Hlavní obsah

Burleska není oplzlý striptýz! Slavná Dita Von Teese slaví 50, její předchůdkyně vystupovala i v 70

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Burleska? Je to životní styl, umění, smyslná erotika, hravá nahota, ženskost… Současná královna burlesky a kabaretu, nádherná Dita Von Teese, dnes slaví padesátiny! Znáte ikonické burlesky, zahraniční i ty české?

Článek

Žádný laciný striptýz, ale erotikou nadupaný tanec. Krásné ženy, sexy kostýmy, smyslné pohyby a nahota, která neuráží, ale uchovává si tajemství. To vše a mnohem víc je burleska. Kabaretní pojetí striptýzu, tanec, který není prvoplánový ani oplzlý, ale spíš hravý, jiskrný, leckdy pojatý i humorně. A nebojí se ukázat a přiznat nedokonalosti: například známá česká burleska Stephanie van der Strumpf se nestydí za celulitidu!

Historie burlesky sahá až k počátkům 19. století a minulost i současnost je plná žen, které se v tomto žánru našly a jsou hodné obdivu.

Dita Von Teese (50)

Je považována za nejslavnější tanečnici burlesky současnosti, říká se jí královna kabaretu či královna burlesky. Od dětství chodila na balet a dodnes ho začleňuje do svých vystoupení, baletní špičky patří k její výbavě stejně jako korzety a podvazky. K tomu přičtěte fascinaci retro módou, nádherné křivky, perfektní make-up, smyslný pohled, potřebnou dávku odvahy – a dokonalá burleska je na světě. A její legendární představení? Koupel v obří sklenici martini!

Byla vdaná za Marilyna Mansona (53), manželství ale ztroskotalo kvůli jeho neschopnosti být věrný. Veřejně mluvila i o svých lesbických zkušenostech, od roku 2014 je ve vztahu s o 14 let mladším grafikem Adamem Rajcevichem.

Foto: Profimedia.cz

Americká tanečnice burlesky Dita Von Teese patří mezi největší sexsymboly současnostiFoto: Profimedia.cz

Miss Cool Cat (35)

Terézia Bělčáková se už asi devět let živí jako burleskní tanečnice. Vyžívá se v drahých luxusních kostýmech a její poznávací značkou jsou bohaté ryšavé vlasy. Pod uměleckým jménem Miss Cool Cat září doma i v zahraničí a pravidelně vystupuje v pražském divadle Royal. Sama říká, že burleska je oslava ženskosti a že striptýz může být i erotické sundání rukavičky.

Foto: Profimedia.cz

Terézia Bělčáková je jednou z nejúspěšnějších českých burlesekFoto: Profimedia.cz

Tempest Storm (1928–2021)

Byla ikonou světa burlesky. Fascinovala svou nepřehlédnutelnou zrzavou hřívou a dokonalým plným poprsím, kterému sama říkala moneymakers (= vydělávače peněz). A nenechala nic náhodě: v roce 1950 si svoje úžasná ňadra pojistila na milion dolarů. Burlesku milovala a vystupovala velmi dlouho – do důchodu odešla v roce 1995 v 67 letech, ale ještě v roce 1999 zatančila ve slavném sanfranciském klubu O’Farrell Theatre k 30. výročí jeho založení. Byla čtyřikrát vdaná a mezi její milence se počítal třeba Elvis Presley (†42) a údajně i John F. Kennedy (†46). Když loni v 93 letech zemřela, zarmoutila fanoušky na celém světě.

Foto: Profimedia.cz

Všechno, co jsem kdy dělala, mělo úroveň. Nikdy jsem nedělala nic vulgárního… To o své milované práci řekla Tempest StormFoto: Profimedia.cz

Gypsy Rose Lee (1911–1970)

Jako tanečnice a zpěvačka byla spíš průměrná, ale oplývala velkým smyslem pro humor a schopností hbitě reagovat na náladu diváků a na nepředvídatelné situace. Burleska se z ní stala díky nehodě, kdy jí během normálního vystoupení neplánovaně povolil kostým a její snahy o udržení šatů na místě byly marné. Když viděla, že publikum na její nahotu reaguje kladně, udělala z omylu ústřední bod své show. Nakonec se z ní stala ikonická burleskní tanečnice, která proslula ostrovtipem a schopností pobavit diváky i intelektuálně. Byla také spisovatelkou a herečkou a má hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Zemřela v 59 letech na rakovinu.

Foto: Profimedia.cz

Gypsy Rose Lee ukázala, že nedokonalost může být výhodou a že publikum ocení nejen polonahé tělo, ale i inteligentní humorFoto: Profimedia.cz

Josephine Baker (1906–1975)

Říkalo se jí bronzová či černá Venuše nebo černá perla. Narodila se v USA, měla opravdu těžké dětství, odešla do Francie a proslavila se. Stala se senzací 20. let minulého století: ráda ukazovala krásné tělo, zpívala a při tanci kombinovala exotické pohyby s humorem. Byla čtyřikrát vdaná, ale sama o sobě veřejně napsala, že je bisexuální a má milostné zkušenosti i se ženami. Vlastní děti neměla, ale adoptovaných vychovala celkem 12.

A také je to válečná hrdinka, která za svou nebezpečnou špionážní činnost během 2. světové války získala Válečný kříž a Řád čestné legie! Naposledy vystupovala v dubnu 1975 v retrospektivní show, o čtyři dny později byla nalezena v kómatu v posteli obklopená novinami se skvělými recenzemi svého výkonu. Zemřela na důsledek krvácení do mozku, bylo jí 68 let.

Foto: Profimedia.cz

Tahle kráska se neproslavila jen sukýnkou z banánů… Byla mimořádně talentovaná a schopná. Z dětské služky se stala ikonou celé Evropy a postrachem německých nacistůFoto: Profimedia.cz

Burlesky vystupují živě, ale sexy odhalování samozřejmě patří i do filmu. Žhavý striptýz ve filmu? Jennifer Lopez klidně v padesáti!

Reklama