Hlavní obsah

Segedínský guláš

Hodnocení:
(22)
Foto: Petr Makovička
Doba přípravy
15 minut
Doba vaření
45 minut
Náročnost
nízká

Máte rádi kysané zelí? A vepřové maso? V tom případě je pro vás segedínský guláš jak stvořený. Ke dvěma zmíněným ingrediencím už stačí dodat smetanu a je hotovo. A protože se po skvělém receptu Marie Sandtnerové olizovala celá redakce, podělíme se o něj i s vámi!

Ingredience pro:
5 porcí
Guláš
  • 750 g vepřového ramínka
  • sůl
  • 30 g slaniny
  • 60 g cibule
  • kmín
  • gulášová mletá paprika
  • 200 g bílého kyselého zelí
  • 250 ml kyselé smetany
  • 1 lžíce prolisovaných rajských jablíček
Příloha
  • 100 g brambor
Článek

Postup

Krok 1: Jako maso jsem zvolila plecko, protože tučné opravdu nemám moc ráda, stejně dobře ale poslouží i ramínko nebo zmiňovaný bůček. Maso jsem nakrájela na malé kostičky. V kastrolu jsem rozpustila asi 50 g másla, zpěnila jsem na něm dvě nakrájené cibule, zasypala paprikou a kmínem a vše jsem promíchala. Pak jsem přidala maso, vše orestovala a osolila (solení masa ještě před tepelnou úpravou nemám ráda, ztrácí pak šťavnatost) a zalila dvěma naběračkami vody. Že je „polévka“ vývar, který jsem ale bohužel neměla po ruce, vím. Co ale Sandtnerová myslela „lžičkou polévky“ na tohle množství masa, to netuším:-).Vše jsem ještě jednou promíchala, přiklopila pokličkou a přišla chvilka na dopolední kávu. Během nastalé půlhodiny jsem maso jen asi třikrát promíchala, aby se nepřipálilo.

Krok 2: Zakysané zelí jsem vyndala ze sáčku, a vzhledem k tomu, v jakém stavu se dnes prodává, jej ani není potřeba nějak proplachovat – segedín má být navíc pořádně nakyslý. Zelí jsem tedy jen pokrájela a přidala ho do kastrolu k masu. Po dalších asi 15 minutách dušení bylo maso i zelí zcela měkké a mohlo se tedy pokračovat v závěrečné úpravě. Zahušťovat jsem se nakonec rozhodla úplně jinak, než je psáno v receptu. Nepřidala jsem ani brambory, ani jíšku, jen jsem do zakysané smetany rozmíchala asi 1,5 polévkové lžíce hladké mouky. K masu a zelí jsem tedy přidala smetanu, dvě lžíce prolisovaných sterilovaných rajčat a vše ještě jednou nechala přejít varem.

Foto: Petr Makovička

Kysané zelí je třeba pokrájet

Foto: Petr Makovička

Když je maso skoro hotové, přidejte zelí

Foto: Petr Makovička

Maso a zelí důkladně promíchejte

Foto: Petr Makovička

Na závěr guláš zahustěte zakysanou smetanou

Foto: Petr Makovička

Smetanu je potřeba rozmíchat, aby se nesrazila

Foto: Petr Makovička

Podle chuti můžete do guláše prolisovat loupaná rajčata

Foto: Petr Makovička

Pokud je guláš málo kyselý, dochuťte jej octem

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.