Článek
Fobické úzkostné poruchy jsou typické silným strachem, jenž vyvolává úzkost. Emoční stav, který při střetu s danou věcí či situací lidé zažívají, je tak nepříjemný, že se jim snaží všemožně vyhýbat.
Fobie mají vždy reálný a konkrétní obsah. Tím se liší od úzkostí, pro které jsou typické obavy z něčeho neurčitého, z budoucnosti. V případě fobií jde o strach ze situace, ve které reálně nic nehrozí. Fobické úzkostné poruchy se dělí na agorafobii, sociální fobii a specifické fobie.
Agorafobie
Agorafobie se označuje jako strach z otevřených a velkých prostranství. Agorafobie souvisí s obavami využívání dopravních prostředků, chozením do supermarketů, kin, divadel a dalších objektů. Může se projevit i na místech, jako jsou pláže, louky a lesy, kde je člověk sám.
Na takových místech se člověk obává toho, že v případě panického záchvatu nebo nevolnosti mu nikdo nepomůže a nebude moci z místa uniknout.
Sociální fobie
Základem sociální fobie je strach z různých sociálních situací. Je typická tím, že lidé mají nepříjemné pocity v kontaktu s druhými lidmi. Obávají se toho, že budou druhými nadměrně sledováni, kritizováni a hodnoceni.
Ve společnosti lidé pociťují zvýšenou nervozitu a neklid. Bojí se, že se na ně druzí lidé neustále dívají nebo že se před nimi oni sami znemožní. Strach z okolí vede velmi často až k sociální izolaci.
Specifické fobie
Specifické fobie jsou typické chorobným strachem z konkrétní situace, činnosti či předmětu. Pouhá myšlenka na takovou situaci či předmět vyvolá úzkost. Lidé, kteří trpí specifikou fobií, si dobře uvědomují, že jejich strach je iracionální, ale nejsou ho schopni ovládnout a zbavit se ho. Ve chvíli, kdy je člověk vystaven konkrétnímu podnětu, dochází k silné psychické a fyzické reakci.
Jak se fobie léčí?
Fobické úzkostné poruchy lidem znepříjemňují běžný každodenní život, a proto je namístě vyhledat psychiatra či psychologa. Stavy, které lidé zažívají při styku se situací nebo podnětem, se mohou dále zhoršovat a mohou působit i další obtíže.
Mezi velmi účinné formy psychoterapie v tomto ohledu patří především KBT (kognitivně-behaviorální terapie), kdy pomocí tzv. expoziční terapie bývá člověk postupně vystavován situacím či podnětům, ze kterých má obavy (například odběr krve, uváznutí ve výtahu). Léčba fobií se může doplnit léky na předpis, a to především antidepresivy.
Nejznámější fobie
Specifických fobií je nespočet. Níže je seznam těch nejznámějších, které se objevují.
- Arachnofobie je strach z pavouků.
- Aerofobie je strach z létání.
- Aichmofobie je strach z ostrých předmětů (nožů, nůžek, drátů).
- Akrofobie je strach z výšek.
- Algofobie je strach z vlastní i cizí bolesti.
- Astrofobie nebo brontofobie je strach z bouřky a hromů.
- Bacilofobie je strach z bacilů, mikrobů a chorob. Bakteriofobie je zase strach z nákazy a bakterií.
- Batmofobie je strach ze schodů a schodišť.
- Belenofobie je strach z jehel.
- Coulrofobie je strach z klaunů.
- Daemonofobie je strach z démonů.
- Dendrofobie je strach ze stromů a rostlin.
- Dentofobie je strach ze zubaře a dentálních zákroků.
- Entomofobie je strach z hmyzu.
- Farmakofobie je strach z léků.
- Gamofobie je strach ze svatby.
- Hematofobie je strach z krve.
- Herpetofobie je strach z plazů.
- Hexafobie je strach z čísla šest.
- Hoplofobie je strach ze zbraní.
- Hydrofobie je strach z vody.
- Gymnofobie je strach z nahoty.
- Klaustrofobie je strach z malých prostorů.
- Kynofobie je strach ze psů.
- Musofobie je strach z myší.
- Mysofobie je strach z nečistoty a špíny.
- Nyktofobie je strach ze tmy.
- Obesofobie je strach z tloustnutí.
- Pagofobie je strach ze zimy a mrazu.
- Pediofobie je strach z panenek.
- Pedofobie je strach z dětí.
- Pyrofobie je strach z ohně.
- Spektrofobie je strach ze zrcadel.
- Tanatofobie je strach ze smrti.
- Tokofobie je strach z porodu.
- Trichofobie je strach z chlupů a vlasů (nejčastěji v pokrmech).
- Trypanofobie je strach z injekčních stříkaček a jehel.
- Trypofobie je strach z děr a děravých struktur.
- Uranofobie je strach z nebe.
- Zoofobie je strach ze zvířat.
Jaké mají fobie příznaky?
Fobie mají různé příznaky s různou intenzitou a trváním. Mezi obvyklé projevy patří zejména závratě, slabost, napětí, neklid a nervozita. Člověk může trpět zimnicí, pocitem sucha v ústech, bolestmi na hrudi a může se nadměrně potit. Objevují se potíže s dýcháním, bušení srdce a zrychlený tep. Tento stav je velmi nepříjemný, jelikož se během něj člověk cítí nadmíru ohrožený. Má obavy nejen ze ztráty sebekontroly, ale může mít i strach ze smrti.
Jaké mají fobie příčiny?
Fobické úzkostné poruchy mohou mít nejrůznější příčiny. Především bývají podmíněny traumatickým zážitkem, špatnou a nepříjemnou zkušeností s danou situací nebo předmětem či zvýšenou úzkostností a zranitelností člověka.
Autorka textu je terapeutka.