Hlavní obsah

Fígle na chlupy a smrad od domácích mazlíčků: Pomůžou houbička v pračce a lógr z kávy

Foto: wavebreakmedia, Shutterstock.com

Foto: wavebreakmedia, Shutterstock.com

Mít čtyřnohého mazlíčka znamená nejen sdílet kamarádství, ale také se potýkat s případnými následky. Línají všichni, takže chlupy jsou žhavé téma vždy, a někdy stojíte i před nečekanou loužičkou nebo poškrábanou sedačkou. Co s tím?

Článek

Domácí mazlíčci. Jsou to vděční vítači, pohlídají dům a umějí rozesmát. Také však potřebují péči a je nutné po nich uklízet – tedy za předpokladu, že nechcete žít v psím nebo kočičím doupěti. I vy se perete se zvířecími chlupy (teď na podzim ještě více než obvykle) nebo zápachem? Naše tipy vám to mohou ulehčit.

Chlupy, kam se podíváš

Trápení s opadávající srstí začneme u sedačky a křesel. Opravdu spolehlivě pomáhají gumové rukavice. Jemně je navlhčete a přejíždějte po celé ploše čalounění. Chuchvalce pak vyhoďte do koše – neoplachujte je v dřezu, ať neucpete odpad.

Hladké podlahy zametejte opatrně, aby se poletující srst jen nezvířila. Výborným pomocníkem je v tomto ohledu gumový smeták – chlupy se na něj nelepí. A ještě něco: jakmile vysypete zametené chlupy a prach do koše, přikryjte povrch navlhčenou papírovou utěrkou, aby se při dalším otevření koše chuchvalce nerozlítly kolem.

Máte na podlaze koberce? Neporadíme nic jiného než pravidelné luxování a časté vyprazdňování sáčku nebo nádobky na prach včetně výměny vzduchových filtrů. Na srst, kterou neodstraní ani vysavač, platí gumová stěrka na okna – podobně jako rukavice stačí navlhčit a přejíždět po povrchu.

Foto: Supaleka_P, Shutterstock.com

Na černém podkladu se zvířecí chlupy přímo vyjímají - záchranou může být sušička nebo izolepaFoto: Supaleka_P, Shutterstock.com

Pomůže sušička i houbička

Samostatnou kapitolou jsou chlupy na oblečení – na některých materiálech drží doslova jak přibité. V každé psí či kočičí domácnosti je proto v permanenci lepicí váleček na šaty. Nemáte-li ho zrovna po ruce, využijte obyčejnou izolepu: postupně ji přikládejte na „chlupaté“ oblečení.

Máte sušičku? Pak je o problém méně: alespoň v okamžiku vytažení z horkého vzduchu je oblečení naprosto zbavené zvířecí srsti a lidských vlasů. Můžete ho tam dávat nejen po vyprání, ale kdykoli jindy – stačí nastavit deset minut.

Jestliže sušičku nemáte, nevěšte hlavu a zakročte už při praní. Vložte přímo do bubnu pračky čistou houbičku na nádobí nebo kousek molitanu. Budete překvapeni, jak je to účinné.

Prevence existuje – a funguje skvěle

Potížím s chlupy zamořenou domácností se dá účinně předejít. Co doporučuje odborník ohledně snížení množství opadané srsti? „Trimování speciálním hřebenem, a to co nejčastěji. U dlouhosrstých plemen ideálně jednou či dvakrát týdně, ale i jednou za měsíc to má smysl, zvláště při přechodu teplejšího období v chladné a opačně,“ vysvětluje vojenský kynolog Petr Gala a dodává: „Investice do dobrého hřebene a čas strávený česáním se vám vrátí. Nebudete muset tolik uklízet.“

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Pravidelné česání srsti sice bere čas, ale mnohonásobně se vrátí v menším množství poletujícího nepořádku Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Boj se zápachem můžete vyhrát

Chovatelé psů a především koček se často potýkají se zápachem. První pomocí je posypat dotčené místo sodou nebo práškem do pečiva – pohltí zápach z koberce, sedačky, počůraného batohu či tenisek. Po půlhodině vyluxujte. Kdyby odér přetrvával, nalijte do rozprašovače ocet s vodou v poměru 1 : 1 a postižené místo postříkejte. Nechte odpařit a znovu posypte sodou. Někomu dobře funguje nasypat na čerstvou loužičku lógr, nechat vsáknout a následně vysát.

Máte pocit, že domácí prostředky nezabírají? Zkuste v obchodě pro zvířata pořídit speciální přípravek. „Většina čisticích prostředků obsahuje detergenty a fosfáty, které zápach jen maskují vůněmi, a po čase ho máte zpátky. Chtějte produkty, které obsahují přírodní bakterie a enzymy. Ty se po kontaktu s nečistotou či zápachem rozkládají na organické látky. Enzymatické přípravky dovedou zápach zcela zničit,“ doporučuje Martin Pučálka, majitel firmy Krmiva Pučálka.

Jak na škrábance a kousance

U větších plemen psů se většinou poškrábání dřevěných podlah či schodů nevyhnete. Pomoc najdete opět v kuchyni: navlhčete hadřík ve směsi tří dílů oleje a jednoho dílu octa a zkuste postižená místa rozleštit. Ocet použijte i proti okusování menších kusů nábytku – mazlíčky odradí postřik směsí jablečného a kvasného octa. V případě čalounění na posteli, křesle nebo sedačce olepte nejčastěji škrabaná místa izolepou. Není to vzhledné, účinné však ano: kočku nebude bavit škrábat na hladkém povrchu a vy můžete po čase ochranu sundat.

Reklama

Související témata: