Hlavní obsah

Vánoce: 7 nejčastějších důvodů, proč lidé nemají rádi Vánoce

Foto: Antonio Guillem, Shutterstock.com

Všude to svítí, bliká, koledy znějí snad i z mikrovlnky. A tak nějak se očekává, že si budou všichni Vánoce užívat. Ale není to tak, někdo by se nejraději zabarikádoval do sklepa a vylezl až po Novém roce. Proč nemají někteří lidé Vánoce rádi, a přesto si přezdívku Grinch nezaslouží?

Článek

Kolem vás jsou všichni šťastní, rozesmátí a veselí, protože hou hou hou, Vánoce jsou tady. Vám přitom do smíchu vůbec není. A to nepatříte mezi mrzouty. Ale příčí se vám slavit na sílu, povinně, nemáte vztah k vánočním tradicím a… Důvodů, proč lidé z Vánoc nejsou odvázaní, existují desítky. A každý je v pořádku.

1. Bolavá osobní ztráta

Vánoce jsou víc než jiné svátky spojené s rodinou a bližními a vy jste možná o někoho nedávno přišli. Pak je dost možné, že vám svátky jitří rány a vracejí bolestné vzpomínky. U babičky jste se vždy scházeli celá rodina a máte pocit, že bez ní už Vánoce nebudou nikdy stejné. Je to naprosto pochopitelné, do slavení a veselení se nenuťte.

2. Svátek hlavně pro děti

Až na nadšené vánoční milovníky a pravé křesťany většina dospělých prožívá Vánoce hlavně kvůli dětem. Ty to milují a na svátky se těší už od léta. Ale co když potomky nemáte nebo jsou již odrostlí? Možná nemáte chuť se na rodinných setkáních veselit s dětmi všech svých sourozenců nebo s vnoučaty. Těšíte se na klid a pohodu a okolo vás to hučí jako v úle. Klidně se omluvte a udělejte si jiný program.

3. Nesnášíte žranice

Co je s tímto svátkem spojeno ve zvýšené míře, je obžerství a nadměrná konzumace alkoholu (navíc teplého, brrrr). Během adventu se peče cukroví a vánočky a pořádají se večírky, ke kterým patří dobrůtky. A pak nastane volno mezi svátky a vy máte pocit, že neděláte nic jiného, než jíte a pijete. Můžete znát nazpaměť články typu „6 osvědčených způsobů, jak na vánočním setkání odmítnout jídlo“, ale na vaši matku nebo tchyni to nefunguje. A pak se nemá do nového roku vstupovat s hubnoucím předsevzetím…

Foto: Inspiration GP, Shutterstock.com

Není vám jasné, proč byste měli o Vánocích ztrojnásobit kalorický příjem? Nemusíte!

4. Začíná to dřív a dřív

Štědrý den sice není pohyblivý svátek, ale reklamní masírka začíná každý rok o trochu dřív, aby lidé náhodou nezapomněli, že mají utratit celoživotní úspory za dárky. A vás štve, že se tradiční svátek stal oslavou konzumu, příčí se vám, že od října potkáváte v obchodech vánoční ozdoby a dekorace, svetry se soby a adventní kalendáře. Ještě jste ani neochutnali svatomartinské a už se regály plní svařákem!

5. Stojí to spoustu peněz

V průběhu roku se všechna finančně náročnější přání odsouvají se slovy „o to si napiš Ježíškovi“. Děti si pak přejí málem živého poníka, manžel nejlepší telefon a rekonstrukce kuchyně taky čekala, až bude chodit ten, který plní přání. K tomu výzdoba, spousta jídla, protože o Vánocích nesmí nastat jediný moment, kdy nemáte plnou pusu, a slevy v obchodech lákají koupit i to, co nepotřebujete. Říkáte si, kde jsou tradice, pospolitost a pokoj lidem dobré vůle. Opravdu je třeba v prosinci utratit tolik peněz, že se do února budete chodit pást?

6. Setkání s lidmi, které nemusíte

Celý rok se nevidíte, nenapíšete si ani nezavoláte a najednou jsou tu Vánoce a všichni vzdálení příbuzní i kamarádi ze školky se chtějí vidět? A vám to připadá neupřímné. Evidentně si nemáte co říct a měli byste spolu trávit sváteční čas, nedej bože si kupovat i dárky? A jako bonus bývají tito nadšení sdružovači tak upnutí na vánoční pohodu, že nakonec dojde k hádce, protože nechcete ochutnat patnáctý druh cukroví a sledovat společně Mrazíka. Anebo se všichni opijí a chtějí se objímat...

Foto: DGLimages, Shutterstock.com

Teda ty jsi vyrostla, co jsme se neviděli!

7. Vánoční filmy a hudba

Slýcháte, jak se všichni těší na pohádky a jak si u pečení cukroví pouštějí koledy. A nemůžete pochopit, že všichni ti, kdo během roku sledují Stranger Things (2016–20) nebo Mělas to vědět (2020), teď přišli o rozum a vkus. A lidé, kteří jsou na koncertě Kryštofů nebo Imagine Dragons v první linii, se změní v milovníky Rolniček. Vám připadá vánoční televizní program rok od roku horší a těšíte se, jak si sjedete všechny bondovky nebo filmy, na které jste neměli čas. A nikterak netoužíte vysvětlovat, proč fakt nechcete vidět podvacáté Lásku nebeskou (2003).

Nemáte rádi Vánoce? Nenechte se zlomit a užívejte volno po svém. Ale také nechte druhé, ať si svátky slaví, jak chtějí.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek