Hlavní obsah

Levný adventní věnec i svícen: využijte suroviny ze špajzu

Foto: Tomáš Rubín

Foto: Tomáš Rubín

Berete adventní čas jako součást přípravy na Vánoce, kdy ladíte byt i duši do svátečního? Tak to by vám neměl na stole chybět adventní věnec. A my vám ukážeme, jak si ho vyrobit snadno a rychle z toho, co najdete třeba ve špajzu.

Článek

Vánoce jsou sice nejkrásnější svátky roku, ale také vyžadují množství příprav a chystání. A to je náročné nejen na čas a energii, ale také na rodinný rozpočet. Pokud se vám do něj letos nevejde nový adventní věnec, možná se vám bude hodit pár tipů, jak si ho vyrobit z toho, co najdete doma anebo levně dokoupíte. A také můžete experimentovat a místo věnce vyzkoušet i jiné, praktičtější tvary.

1. Adventní věnec s pomerančem a kořením

Základ na věnec, slámový nebo polystyrenový, koupíte momentálně v každém květinářství do padesátikoruny. Slámový je pro tento případ lepší, protože nevadí, když přírodní materiál někde prosvítá. Pokud chcete mít na věnci svíčky a zapalovat je, pak pod ně musíte dát kovové bodce jako prevenci vzplanutí. Ale ani pak nikdy nenechávejte hořící svíčky bez dozoru!

Do věnce nejprve umístěte bodce a teprve pak tavnou pistolí nalepte celou skořici, badyán, plátky sušeného pomeranče a další suché dekorace: můžete použít malé šišky, žaludy, kaštany či skořápky vlašských ořechů. Mezery mezi nimi vyplňte mechem nebo malými kousky větviček jehličnanů. Věnec nejen hezky vypadá, ale dodá domovu pravou vůni Vánoc.

Foto: Tomáš Rubín

Slámový korpus, koření, sušené plátky pomeranče a trocha mechu, to jsou základní suroviny na výrobu tohoto věnceFoto: Tomáš Rubín

2. Adventní svícen ze sklenic

Svícen úsporný jak na místo, tak i na finance vyrobíte ze čtyř menších zavařovacích sklenic. Tavnou pistolí je přilepte k prkénku nebo tácku. Dozdobte je šiškami, vlašskými ořechy (vybrali jsme bělené) a větvičkami jehličnanů. Jen vždy předem vyzkoušejte, zda hrdlem projde svíčka, kterou chcete do sklenice umístit – například čajová. Aby se se svíčkou lépe manipulovalo, vložte ji do sklenice na vrstvu kamínků nebo hrubé soli, která vypadá jako ledové krystalky.

Foto: Tomáš Rubín

Nemáte na stole moc místa a chcete mít adventní svícen třeba na poličce nebo na parapetu? Na výrobu vám budou stačit menší zavařovačkyFoto: Tomáš Rubín

3. Adventní svícen obdélník z hrnků

Na delší stůl se hodí adventní svícen ve tvaru obdélníku. Snadno si ho vyrobíte z kávových či čajových šálků s podšálky, které vám už dlouho leží někde ladem. Stačí tavnou pistolí přilepit hrnečky k talířkům a talířky pak nalepit na pruh pevného kartonu, tác nebo prkénko – podle toho, co doma najdete. Podklad můžete polepit kousky bílé látky, ale klidně i kusem staré záclony. Svícen dolaďte peřím, které se k Vánocům pěkně hodí. Samozřejmě ho můžete nahradit jehličím a přidat i další typičtější ozdoby, ale klidně nechte dekoraci jen takto jednoduchou. Do hrnků můžete svíčky přilepit, ale lze je jen vložit a zasypat solí nebo cukrem.

Foto: Tomáš Rubín

Místo adventního věnce můžete doprostřed stolu položit svícen z hrnečků a podšálků, které běžně nevyužíváteFoto: Tomáš Rubín

4. Adventní svícen z formy na bábovku

Jestli chcete „věnec“ do kuchyně, pak můžete mít hotovo za pár minut. Stačí, když použijete hezkou formu na bábovku, adventní svíčky a sáček červené čočky. Čočku nasypejte do formy a postavte na ni svíčky. Měly by být buď širší, aby na čočce hezky seděly, nebo naopak dlouhé a tenké, abyste je do ní mohli pohodlně zapíchnout.

Foto: Tomáš Rubín

Ne každý je nadán zručností, která mu umožní vyrobit vlastní velkolepý adventní věnec či svícen. Na přípravu této dekorace stačí opravdu všichni a je hotovo za pár minutFoto: Tomáš Rubín

5. Adventní věnec s těstovinami

Potřebujete vyrobit věnec, ale máte jen základ a nic na něj? Pak sáhněte do spíže a najděte pěkně tvarované těstoviny – v našem případě to byly mašličky. Tavnou pistolí jimi oblepte základ na věnec a ideálně ještě přestříkejte bílým lakem, aby vypadal jako z porcelánu. Pak už stačí jen dát bodce a svíčky a máte hotovo. Věnec lze samozřejmě ještě dále dozdobit.

Foto: Tomáš Rubín

Adventní věnec se může obejít zcela bez jehličí. Stačí, když ho nazdobíte zajímavými těstovinamiFoto: Tomáš Rubín

6. Adventní mísa s andělíčkem

Na výrobu adventního svícnu se hodí i oválný – keramický či porcelánový – tác či servírovací talíř. Přilepte na něj svíčky (stačí jen nahřát jejich konce, a až vosk trochu povolí, přitisknout k tácu) a do jejich okolí umístěte pár vánočně laděných dekorací: může to být andělíček, ale klidně i koule ze stromečku. Záleží na tom, co doma najdete. Hezky vypadají i šišky a jehličí, jen pak pozor, abyste nenechali hořící svíčky bez dozoru ani na chvíli.

Foto: Tomáš Rubín

Oválný tác, čtyři svíčky, pár šišek a jehličí a figurka s vánoční tematikou… I tak může vypadat adventní svícen z toho, co najdete domaFoto: Tomáš Rubín

Reklama