Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Duben překvapil opravdu aprílovým počasím – střídaly se během něj dny vyloženě letní s mrazivými. Bohužel to znamenalo i to, že mnoho stromů a keřů velmi brzy vypučelo a vykvetlo – a následně pak pomrzlo. Ale vše zapomenuto a je čas udělat spoustu práce, která přinese plody během celé sezony.
Co kvete v květnu?
Květen nedostal své jméno jen tak. Všechno kvete a jistě tomu tak je i na vaší zahradě - zvlášť pokud máte šeřík, zlatý déšť, rododendrony nebo pivoňky.
V květu kvetou i ovocné stromy, tedy třešně, višně, broskvoně, radost dělají i květinové záhony, které zdobí ještě poslední tulipány, ale také okrasné česneky, kosatce, plaménky a další druhy. Pokud něco z toho postihly noční mrazíky, ostříhejte spálené části dřív, než začnou uhnívat - většinou jde o druhy s měkkými stonky a listy. Ty s tvrdšími stonky můžete nechat ještě chvíli být a počkat, zda se na nich neobjeví nové pupeny nebo lístky. Zalévejte a hnojte je a dejte jim šanci, aby se zregenerovaly.
- Uschlé květy je dobré odstranit nebo vylomit semeníky, aby se rostliny nevysilovaly.
- Okrasné keře zastřihujte a tvarujte, budou hustší a bohatší. Platí to i pro živé ploty. Nůžky vezměte na buk, zimostráz, habr, ptačí zob nebo dřín. Můžete stříhat i růže.
- Pod květiny i okrasné dřeviny dejte mulč, jenž je ochrání před zbytečným vysycháním a vás zas před zbytečnou tvorbou plevele, který byste pak museli vytrhávat. Okrasné dřeviny můžete i vysazovat.
- Po polovině května, tedy po zmrzlých, můžete osazovat truhlíky letničkami. Protože meteorologové opět předpovídají suché léto s vysokými teplotami, přidejte do zeminy například kokosové vlákno, které lépe zadrží v truhlíku vodu pro kořínky rostlin.
- Až si budete jisti, že teploty ani v noci nepůjdou pod nulu, můžete začít s letněním rostlin, které jste na přezimování dali domů. „Osmělujte“ je pomalu, jinak se spálí.
- I v okrasné zahradě je ideální čas pro přihnojování. Protože je třeba provádět pravidelnou zálivku, můžete do ní přidat tekuté hnojivo. Do půdy lze při přesazování dát i postupně se uvolňující granulované hnojivo. Rostliny přesazené z květináčku do země hnojte opatrně, poprvé třeba za čtrnáct dní, až si zvyknou.

V květnu můžete přihnojit i květinové záhonyFoto: goffkein.pro, Shutterstock.com
Jak se v květnu starat o trávník
Právě v květnu roste trávník nejbujněji v celém roce. Je tedy třeba ho pravidelně sekat, aby zhoustl. Sekačku byste měli vzít do ruky pokaždé, pokud naroste asi třetinu nad výšku, kterou byste chtěli udržovat. Platí, že při každém sečení byste ho měli zkrátit tak o třetinu délky, tedy o tři až pět centimetrů. Květnové sečení vždy zakončete tím, že posečenou trávu pečlivě vyhrabete.
Jestliže najdete holá místa, je možné trávu dosít. Stále je ještě dobrá doba na vertikutaci. Ovšem pozor, pokud jsou teploty už moc vysoké, pak již nevertikutujte. Pamatujte také na odstranění mechu z trávníku.
Trávník můžete hnojit, ale vždy jen před deštěm. Měli byste jej zalévat, ale nikdy ne tehdy, když nejvíc svítí sluníčko, které by ho mohlo spálit.
Jak se v květnu starat o stromy
Zvláště pokud nebyla dostatečně mokrá zima a nepršelo dost ani na jaře, je třeba v květnu pořádně zalévat stromy. Aby se vláha lépe vsakovala, zbavte jejich okolí plevele a okopejte ho. Můžete je přihnojit i kompostem.
Dávejte pozor, zda stromy nejsou napadené škůdci. Pokud ano, je zapotřebí reagovat rychle postřikem nebo nástrahami, podle toho, o jakého jde. Můžete provádět i preventivní postřiky a rozvěsit feromonové lapače.
- Pokud strom bohatě kvetl a nespálil ho mráz, pak zvažte, kolik plodů necháte, aby se třeba nezačaly lámat větve. Vylamováním přebytečných květů podpoříte růst a kvalitu těch, které zbydou.
Jak se v květnu starat o jahody
Květen patří sázení jahodníků. Dobře připravte zeminu tam, kde budou růst. Měla by být řádně vyhnojená třeba chlévskou mrvou – takhle obohacenou zeminu je dobré nechat asi dva týdny odpočívat, než do ní jahodníky zasadíte.
Jestliže hrozí mrazíky, překryjte jahodníky na noc netkanou textilií – ale pak ji nezapomeňte ve dne sundat, protože jen tak se ke květům dostanou opylovači a budete mít dobrou úrodu.
Jahodníky z loňska byste měli pořádně okopat, zbavit plevele a všech starých a suchých listů. Ty ale neodtrhávejte, protože byste mohli poškodit „srdíčko“. Raději na ně vezměte nůžky.
Jahody přihnojujte jen do chvíle, než začnou kvést, zalévejte je dostatečně, ale nepřelévejte. Můžete k nim nasypat i granule, které zahubí slimáky.
První květnová úroda a vysazování pro tu letní
Ze zahrádky už si můžete odnést i první úrodu – hlávkový salát, ředkvičky nebo špenát. A pro letní úrodu je možné po zmrzlých (tedy po 15. květnu) vysadit třeba fazole, rajčata, papriky, cukety, okurky nebo melouny.
V květnu lze mnohé druhy i vysévat do záhonu. Co konkrétně, to se dozvíte v článku: Co vysít na záhony? Je právě čas na okurky, cukety, hrách i kopr