Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Autorská dvojice Radek Bajgar a Mirka Zlatníková už několikrát dokázala, jak výjimečně rozumí mezilidským a rodinným vztahům a jak je umí přetavit v divácký hit. Stačí vzpomenout na filmy Teorie tygra a Kurz manželské touhy nebo seriál Neviditelní. A na podzim se na TV Nova můžete těšit na nový seriál Bratři a sestry, který si bere na paškál problematiku toho, kdo jsme a odkud pocházíme. Nechali byste si udělat genetické testy, abyste zjistili, zda jsou vaši sourozenci opravdu vaši? Je vůbec dobré takové věci vědět? Odhalená tajemství mohou leckoho zabolet a také přinést spoustu nových otázek…
„Náš seriál je o skupině mladých lidí, kteří si z rozmaru udělali test DNA a z databáze se dozvěděli víc, než chtěli,“ říká režisér a spoluautor scénáře Radek Bajgar. „Testy DNA sytí naši zvědavost. Kdo jsme? Proč jsme takoví, jací jsme? Jaký je náš skutečný původ a jak nás vlastně formuje genetika? A jak výchova?“ ptá se spoluautorka seriálu.
A tak jsme Mirku Zlatníkovou při této příležitosti vyzpovídali. Mluvili jsme nejen o seriálu, ale i o tom, jak (ne)snadno dnes ženy zvládají všechny své životní role, kde dělají největší chyby i proč některé dlouhodobé vztahy zkrátka nefungují a kdy je lepší odejít než se snažit o nápravu.

Mirka Zlatníková má za sebou velmi úspěšnou kariéru novinářky, nyní se věnuje především psaní scénářů a knihFoto: Archiv Mirky Zlatníkové
Léta jste vedla přední ženský magazín. Máte pocit, že se za posledních 20 až 30 let změnilo vnímání žen ve společnosti? Jsou ženy dnešní generace hodně jiné, než byly jejich matky a babičky?
Největší zlom vidím u generace X, což jsou ženy narozené mezi lety 1965-1980. Do života vstupovaly se stejnou vizí jako jejich mámy a babičky. Vdát se a založit rodinu. Manžela a rodinu chápaly jako svoji vizitku. Jsem jen tak dobrá, jak „to“ dokážu udržet. I pro mě samotnou bylo důležité, aby manžel přišel do hotového. Aby bylo uklizeno, navařeno a postaráno o děti. A během minulých desetiletí udělaly úplný kotrmelec. Já sama jsem měla ten AHA moment v okamžiku, kdy jsem v letadle slyšela, že rodiče mají kyslíkové masky nasadit nejprve sobě a pak teprve svým dětem. Dnešní ženy už vědí, že se nejdříve mají postarat samy o sebe. Pokud nebudou v pohodě ony samy, nebude ani nikdo kolem nich.
Umí si dnešní ženy lépe obhájit svá práva, dívají se na svět jinak?
Řekla bych, že ano. Pochopily, že musí pomáhat jedna druhé. Že můžou říkat NE a nemusí být hodné holky. Řekly stop sexuálnímu násilí. Mají vlastní konta, majetek, kariéry, jejich svět není jen rodina.
Co považujete v této souvislosti za největší bolístku? Kde či v čem ženy v dnešní době nejvíc chybují?
Nešťastná je snaha mít skvělou kariéru a být skvělou maminkou zároveň. Často dostávám otázku, jak nejlépe skloubit mateřství a kariéru. To nejde! Nemůžete oboje dělat na špičkové úrovni. Někde musíte ubrat plyn, nebo se zblázníte.

V seriálu Bratři a sestry si zahraje i David MatásekFoto: TV Nova
Kdybyste se podívala na své dvacetileté já, co byste té holce poradila?
Jestli nerozumíš akciím, tak se to rychle nauč. A investuj.
Změnila byste něco?
S tím rozumem, který mám dnes, bych neudělala spoustu věcí, ale taky bych o hodně přišla. O pády, které mě posunuly.
Vztahy bývají křehké a často o ně špatně pečujeme, jste zastánkyní názoru, že když se vyčerpají, je jedinou možností odejít?
Když už se vyčerpají, tak ano. Ale než se to stane, je tam dlouhé období, kdy si ti dva nerozumí, dusí se. A v těchto časech bych radila poodejít. Vzdálit se. Ženy, které se bojí o svůj vztah, často dělají tu chybu, že se k partnerovi přitisknou ještě blíž, doslova se na něj pověsí, čímž tu destrukci nechtěně urychlí.
Je vůbec reálné žít s jedním člověkem v lásce a souznění desítky let?
Myslím, že ano. Magda Vášáryová, která byla s Milanem Lasicou 41 let, kdysi vysvětlovala, že nejdůležitější je nevysedávat u rodinného krbu. Každý by měl mít i svůj vlastní ohníček. To mě nadchlo. Čím více dokážete být sami se sebou, tím větší šanci vztah má.

V seriálu Bratři a sestry uvidíte i Lenku VlasákovouFoto: TV Nova
Ve filmu Teorie tygra, jehož jste spoluautorkou, je jeden takový vztah hodně dobře vykreslený. Přijde mi, že nejvýraznější linkou je, že ti dva si navzájem nikdy neřekli, co od sebe vlastně očekávají… Není tohle hlavní bolístka dlouhodobých vztahů?
Tam jde o klasický závislostní vztah. Jeden by si rád dělal vlastní ohníček a druhý ho nutí vysedávat u rodinného krbu. Kdyby si vysvětlili, že mají jiný pohled na svět, už spolu dávno nejsou. Ono obecně vysvětlováním a vším tím „vyříkáváním“ se vztah do jisté míry vyčerpává. Pokud dva modely nejsou slučitelné, tak prostě nejsou, povídáním to nezachráníte.
Váš nový seriál Bratři a sestry, který jste napsala s Radkem Bajgarem a televize Nova jej uvede na podzim, se dotýká rodinných vztahů i toho, jak geny či rodinné zázemí formují naše vztahy i nás samotné. Proč zrovna tohle téma?
Dřív se odhadovalo, že jedno z deseti dětí má jiného otce, než je ten v rodném listě. Teď to vypadá, že to budou až tři z deseti. S nástupem komerčních testů DNA zažívá spousta z nás překvapení. Máme nejen jiného otce, ale i sourozence, o kterých jsme netušili. Jiné babičky, dědečky….
Nechala byste si i vy udělat test DNA, abyste se o sobě i své rodině dozvěděla víc? Nebo je lepší žít v blažené nevědomosti?
Já jsem si ho udělala už před lety. Žádné nové blízké příbuzné jsem nenašla. Ale lidé se přihlašují postupně, takže kdoví… Každopádně se toho nebojím, já budu pořád já.

Mirka Zlatníková (uprostřed) na křtu knihy Návod na použití silné ženy Foto: GWUZD PAVEL / Česká editoriální fotografie, Profimedia.cz
Téma, do jaké míry nás ovlivňuje genetika, je v poslední době hodně skloňované, jaký je váš názor? Je vše, co nás určuje, spíše dané a prostředí i výchova mají jen malý podíl?
Na tohle nemám odpověď. Zajímavější pro mě ale je, nakolik člověk odvozuje svoji identitu od svých rodičů. Pro někoho je jeho jméno a původ základ všeho, někdo si vybuduje svou vlastní identitu a rodina je jen část jeho osobnosti. Takže otázka, kterou si diváci patrně položí, bude: Kdyby mi někdo řekl, že nejsem biologickým dítětem svého otce nebo matky, zhroutí se mi svět, nebo to bude jen překážka na cestě, kterou zdolám, a pojedu dál?
A co plánujete teď, máte už rozepsané či v hlavě další téma?
Seriál Bratři a sestry poběží dvakrát týdně celý rok, má tedy 84 dílů. Polovina našeho týmu je u čtyřicátého dílu, druhá polovina u šedesátého, točí se dvacátý. Na léto jsem si tedy dala ambiciózní plán -přežít to ve zdraví.