Hlavní obsah

Kočka není jen mazlíček: Dokáže vyléčit tělo i mysl!

Foto: Alena Ozerova, Shutterstock.com

O kočkách se často traduje, že jsou nezávislé, sebestředné a lásku člověku nikdy plně neoplatí. Majitelé koček ale prý bývají spokojenější, klidnější a zdravější než zbytek populace. Čím to je?

Článek

Zatímco ve starověkém Egyptě lidé kočky uctívali, ve středověku je považovali za spojence ďábla a čarodějnic. Dnes je mnozí pokládají za nezávislé bytosti, které si k člověku nikdy nevytvoří tak silné pouto jako pes.

Kočky jsou sice na rozdíl od smečkových psů samotářské, to ale neznamená, že si nedokážou ke svým pánům vytvořit pevnou vazbu – náklonnost však projevují jinak. Sice na vás asi nebudou čekat každý den před vchodovými dveřmi, přesto jejich přítomnost znatelně ovlivňuje vaše psychické i fyzické zdraví. Jak kočky svým majitelům prospívají?

1. Uklidňují a léčí srdce

Kočičí přítomnost uklidňuje. Vrnění a hlazení jejich srsti snižují produkci stresových hormonů a vyplavují hormony štěstí. U lidí pak klesá hladina stresu i vysoký krevní tlak. Mnohé výzkumy prokázaly, že majitelé koček mají o 40 % menší riziko vzniku srdečních chorob a infarktu a ve vypjatých situacích se chovají klidněji a lépe řeší problémy. Podle vědců pomáhá už pouhé sledování videí s kočkami – prý okamžitě zlepší náladu téměř každému.

Foto: Impact Photography, Shutterstock.com

Kočičí přítomnost ulevuje od stresu, uklidňuje a pomáhá i od fyzické bolesti

2. Pomohou s osamělostí i smutkem

Většina koček se velmi ráda mazlí, což může být pro majitele lékem na osamělost. Skvělou volbou jsou pro seniory, kterým kočka dává pocit potřebnosti a důvod se o někoho starat. Navíc je zbavuje samoty a – na rozdíl od psů – se hodí i pro méně pohyblivé osoby. Výsledky několika na sobě nezávislých výzkumů prokázaly, že kontakt s kočkou významně pomohl pozůstalým po ztrátě blízkého člověka.

3. Naučí děti odpovědnosti

Že kočky s dětmi nejdou příliš dohromady? Právě naopak. Dítko se naučí, jak se o někoho starat a mít odpovědnost za jiného tvora. Podle některých výzkumů se děti, které pečují o kočku, lépe soustředí a mají více energie. A u těch, které nemají sklony k alergii v rodině, navíc díky kontaktu s kočkou klesá riziko vzniku přecitlivělosti na běžné alergeny.

Foto: goodluz, Shutterstock.com

Děti, které vyrůstají společně s kočkou, se lépe soustředí

4. Uleví od bolesti a pomohou s hojením

Kočka nepůsobí jen na duševní stav, ale i na fyzické zdraví. Všimli jste si, že když vás něco bolí, lehá si na postižené místo nebo do jeho blízkosti? Příjemné teplo a předení uleví od bolesti a usnadní léčbu. Předení vydává jemné vibrace o frekvenci 25 hertzů, a když je vědci simulovali pomocí přístrojů, zjistili, že tyto vibrace posilují hojení a zvyšují pevnost kostí. Právě proto se kočka zvládne vylízat z poměrně děsivých úrazů a tyto léčivé účinky dokáže přenést i na člověka.

5. Vylepší vám spánek

Po kočičím boku se lépe vyspíte – prohloubíte tak nejen vztah se zvířetem, ale zlepší se vaše celkové zdraví. Pouhá přítomnost mazlíčka v posteli a jeho předení mají velký vliv na kvalitu spánku, hloubku odpočinku a s tím spojenou psychickou úlevu.

Spánek s kočkou má ale i nevýhody. Abyste se vyhnuli přenosu parazitů nebo nemocí, zvíře pravidelně očkujete, odčervujte a průběžně kontrolujte, zda nemá blechy nebo třeba klíšťata. Je také nutné častěji převlékat postel a vysávat. S kočkou by rozhodně neměli spát astmatici, alergici, miminka a batolata. V těhotenství se bát nemusíte, zvlášť když už kočku nějaký čas máte, jen dbejte na zvýšenou hygienu.

Foto: Konstantin Aksenov, Shutterstock.com

Pokud jste ochotni častěji uklízet, přinese vám spaní po kočičím boku mnoho benefitů

Proč kočka potřebuje vlastní pelíšek

Pustíte si kočku do postele? Je to čistě vaše rozhodnutí. Udělat byste ho ale měli ještě předtím, než si ji pořídíte, a pak se toho držte. Kdybyste ji totiž do peřin pozvali a pak si to rozmysleli, znamenalo by to pro ni velmi náročné odvykání. Ať už bude kočka spát s vámi, nebo ne, potřebuje vlastní pohodlný pelíšek, který jí poskytne pocit bezpečí a kde může nerušeně trávit čas. Vyrobte jí proto parádní domeček se škrabadlem podle fotonávodu!

Jaký mazlíček se hodí právě k vám? Zjistěte to podle svého znamení horoskopu.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek