stromeček se nehodí, ale opak je pravdou. Přesvědčíme vás o tom.

Článek

Pro někoho je balení dárků radost a už s předstihem vyhledává různé fígle a netradiční cesty, jak ho letos pojmout (pár jich máme i my, například jak uvázat nadýchanou mašli nebo jak originálně zabalit knihu). Jsou ale i tací, co se balení přímo děsí, protože klouzavý papír je tak neposedný…

Ať už darujete dva tři dárky, nebo jste megaloman a pod stromečkem jste měli horu zabalených krabic, vždy se stane, že nějaký balicí papír zbude. Byla by škoda ho pohřbít na rok do krabice s ozdobičkami, nebo ho dokonce dát do sběru. Je totiž mnoho možností, jak papír využít i jindy než jen o Vánocích.

Praktické pojetí

Chcete-li někomu poslat balík, a nemusí to být jen extra cenná soška, potřebujete krabici a něco do ní, aby obsah nechrastil. Balicí papír nastříhejte na tenké proužky nebo jen napůl zmuchlejte a vycpěte jím veškerý volný prostor. Váhu balíku to nijak zásadně nenavýší a účelu poslouží.

Foto: Tomáš Rubín

Stříhání na proužky za vás může udělat skartovačka, ale někdy je práce s nůžkami docela příjemná relaxaceFoto: Tomáš Rubín

Dejte kytkám kabátek

Pár stonků levandule, klidně i uschlé a trochu opadané, se vmžiku změní v roztomilý malý dárek, když jdete na návštěvu a nechcete brát nic sladkého. Béžová rubová strana některých vánočních balicích papírů si přímo říká o využití v takzvaném selském stylu. Režný provázek pak dílo podtrhne.

Foto: Tomáš Rubín

Pro ozvláštnění malých kytiček postačí čtverec papíru srolovat a stáhnout motouzkemFoto: Tomáš Rubín

Vždycky to nemusí být originál

Nelamte si hlavu s kupováním drahých obrazů nebo rámováním reprodukcí. Vsaďte na starý dobrý baličák a jeho zbytky jednoduše zarámujte. Pohlídejte si, aby rámy ladily stylem nebo aspoň odstínem, a pak experimentujte, až bude mozaika přesně taková, jakou ji potřebujete.

Foto: Tomáš Rubín

Roztomilá mozaika z obrazů vás nebude stát víc než pár stovek a parády udělá za tisíceFoto: Tomáš Rubín

Kornoutky jeden jako druhý

Tlustější role balicího papíru mají vevnitř základ z tvrdšího hnědého papíru podobného kartonu. Nevyhazujte ho! Je ideální pro kornoutky na smažené chipsy. Můžete čtverce jen tak srolovat a na bocích secvaknout sešívačkou nebo si trošku zaskládat origami a vytvořit efektní kapsu.

Foto: Tomáš Rubín

Kornouty jsou relativně pevné, vsáknou přebytečnou mastnotu a ještě pěkně vypadajíFoto: Tomáš Rubín

Zabalit knížku je tak snadné

Klasické knihy po rozšíření elektronických čteček nevymřely a stále jsou stejně náchylné k zašpinění nebo pomačkání, zvláště pokud si je berete takzvaně do terénu. Papírový obal jim proto prospěje.

Foto: Tomáš Rubín

Nosíte s sebou všude rozečtenou knihu a nechcete, aby měla oslí uši a uválený obal? Papírový kabátek je to nejlepší řešeníFoto: Tomáš Rubín

Pruh papíru přeložte po delších stranách na výšku knihy. Z kratší strany ho zahněte zhruba na osm centimetrů a do vytvořené kapsy vsuňte pevné desky knihy. Podobně postupujte i u zadní strany knihy. Zabalení trvá pár minut, efekt vydrží mnohem déle.

Foto: Tomáš Rubín

Díky založení nebude papír z knihy sjíždět Foto: Tomáš Rubín

Marmelády ožijí

V létě jste plnili poličku jednou skleničkou zavařeniny za druhou a nebyl čas na nějaké hraní s jejich vzhledem. Za dlouhých zimních večerů můžete svoji ovocnou sbírku trošku ozvláštnit. Nasaďte domácím džemům papírové čepečky, které na svém místě udrží provázek. Až nebudete vědět, co darovat kamarádce k svátku, třeba si vzpomenete na poklady ve špajzu.

Foto: Tomáš Rubín

Veselé kloboučky změní domácí ovocnou náplň v trefný dárekFoto: Tomáš Rubín

Role jsou neposedné, ale dají se zkrotit

Když vám zbude vánočního baličáku trochu víc, je docela problém role uskladnit tak, aby nepřekážely, a ještě držely tvar. Výtečně se k tomu hodí kancelářský koš na papír nebo nejrůznější kontejnery z kuchyně, třeba ten na igelitky.

Foto: Tomáš Rubín

Role můžete postavit hezky vedle sebe a z jedné strany zafixovatFoto: Tomáš Rubín

Znáte i jiné způsoby, jak využít zbylý balicí papír? 

Reklama