Hlavní obsah

DIFICLIR 200 mg potahované tablety

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

  • Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
  • Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
  • Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.
  • Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

Co naleznete v této příbalové informaci

  1. Co je Dificlir a k čemu se používá
  2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Dificlir užívat
  3. Jak se Dificlir užívá
  4. Možné nežádoucí účinky
  5. Jak Dificlir uchovávat
  6. Obsah balení a další informace

1. CO JE DIFICLIR A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Dificlir je antibiotikum, které obsahuje léčivou látku fidaxomicin.

Dificlir ve formě potahovaných tablet se používá u dospělých, dospívajících a dětí s tělesnou hmotností nejméně 12,5 kg k léčbě infekcí sliznice tračníku (tlustého střeva) způsobených bakterií zvanou Clostridium difficile. Toto závažné onemocnění může vést k bolestivému, těžkému průjmu. Dificlir působí tím, že zabíjí bakterie, které způsobují infekci, a pomáhá zmírnit s tím spojený průjem.

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE DIFICLIR UŽÍVAT

Neužívejte Dificlir

  • Jestliže jste alergický(á) na fidaxomicin nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).

Upozornění a opatření

Před užitím přípravku Dificlir se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem:

  • jestliže máte pocit, že můžete mít závažnou alergickou reakci, jako jsou problémy s dýcháním (dušnost), otoky obličeje nebo hrdla (angioedém), závažná vyrážka (pruritus) nebo urputné svědění (urtikárii), přestaňte Dificlir užívat a obraťte se bezodkladně na svého lékaře, lékárníka nebo oddělení lékařské pohotovosti příslušné nemocnice (viz bod 4).
  • jestliže jste alergický(á) na makrolidy (třída antibiotik), požádejte svého lékaře o radu před užitím tohoto léku. Lékař Vám poradí, zda je pro Vás tento léčivý přípravek vhodný.
  • jestliže máte problémy s ledvinami nebo játry. Poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete tento přípravek užívat. Lékař bude vědět, zda je pro Vás tento přípravek vhodný.

O použití fidaxomicinu v případě závažných onemocnění (např. pseudomembranózní kolitida) jsou k dispozici jen omezené údaje. Lékař Vám oznámí, zda Vaše onemocnění spadá do některé ze závažných kategorií a bude Vás informovat o tom, zda je tento léčivý přípravek pro Vás vhodný.

Děti a dospívající

Nepodávejte tento přípravek dětem s tělesnou hmotností nižší než 12,5 kg, protože u těchto dětí je požadována nižší dávka. Pro správné dávkování u těchto pacientů může být použit Dificlir ve formě granulí pro perorální suspenzi.

Další léčivé přípravky a Dificlir

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.

Koncentrace přípravku Dificlir v krvi může být vzájemně ovlivňována léčivými přípravky, které užíváte a koncentrace jiných léčivých přípravků v krvi mohou být ovlivněné užíváním přípravku Dificlir. Příkladem takových léčivých přípravků jsou:

  • cyklosporin (léčivý přípravek používaný k potlačení imunitní reakce organismu, např. po transplantaci orgánu nebo kostní dřeně, při léčbě lupénky nebo ekzému, případně revmatoidní artritidy (zánětu kloubů) nebo nefrotického syndromu (onemocnění ledvin)
  • ketokonazol (léčivý přípravek používaný k léčbě plísňových infekcí)
  • erythromycin (lék používaný k léčbě infekcí ucha, nosu, krku, dolních cest dýchacích a kůže)
  • klarithromycin (léčivý přípravek používaný k léčbě infekcí dolních cest dýchacích, krku a infekcí vedlejších nosních dutin, infekcí kůže a tkání a infekcí bakterií Helicobacter pylori spojených s vředy dvanáctníku nebo žaludku)
  • verapamil (léčivý přípravek používaný k léčbě vysokého krevního tlaku nebo jako prevence atak bolestí na hrudi, případně se používá po srdečním záchvatu jako prevence proti dalšímu záchvatu)
  • dronedaron a amiodaron (léčivé přípravky používané ke kontrole srdečního tepu)
  • dabigatran-etexilát (léčivý přípravek používaný jako prevence proti tvorbě krevních sraženin po totální chirurgické náhradě kyčelního nebo kolenního kloubu.

Neužívejte Dificlir v kombinaci s žádným z těchto léků, pokud lékař neurčí jinak. Pokud některý z těchto léků užíváte, poraďte se prosím se svým lékařem dříve, než začnete tento přípravek užívat.

Těhotenství a kojení

V případě, že jste těhotná, neužívejte Dificlir, pokud lékař neurčí jinak. Je to proto, že není známo, zda fidaxomicin může poškodit Vaše dítě.

Pokud jste těhotná nebo se domníváte, že můžete být těhotná, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.

Není známo, zda fidaxomicin přechází do mateřského mléka, ale nepředpokládá se to. Jestliže kojíte, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Nepředpokládá se, že by Dificlir měl vliv na schopnost řídit motorová vozidla, obsluhovat nástroje nebo stroje.

Dificlir obsahuje sodík

Tento léčivý přípravek obsahuje méně než 1 mmol (23 mg) sodíku v 1 tabletě, to znamená, že je v podstatě "bez sodíku".

