Hlavní obsah

Adventní „věnce“ na poslední chvíli: 7 originálních tipů, které zvládnete za minutku

Foto: Tomáš Rubín

Zítra by se měla rozsvěcovat první adventní svíčka a vy nemáte věnec? Nekupujte na poslední chvíli kýčovitý kousek v supermarketu. Raději vezměte čtyři svíčky, sundejte ze skříně krabici s vánočními ozdobami a my vám poradíme, jak z nich narychlo vyrobit adventní svícen.

Článek

Známé výmluvy typu domácí výroba není nic pro mě, nemám na to čas, jehličí píchá a furt se sype… se letos počítají, respektive my jsme je vyslyšeli a přinášíme sedm možností, jak se vyhnout výrobě klasiky, a přesto si slavnostně zapálit svíčku každou adventní neděli. Dobře, nebude to u vás krásně vonět jehličím a tchyně se možná bude trochu ušklíbat, že jste si ulehčili práci, ale tradici bude učiněno zadost. Dekorace bude navíc zdobit váš byt celý měsíc, tak by se měla líbit hlavně vám. Jen dávejte pozor na zapálené svíčky a nenechávejte je nikdy o samotě.

Něco pro minimalisty a hipstery

Foto: Tomáš Rubín

Sirky z krabičky odstraňte – vevnitř je nahraďte třeba svíčkami nebo nechte krabičku prázdnou – kvůli bezpečnosti

Kuriozitkou pro super malé byty nebo extra úsporné povahy je tato varianta s dortovými svíčkami. Větší krabičku zápalek polepte z jedné strany ozdobným papírem, zapíchejte do ní svíčky na plastových stojáncích (prodávají se v balení se svíčkami) a dozdobení necháme na vás. Třpytky? Umělý sníh? Nebo jen obyčejný moučkový cukr?

Závan starých časů

Foto: Tomáš Rubín

Skleněná nebo kovová forma se bude také hodit, jen ty silikonové nechte spát v šuplíku

Poohlédněte se doma po nějaké relikvii po babičce nebo z chalupy – třeba jste kdysi koupili kameninovou bábovkovou formu někde na trhu s tím, že si ji jednou někam pověsíte. Teď přišel její čas. Nejprve na dno formy tavnou pistolí přilepte vysoké svíčky, obsypejte je šiškami, baňkami nebo jakýmikoli vánočními ozdobami a stuhou či lýkem celek orámujte.

Trocha přírody na váš stůl

Foto: Tomáš Rubín

Bříza je zdobná svou kůrou sama o sobě, ale bukové nebo smrkové špalky se hodí také

Opět bleskovka, tentokrát to chce přírodní základ – kus dřeva, který se dá postavit a na řeznou plochu lze něco položit. Kdybyste nic podobného doma nenašli, kupte v hobbymarketu malé balení polen do krbu a použijte naštípané kousky v horizontální poloze. Aby svíčky nepopadaly, můžete je přichytit ke dřevu tavnou pistolí. Červená nebo zlatá stuha dodá vánoční lesk.

Stačí pět minut

Foto: Tomáš Rubín

Lesk a třpyt zajistí baňky – není třeba žádné mašle ani další zdobení

Že tyrkysová není barvou Vánoc? No a? Když máte v tomto duchu laděný obývák, tak proč oblíbeným odstínem neprozářit i poslední měsíc v roce? Sáhněte po kuchyňském tácku s vyšším okrajem nebo použijte hlubší ozdobný talíř a vysypte na něj spoustu menších vánočních baněk. Abyste mezi ně mohli umístit čtyři svíčky tón v tónu, bude to chtít nějakou podložku. My jsme využili skleněné misky otočené vzhůru nohama (opět na ně můžete svíčky přilepit buď tavnou pistolí, nebo voskem). Svíčky totiž při hoření kapou a roztavený vosk by mohl poničit okolní baňky.

Letos vychází poslední adventní neděle na Štědrý den, a pokud zdobíte stromeček jako většina lidí až v den D, pak prostě 24. ráno pověsíte všechny ozdoby na stromeček a tácek nebo talíř umyjete. Dále může sloužit coby podložka pod cukroví!

Je libo industriální styl?

Foto: Tomáš Rubín

Plechovky můžete vystavět do řady jako vojáky, svázat k sobě hrubším drátem nebo je jen tak jakoby zapomenout na poličce či stole

Základem této zářivé dekorace jsou čtyři plechovky. Kde je vzít? Maminky malých dětí jich budou mít dost od kojenecké výživy, výborně se hodí plechovky od kondenzovaného mléka (do vaječňáku jich užijete dost!) nebo sterilovaných rajčat. Vyplňte kameny, pískem či substrátem na pokojové rostliny a do hloubky zapíchněte vysoké svíčky. Stuhy nebo mašle k tomuto stylu neladí, tak raději vsaďte na krasopísmo – je teď hodně in.

Počítejte do čtyř s červenou 

Foto: Tomáš Rubín

Detail v podobě nalepených čísel dodá trochu rozvernosti

Poznali jste stojan na dort a skleničky od vína? Ano, takhle jednoduché to je. Sklenky otočené vzhůru nohama „vycpěte“ něčím blyštivým, třeba jako my řetězem na stromeček, a na vrcholky skleniček postavte svíčky – budou tam držet docela dobře. Pro klid v duši můžete svíčky zespodu opatřit oboustrannou lepicí páskou a přichytit je trochu pevněji ke skleničkám. Nějaké to stříbrné roští mohou nahradit i třpytky.

Pozor, už se to nese

Foto: Tomáš Rubín

Úsporná a skutečně blesková varianta

Skleničky od vonných svíček nevyhazujte. Jsou ideálním základem nových svícínků. Tyhle jsme naplnili kávovými zrnky, doplnili stříbrnými svíčkami (koupené jako plovoucí) a ozdobným řetězem a vše jsme hojně posypali třpytkami. Tři kroky a je hotovo!

Dodali jsme vám inspiraci? Pustíte se do nějakého last minute adventního tvoření?  

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek