Hlavní obsah

„Otloukánek“ Charles králem: Rodiče musel přesvědčit o svých kvalitách, lid o oddanosti

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Anglická královna včera zemřela na hradě Balmoral obklopena svými nejbližšími. Její syn, princ Charles, se tak automaticky stal novým anglickým králem. Ať žije Karel III.! Kdy se syn Alžběty zachoval jako opravdový panovník?

Článek

Královská rodina truchlí a s ní celý svět. Zemřela milovaná královna Alžběta II. (†96), byla zahájena operace London Bridge, tedy přesný plán, co se bude dít, až panovnice zemře.

Jedna z věcí je jasná, novým králem je nejstarší syn královny, princ Charles (73). Na britský trůn usedne jako král Karel III.

Jisté je, že více připraveného krále si Velká Británie nemohla přát. Jeho matka usedla na trůn, když mu byly čtyři roky, a on se na svou životní roli vlastně od té chvíle připravoval. Z nejistého chlapce, který měl pocit, že jen těžko naplňuje rodičovská očekávání, vyrostl v sebevědomého, vzdělaného muže, který pro svoji zemi oddaně pracuje.

Je uznávaným odborníkem na změny klimatu a ochranu životního prostředí, miluje svou manželku, děti i vnoučata. A je jisté, že bude králem, který zaslouží respekt. I když to bude mít velmi těžké, protože královnu Alžbětu II. milovali a uznávali všichni. A zdálo se nepředstavitelné, že by jednou měla odejít.

Foto: Profimedia.cz

Ani on, nejdéle „čekající“ následník trůnu, si nedovedl představit, že jeho Mummy jednou odejdeFoto: Profimedia.cz

Získal si uznání

Nikdy nebyl miláčkem veřejnosti či médií a dokonce dlouho trvalo, než si k sobě našli cestu s oběma rodiči. Nesplňoval totiž představu prince, nebyl sportovně zdatný a sebevědomý, dlouho se mu nedařilo najít tu pravou ženu a měl prapodivné záliby: domácí zvířata, ekologii a umění.

Když se oženil s mladinkou Dianou (†36), vzali ho na milost, ona si totiž získala srdce všech. Jenže v jejich turbulentním vztahu byl on za bídáka a ona za oběť, takže opět poztrácel body. Jeho kritici dokonce žádali, aby byl v následnictví přeskočen.

Nakonec se situace uklidnila a z něj se stal oblíbený člen královské rodiny. Těžko říct, jestli to bylo tím, že odborníky na skandály se stali jiní, nebo si veřejnost začala všímat jeho pracovitosti a oddané službě Koruně…

Foto: Profimedia.cz

Přírodu miluje, nachází při procházkách klidFoto: Profimedia.cz

Našel klid v soukromí

On se stane králem, jeho manželka Camilla (75) královnou manželkou. Cestu ke štěstí si musel anglický král vyšlapat a byla opravdu trnitá. Tak, jak jeho považovala veřejnost za nevěrného a necitlivého, Camillu lid nenáviděl, protože podle něj stála za rozpadem manželství Charlese a Diany.

Oba se nakonec rozvedli a trpělivě čekali, až dostanou svolení ke sňatku. V roce 2005 si řekli tiché, ale o to šťastnější ano. A jejich popularita rostla.

Po smrti otce se vloni stal princ Charles hlavou královské rodiny. Pečoval o svou matku, rozhodl o tom, že počet výkonných členů královské rodiny bude zmenšen na osm, aby na Korunu neměly vliv aktuální skandály (princ Andrew, 62 a jeho obvinění ze sexuálního napadení, kontroverzní chování prince Harryho, 37 a jeho ženy Meghan, 40) a zároveň se zmenšily náklady, a připravoval se dál na svou budoucí roli.

Foto: Profimedia.cz

Rozvedený následník trůnu si vzal rozvedenou ženu. Královna dlouho váhala, než Camillu přijala a dala svolení k sňatkuFoto: Profimedia.cz

Je silný v názorech

O tom, že je jedním z nejpracovitějších členů královské rodiny, není pochyb. Je patronem okolo 400 charitativních organizací a jeho synové se rádi smějí, že jej mnohdy našli v noci v pracovně, kterak spí na hromadě pracovních spisů.

Je zapáleným environmentalistou, aktivně se zajímá o mladou generaci a příležitostech pro ni, o celosvětovou udržitelnost, ochranu deštných pralesů, památkovou architekturu nebo vzdělávání. A o mnoho těchto oblastí se zajímal dávno předtím, než se staly moderními.

Odborníci se shodují, že bude panovníkem rozhodně aktivním, který se bude snažit upozadit královská privilegia, ale dost možná bude častěji než královna vyjadřovat své osobní názory a postoje. Dělal to tak v posledních letech, vyjádřil se k Brexitu i k islamofobii.

Královnu v posledních letech v mnoha jejích povinnostech zastoupil a osvědčil se. Je na první pohled vidět, v jakou osobnost vyzrál.

Foto: Profimedia.cz

Má za sebou roky aktivní činnosti a oddané práce pro „firmu“. Královská rodina mu padne jako ulitáFoto: Profimedia.cz

A co se bude dít nyní?

V sobotu bude jmenován králem Karlem III. Stane se tak v St James's Palace v Londýně, před slavnostním orgánem, který se označuje jako Accession Council. Poprvé od roku 1952 tak zazní státní hymna se slovy „God Save the King“.

Titul princ z Walesu bude nyní náležet jeho synovi Williamovi (40).

Reklama