Hlavní obsah

Chcete si pořídit skvělého mazlíčka? Orientální kočka je ideální společník!

Foto: Petr Malyshev; Shutterstock.com

Kočky žijí s lidmi už více než 6000 let. I když jim v průběhu věků přisuzovali různé role, od čarodějnic až po posvátné bytosti, v dnešní době jsou zvlášť ve městech právoplatnými členy rodiny.

Článek

Na venkově si kočky alespoň částečně zachovaly svoji původní úlohu, tedy chránit dům či statek před hlodavci. Ve městech se velmi lehce zabydlely v bytech a rodinných domech, kde buď nemají přístup ven vůbec, nebo přes den běhají venku a na noc se vracejí do teplých lidských obydlí. Často i do postele svých majitelů. Jejich úkolem už není lovit, ale spíš dělat společnost. Orientální kočky si roli společníka umějí opravdu užívat.

Siamské a orientální kočky tvoří podle řazení největší evropské organizace chovatelů koček (Fédération Internationale Féline – FIFe) čtvrtou skupinu plemen koček domácích. Kromě siamských, krátkosrstých a dlouhosrstých orientálních koček k nim patří i méně známá plemena, jako jsou Peterbald, Balinéska či Seychelská kočka. Orientálky, jak se jim zkráceně říká, se od siamských liší v podstatě jen barvou srsti a očí. Vedle britských koček se řadí mezi chovatelsky nejrozšířenější krátkosrstá plemena na světě.

Foto: Ivonne Wierink; Shutterstock.com

Královny z Dálného východu

Prapředci dnešních siamek a orientálek pocházejí z Dálného východu, pravděpodobně z tehdejšího Siamu, dnešního Thajska. Tam se nazývaly Královské kočky. Skutečně žily v palácích, lidé je považovali za svaté a věřili, že přinášejí štěstí. V klášterech je chovali také buddhističtí mniši. Původní předky tedy měly dnešní siamské a orientální kočky společné, nicméně orientálky se dnes považují za uměle vytvořené plemeno. Vzniklo v Anglii v padesátých letech minulého století křížením siamek s kočkami domácími.

Mazlivé baletky

Zatímco první představitelky plemena dovezené do Anglie byly značně robustní, moderní siamky a orientálky jsou takové kočičí baletky: středně velké, velmi štíhlé, pružné, s dlouhýma nohama, svalnaté a přitom elegantní. Mají jemné, krátké, hedvábné chlupy těsně přiléhající k tělu. Na první pohled upoutají modrýma (siamky) či zelenýma (orientálky) očima a díky široké paletě barev srsti si můžete vybrat variantu blízkou svému srdci.

V průběhu let se zásluhou šlechtění také velmi změnila jejich povaha. Dnes jsou považována za inteligentní, komunikativní a také aktivní společenská zvířata, která se velmi ráda mazlí a jsou „na své rodině“ přímo závislá.

Foto: Elena Masyutkina; Shutterstock.com

Nikdy se s nimi nebudete nudit

Orientálky a siamky sice vypadají křehce, jsou však velmi temperamentní a zvídavé. Jejich povaha se tak trochu podobá psí; velmi rády si hrají, mnohé s chutí aportují, jsou nebojácné, a někteří chovatelé je dokonce berou na vodítku ven, třeba do parku. Jsou velmi pohyblivé, mají neobyčejnou schopnost skákat a vylézt i na ta nejméně přístupná místa. Pravděpodobně se tedy budete muset smířit s tím, že si z vašeho bytu udělají hřiště.

Veškeré vylomeniny však oplácejí tím, že své páníčky neskonale milují. Jsou nesmírně vnímavé a kombinací veselého temperamentu a mazlivosti si vás lehce omotají kolem prstu. Péče o ně není náročná, srst prakticky nepotřebuje žádnou údržbu. Právě kvůli krátké srsti bez podsady je v našich klimatických podmínkách nelze chovat celoročně venku.

Tipy na to, jak udržíte byt čistý a voňavý i s kočkou, najdete v tomto článku. A pokud jste často mimo domov, pořiďte si orientálek víc, nebo jim obstarejte psího kamaráda, jelikož nemají rády samotu.

Siamské a orientální kočky měly kdysi pověst nepříliš přátelských tvorů, opak je ale pravda. Svou elegancí, povahou a inteligencí si získaly srdce mnoha chovatelů. Když připočteme, že nejsou náročné na péči, hodí se do jakékoli rodiny. Pokud si plánujete takovou kočku pořídit a dbáte na vytříbený styl, podívejte se, jak to vypadá, když designeři zařizují byt kočkám na míru.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama