Článek
Stanovení přesné diagnózy může být u některých nemocí složité, proto ošetřující lékař doporučuje histologické vyšetření. Obvykle jde o podezření na rakovinu, zánětlivé onemocnění či jiné závažné choroby. V případě nejistoty je histologické vyšetření nezbytnou součástí při stanovení správné diagnózy.
Co je to histologické vyšetření
Je to vyšetření, při němž se pod mikroskopem zkoumá malý kousek tkáně, který se v rámci biopsie odebere z lidského těla. Mohou to být například plíce, štítná žláza, prostata či kůže.
Kdy lékař doporučí histologické vyšetření
Provádí se vždy, když má pacient nejasné zdravotní komplikace a předchozí vyšetření nepřineslo žádný konkrétní výsledek. Nejčastěji se tak děje v případě, kdy má lékař podezření na rakovinné bujení v oblasti ledvin, jater, trávicího traktu či kůže.
Jak se získá vzorek pro histologii
Vzorek pro histologické vyšetření se odebírá pomocí biopsie. Plánuje se dopředu, nebo se provede během operačního zákroku. V některých případech je nutné provádět biopsii pod kontrolou zobrazovacích metod, jako je CT či ultrazvuk. Například z jater či ledvin se odběr provádí pomocí dlouhé jehly přes kůži, poté co se oblast znecitliví místním anestetikem.
Vzorky tkání je nutné velice dobře prozkoumat, aby bylo možné určit, jakým onemocněním konkrétní část těla trpíFoto: Roman Zaiets, Shutterstock.com
Jaké jsou možné komplikace při biopsii
Jako u jiných lékařských výkonů se mohou objevit drobné komplikace při odběru, například krvácení z místa vpichu či bolest.
Kdo a jak provádí histologické vyšetření
Odebraný vzorek tkáně vyšetřuje patolog. Vzorek se zkoumá pod mikroskopem. Kromě základního vyšetření provádí patolog také speciální testy. Výsledek poté odešle ošetřujícímu lékaři, který posoudí změny tkáně a vyhodnotí závažnost onemocnění.
Kdy se dozvíte výsledek histologie
V případě, že se odebere vzorek tkáně během operačního zákroku, posílá se hned na vyšetření a výsledek je známý ještě během operace. Jinak jsou výsledky histologie k dispozici obvykle do týdne, maximálně do deseti dnů od provedeného odběru.
Co se děje po histologickém vyšetření
Když ošetřující lékař, který o vyšetření požádal, obdrží výsledek, posoudí změny tkáně, vyhodnotí závažnost onemocnění a obvykle navrhne další postup léčby.
Histologické vyšetření
- K čemu slouží: K odhalení chorobných procesů v těle, nejčastěji při podezření na rakovinné bujení.
- Jak se provádí: Pod mikroskopem se zkoumá odebraný vzorek z biopsie. K tomu slouží speciální testy.
- Kdy je k dispozici výsledek? V případě, že se odebere vzorek tkáně během operačního zákroku, posílá se hned na vyšetření a výsledek je známý ještě během operace. Jinak jsou výsledky histologie k dispozici obvykle do týdne, maximálně do deseti dnů od provedeného odběru.
- Komplikace: Při odběru vzorku se může objevit mírné krvácení v místě vpichu či bolest.
Odborná konzultace: Prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc., přednosta kliniky ISCARE a primář Klinického a výzkumného centra pro střevní záněty