Hlavní obsah

Milujete ho? Zachraňte mu život a pošlete ho na vyšetření prostaty!

Foto: Thinkstock

Trápí se, ale nic neřeknou. To je způsob, jakým se muži vyrovnávají se zdravotními problémy

5. 8. 2014

Rakovina prostaty je hrozná rána osudu, která může vašeho partnera připravit nejen o sexuální výkonnost, ale přímo o život. Myslete na to a přimějte ho, aby se nechal vyšetřit včas!

Článek

„Za to, že se můj muž odhodlal dojít si k urologovi, může vlastně moje lehké spaní. To, že vstával třikrát i víckrát za noc na malou, mě neskutečně štvalo – vždycky mě probudil a já pak nemohla znovu zabrat,“ vypráví naše čtenářka Kateřina. Nakonec dala manželovi ultimátum: „Buď s tím něco uděláš, nebo chci oddělené ložnice!“ Tahle hrozba zabrala. Urolog mu vyšetřil prostatu, udělal rozbor krve a biopsii a oznámil šokující nález: rakovina.

Zachraňte partnerovi život!

Katčin manžel měl štěstí – jeho nádor se podařilo odhalit v nepříliš pokročilém stadiu. To se povede málokdy, většina nemocných začne pociťovat potíže až tehdy, když se metastázy rozšíří do kostí, páteře nebo jiných orgánů. A nemusí jít jen o trable s „malou", ale třeba i o bolesti zad, podle toho, kam se nemoc šíří. Právě proto je pravidelná prevence životně důležitá.

Každý muž po padesátce by se měl jednou ročně dostavit ke svému praktickému lékaři nebo urologovi a nechat si – s odpuštěním – strčit prst do konečníku a odebrat krev (má-li onemocnění v rodinné anamnéze, už od čtyřicítky). Vyšetření je mírně nepohodlné, trvá ale jen několik vteřin. Nic, co by chlap nezvládl.

Foto: Thinkstock

Strach a stud. Tyhle pocity muže zavalí, když uslyší diagnózu

Kolik jich to ale doopravdy udělá? Rakovinu prostaty přitom každý rok najdou u sedmi tisíc mužů – a čtyři z nich nemoci každý den podlehnou. Nedá se nic dělat, bez partnerek to prostě nepůjde. Ženy jsou, co se týče zdraví, mnohem zodpovědnější než muži. A pokud toho svého už stejně objednáváte k zubaři, určitě ho dokážete dostat i na preventivní prohlídku.

Co když ji skutečně má?

Nedůvěra, zoufalství, strach o život. To jsou pocity, které prožívá každý, kdo se musí vypořádat s diagnostikovanou rakovinou. U karcinomu prostaty se ale přidává ještě další strašák – obava z impotence. „Sexuální výkon a potence představuje u muže důležitou část vnímání vlastní hodnoty. Strach ze ztráty sexuální výkonnosti je zcela zásadní prvek ovlivňující psychiku pacienta,“ upozorňuje Laura Janáčková, docentka klinické psychologie VFN a 1. LF UK v Praze.

A dodává: „Žena by měla být schopná svého partnera podpořit, i když se zrovna nebude chovat tak, jak by si představovala. Jeho chování je odrazem vzteku na nemoc a nespravedlnost osudu, ale neznamená nenávist k blízkým.“

Foto: Thinkstock

Velké části mužů dokážou lékaři pomoci

Zachování erekce? Šance tu je!

To, jestli bude tahle obava oprávněná, hodně záleží právě na tom, jak brzy se podaří nádor objevit. Karcinom prostaty se většinou vyvíjí pomalu; u velmi malých, nízkorizikových nálezů se proto lékaři přiklánějí k takzvanému aktivnímu sledování a konzervativní léčbě, která nemá na mužnost pacienta vliv. Nejčastěji se to týká mladších mužů, pro které je radikální řešení nepřijatelné. Vyčkávací fáze může trvat velmi dlouho, patnáct i více let, a u některých pacientů není jiná léčba zapotřebí.

Pokud je ale nádor příliš rozvinutý nebo se jeho aktivita zvýší, bývá nutné přikročit k některému z radikálnějších řešení – nejčastěji k odebrání celé prostaty. Důsledkem operace je nemožnost ejakulovat a v části případů, bohužel, i porucha nebo dokonce ztráta erekce. Tuhle nelítostnou skutečnost trochu zmírňuje naděje, že u mnoha nemocných se již dnes daří sexuální život obnovit.

Staráte se o zdravotní prevenci vašeho partnera, nebo si myslíte, že je to už velký kluk a poradí si sám?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.