3. JAK SE DIFICLIR UŽÍVÁ

Vždy užívejte tento léčivý přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Doporučená obvyklá dávka přípravku pro pacienta s tělesnou hmotností nejméně 12,5 kg je jedna tableta (200 mg) dvakrát denně (jedna tableta po 12 hodinách) po dobu 10 dní (viz schéma níže). Je možné, že Vám lékař předepsal alternativní dávkování. Doporučené alternativní dávkování je užívání tablety dvakrát denně od 1. do 5. dne. Neužívejte tabletu 6. den, poté užívejte tabletu jednou denně obden od 7. do 25. dne (viz také schéma 2 níže).

DEN 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
ráno 200 mg200 mg200 mg200 mg200 mg200 mg200 mg200 mg200 mg200 mg
večer 200 mg200 mg200 mg200 mg200 mg200 mg200 mg200 mg200 mg200 mg

Schéma 2 - Alternativní dávkování

DEN 1 2 3 4 5
ráno 200 mg200 mg200 mg200 mg200 mg
večer 200 mg200 mg200 mg200 mg200 mg
DEN 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
- 200 mg - 200 mg - 200 mg - 200 mg - 200 mg
DEN 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
- 200 mg - 200 mg - 200 mg - 200 mg - 200 mg

200 mg - Dificlir 200 mg potahované tablety

  • žádná tableta

Tablety polykejte celé a zapijte je sklenicí vody. Dificlir můžete užívat před jídlem, během jídla nebo po jídle.

Dificlir ve formě granulí pro perorální suspenzi má být použit u pacientů s tělesnou hmotností menší než 12,5 kg. Tato léková forma přípravku (perorální suspenze) může být také vhodnější pro pacienty s tělesnou hmotností nad 12,5 kg; zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Dificlir, než jste měl(a)

Jestliže jste užil(a) více tablet než jste měl(a), poraďte se svým lékařem. Vezměte si s sebou balení léku, aby lékař věděl, co jste užil(a).

Jestliže jste zapomněl (a) užít Dificlir

Vezměte si tabletu, jakmile si vzpomenete, pokud se však neblíží čas další dávky. V takovém případě zapomenutou dávku vynechte. Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

Jestliže jste přestal(a) Dificlir užívat

Nepřestávejte užívat Dificlir, pokud Vám to nedoporučil lékař.

Užívejte tento lék až do ukončení léčebné kúry, dokonce i když se cítíte lépe. Jestliže přestanete užívat tento přípravek příliš brzy, infekce se může vrátit.

Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Mohou se vyskytnout závažné alergické reakce, včetně problémů s dýcháním (dušnost), otok obličeje nebo hrdla (angioedém), závažná vyrážka nebo urputné svědění (viz bod 2). Pokud se takové reakce vyskytnou, přestaňte Dificlir užívat a vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc svého lékaře, lékárníka nebo lékařskou pohotovost příslušné nemocnice.

Nejčastějšími nežádoucími účinky (mohou se vyskytnout až u 1 z 10 osob) jsou:

  • zvracení
  • pocit na zvracení
  • zácpa.

Další možné nežádoucí účinky jsou následující:

Méně časté nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout až u 1 ze 100 osob)

  • snížená chuť k jídlu
  • závratě, bolest hlavy
  • sucho v ústech, změna chuti (dysgeuzie)
  • pocit nadýmání, zvýšený odchod střevních plynů
  • vyrážka, svědění (pruritus).

Není známo (z dostupných údajů nelze určit)

  • otoky obličeje a hrdla (angioedém), obtížné dýchání (dyspnoe).

Další nežádoucí účinky u dětí a dospívajících

  • kopřivka.

Hlášení nežádoucích účinků

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48,100 41 Praha 10, Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

5. JAK DIFICLIR UCHOVÁVAT

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na lahvičce nebo blistru a krabičce za "EXP". Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. OBSAH BALENÍ A DALŠÍ INFORMACE

Co Dificlir obsahuje

Léčivou látkou je fidaxomicinum.

  • Jedna potahovaná tableta obsahuje fidaxomicinum 200 mg.

Dalšími pomocnými látkami jsou:

  • Jádro tablety: mikrokrystalická celulosa, předbobtnalý kukuřičný škrob, hyprolosa, butylhydroxytoluen, sodná sůl karboxymethylškrobu, magnesium-stearát.
  • Potahová vrstva tablety: polyvinylalkohol, oxid titaničitý (E171), mastek, makrogol, lecithin (sójový).

Jak Dificlir vypadá a co obsahuje toto balení

Dificlir 200 mg potahované tablety jsou tablety ve tvaru tobolky, bílé až téměř bílé barvy, s "FDX" na jedné straně a "200" na druhé straně.

Dificlir je k dispozici v následujících baleních:

100 x 1 potahovaná tableta v jednodávkových Al/Al perforovaných blistrech

20 x 1 potahovaná tableta v jednodávkových Al/Al perforovaných blistrech.

Dificlir je také dostupný v lékové formě granule pro perorální suspenzi.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce

Tillotts Pharma GmbH

Warmbacher Strasse 80

79618 Rheinfelden

Německo

Tato příbalová informace byla naposledy revidována: 12.12.2022.

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky: http:// www.ema.europa.eu.

Léky se stejnou příbalovou informací

  • DIFICLIR 200MG TBL FLM 20X1