Hlavní obsah

Čím se budou dekorovat stěny v roce 2021?

Foto: mixphotos, Shutterstock.com

Foto: mixphotos, Shutterstock.com

Při dekorování stěn se ani letos neobejdete bez kreativity a originality. S tím si však tentokrát nevystačíte. Musíte k tomu ještě přidat vlastní, neotřelý nápad a nezaškodí ani trochu šikovnosti.

Článek

Nástěnné dekorace jsou důležitou tečkou při vybavování každého interiéru. Dotvářejí jeho jedinečnost a dodávají mu potřebný šmrnc. Proto se nebojte experimentovat a vyzkoušejte něco nového!

Než se však pustíte do práce, raději si předem vše pořádně promyslete a nakupte i ty nejmenší drobnosti. Je totiž k vzteku, když vám uprostřed práce dojdou hmoždinky, hřebíky, šrouby nebo lepidlo.

Rozvíjejte svou fantazii s prázdnými rámy

Asi to neznamená, že se nám zarámované obrazy a grafiky okoukaly, nicméně vloni se staly hitem prázdné rámy na stěnách. A řadí se mezi trendy i letos. Možná je to kvůli tomu, že si každý může v rámu přestavit, co se mu líbí. Nebo fakt, že použitím prázdných rámů nehrozí žádné designové přešlapy, ani přeplácaný interiér.

Rozhodně tím získáte větší prostor pro vlastní kreativitu. Vždyť můžete kombinovat rámy různých barev, velikostí a tvarů. A klidně je můžete věšet přes sebe nebo z nich vytvářet různé obrazce.

Foto: mixphotos, Shutterstock.com

Pomocí prázdných rámů lze na stěně vytvořit zajímavou kompoziciFoto: mixphotos, Shutterstock.com

Fotky připněte na girlandu

Připadá vám, že zarámované fotky na stěnách jsou už dávno out? Nemáte pravdu. Zejména pokud jste autorem vy sami, tak těžko narazíte na stejnou fotku někde jinde. Jen jejich pověšení byste měli pojmout trochu víc netradičně. Trendy je mít na stěně buď jednu obrovskou fotografii, nebo naopak vytvořit na zdi z několika fotografií zajímavou koláž.

Navíc není nutné vkládat fotografie do rámečků. Můžete je vytisknout a připevnit kolíčkem na stuhu nebo provázek. Efektně vypadá i svítící girlanda zavěšená na zeď a ozdobená fotkami.

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Fotky na svítící girlandě jsou originálním doplňkemFoto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Z plakátů udělejte koláž

Další klasikou jsou plakáty. Ani s nimi se nemusíte letos loučit. Jen už nestačí, abyste je zarámovali nebo nalepili na zeď. Pokud je chcete rámovat, tak zvolte netypické, kontrastní a bohatě zdobené rámy.

Trendy jsou ale hlavně koláže. Dají vám sice víc práce a zaberou nějaký čas, nicméně výsledek bude stát zato. Stačí jen plakát rozstřihat na několik částí, ty zarámovat a zajímavě je uspořádat na stěně. Pokud s tím nemáte žádné zkušenosti, je bezpečnější, když si pořídíte daný plakát dvakrát. Vyhnete se tak tomu, že nějakou část omylem prostřihnete, a ta vám pak bude při sestavování koláže chybět.

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Koláže z plakátů dodají bytu nevšední šmrncFoto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Pohrajte si se světlem pomocí zrcadel

Ani zrcadla nejsou sama o sobě v dekorování interiéru žádnou novinkou. A protože místnost prosvětlí a zvětší, jsou stále velmi populární. Využívá se jejich odlesků, které v kombinaci se světlem, měnícím se během dne, dodávají prostoru na atraktivitě. Stačí je jen správně pověsit a třeba i trochu naklonit.

Dobře vypadá, když na stěnu pověsíte několik různě velkých zrcadel netypických tvarů (půlkruh, trojúhelník, elipsa, tvar oka, kapky nebo srdce). Nebo si je napřed uspořádejte podle toho, jak se vám to líbí, nalepte na dřevěnou nebo jinou podložku a pověste na zeď jako celek. Skvěle se dá pracovat i s malými kousky, které lze kombinovat třeba s barevnými sklíčky a vytvořit z nich mozaiku. A pokud si na to netroufáte, kupte už hotovou zrcadlovou dekoraci.

Foto: fiphoto, Shutterstock.com

Zrcadlová dekorace čaruje s odlesky denního i umělého světlaFoto: fiphoto, Shutterstock.com

Vyndejte keramické talíře a šperky

Máte doma sbírku různých ozdobných talířů, které jste si přivezli z cest po světě? Nebo si kupujete pestrobarevné korále či jiné šperky, které se nehodí pro běžné nošení a teď jsou schované v šuplíku? Nenechávejte je tam ležet. Vždyť to jsou zrovna ty správné prostředky, jimiž můžete ozdobit nejen kuchyň, ale třeba i předsíň nebo vstupní halu.

Záleží jen na vás, zda z nich nejdříve vytvoříte koláž, a pak je nalepíte na pevnou podložku, nebo je opatříte háčky a rovnou je pověsíte na zeď. Každopádně tak určitě získáte originální kompozici, která dodá vašemu bydlení jedinečný styl.

Foto: Followtheflow, Shutterstock.com

Keramické dekorace ozvláštní třeba předsíňFoto: Followtheflow, Shutterstock.com

Víte, že si na stěnu můžete pověsit třeba věnec vyrobený ze šály?

Reklama

Související témata: