Hlavní obsah

ABBA se vrací! S jakými osudy se mezitím členové potýkali?

Foto: Profimedia.cz

Zleva Benny s Fridou a Agnetha s Björnem

2. 5. 2018

Tak, a teď už jen zjistit, že Elvis Presley stále žije! Málokdo čekal, že by se švédská kapela ABBA mohla ještě někdy dohromady sejít v jednom nahrávacím studiu. A ono se tak skutečně stalo. Po pětatřiceti letech. Co ale mezitím Agnetha, Björn, Benny a Anni-Frid dělali?

Článek

Není snad člověka, který by neznal alespoň jednu písničku od kapely ABBA. Na kontě mají osm studiových alb, třicet dva singlů a několik výběrových alb a nahrávek koncertů. I dnes, po pětatřiceti letech od oznámení konce kariéry, se stále prodává kolem tří milionů alb ročně. Není se čemu divit, že kapela byla v uplynulých desetiletích několikrát oslovena, zda nezvažuje comeback. Všichni čtyři členové Agnetha Fältskog (68), Björn Ulvaeus (73), Benny Andersson (71) a Anni-Frid Lyngstad (72) o tom ale nechtěli ani slyšet. V roce 2000 odmítli dokonce i nabídku na miliardu dolarů.

O to více překvapivý je jejich návrat. 27. dubna totiž na svém oficiálním instagramovém profilu oznámili, že se čtveřice po pětatřiceti letech znovu sešla v nahrávacím studiu, aby zde nahrála dva nové singly. Jeden z nich, „I Still Have Faith In You“, bude vysílán ve speciální televizní produkci BBC letos v prosinci. Nicméně pokud už jste začali škudlit peníze na lístek na turné, možná je ještě na chvíli schovejte – čtveřice se chystá na cosi jako „digiturné“, kde nebudou vystupovat oni sami, ale jejich hologramy, takzvaní „ABBA avataři“, které si nechali udělat. Že by během posledních pětatřiceti let ztratili ten elán, co měli dříve? A co vlastně po celou dobu všichni dělali?

Agnetha Fältskog (68)

Úspěch s kapelou ABBA dlouhovlasé blondýnce příliš štěstí nepřinesl. Deprese, kterými trpěla ještě před tím, než se s kapelou dala dohromady, neodezněly, a spíše zesílily. Napomohla tomu i sebevražda její matky, nebo panická hrůza z létání. Sama párkrát v rozhovorech řekla, že sláva jí není příjemná, že davy fanoušků, které se na ni valí, jsou pro ni trochu děsivé. Nicméně i přesto po rozpadu ABBY natočila ještě několik sólových alb, ačkoliv s každou novou písní její popularita slábla. V roce 1988 se tedy stáhla do ústraní. V roce 2004 se ale vrátila s albem „My Colouring Book“, což ji vystřelilo znovu na vrchol. Později vydala ještě album „A".

Agnetha tvořila dvojici s Björnem Ulvaeusem, a to mezi roky 1971 a 1980, podobně jako Benny s Fridou. Pak se vdala ještě jednou v roce 1990, a to za chirurga Thomase Sonnefelda. Ani jim to ale nevydrželo a rozešli se v roce 1993. Na muže ale zpěvačka asi moc kliku neměla. Zažila si i nepříjemnou zkušenost s pronásledováním jejího jednoho fanouška, který byl z Nizozemí a kterému policie dokonce zakázala vstup do Švédska.

Foto: Profimedia.cz

Agnetha celý život bojuje s depresemi a zájem fanoušků o její osobu jí byl kolikrát i nepříjemný

Björn Ulvaeus (73)

Bývalý muž Agnethy po rozpadu ABBY vlastně jen pokračoval v tom, v čem byl dobrý, a co ostatně dělal ještě před ABBOU. Tedy skládal hudbu se svým kolegou Bennym Anderssonem. Spolu se totiž dali dohromady už v roce 1966 a všechny písně slavné kapely pochází z jejich hlav. Na svědomí mají také tři muzikály, mimo jiné slavný Mamma Mia! (1999). Spoluprodukoval také stejnojmenný film z roku 2008, na jehož tvorbě se podílel. Björn je velkým kritikem stahováním děl na internetu a nízké ochraně autorských práv. Nicméně se zákony zřejmě nebyl vždy úplně zadobře, protože čelil obvinění z daňových podvodů. Dlužnou částku nakonec zaplatil, ačkoliv se obvinění bránil.

Své muzikální geny předává dál, s Agnethou má dvě děti, dceru Lindu Ulvaeus (45), která se také věnuje zpívání, a syna Petera Christiana Ulvaeuse (40). Po rozvodu s kolegyní z kapely si v roce 1981 vzal hudební publicistku Lenu Källesjö, se kterou má další dvě dcery, Emmu (36) a Annu (32).

Foto: Profimedia.cz

Björn byl obviněn z daňových podvodů. Ačkoliv se tomu bránil, nakonec vše zaplatil

Benny Andersson (71)

Druhý muž ABBY, Benny Andersson, je zřejmě nejúspěšnější z celé čtveřice. Od konce skupiny ABBA posbíral mnoho hudebních cen, mimo jiné třeba i šestkrát cenu Grammy. Ačkoliv ho většina lidí zná jako zpěváka a člena fenomenální kapely, je hlavně skladatel, textař, producent a hraje na několik hudebních nástrojů. V současné době má vlastní kapelu Benny Anderssons Orkester.

I on tvořil pár s kolegyní z ABBY, s Anni-Frid chodil devět let, v roce 1978 se vzali, ale o dva roky později šli od sebe a v roce 1981 byli rozvedeni. Ještě ve stejné roce si vzal televizní moderátorku Monu Nörklit, se kterou má syna Ludviga (36), který jde také v otcových stopách. Benny Andersson si ale dlouhá léta nesl také svého démona – bojoval s alkoholem a dalšími návykovými látkami. V roce 1991 o svých problémech poprvé promluvil. V tu dobu měl za sebou už více než deset let bez jediné kapky.

Foto: Profimedia.cz

Benny se stále věnuje muzice, nicméně několik let bojoval se závislostí na alkoholu

Anni-Frid Lyngstad (72)

Nepříliš šťastný osud měla Anni-Frid, známá jako Frida, nejen před slávou s kapelou ABBA, ale i po ní. Ačkoliv se narodila v Norsku, vyrůstala ve Švédsku se svojí babičkou. Maminka jí totiž umřela ve dvou letech, zřejmě v následku pronásledování obyvateli jejich vesnice proto, že během války chodila s nacistickým důstojníkem. Nicméně jako kdyby chtěl osud Fridu vzít na milost, do cesty jí poslal Bennyho Anderssona, se kterým randila a posléze si ho i vzala. Jenže v roce 1981 se rozvedli a o dva roky později skončila i kapela.

Frida ale s kariérou zpěvačky neskončila, natočila ještě několik desek, vždy ale s několikaletými pauzami. Pak opět přišly životní rány. V roce 1992 se vdala za Heinricha Ruzza Reusse, který ale v roce 1997 zemřel na rakovinu. Rok předtím její dcera Ann Lise-Lotte z prvního manželství s Ragnarem Frederikssonem, se kterým byla mezi roky 1963 až 1970, zemřela ve třiceti letech při autonehodě. Kvůli těmto událostem se stáhla z veřejného života.

Foto: Profimedia.cz

Frida se na dlouhá léta stáhla z veřejnosti, protože si prožívala osobní tragédie

Kterou písničku od ABBY máte nejraději a proč? 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek