Hlavní obsah

Hlasatelky a hlasatelé: Dostávali ceny i žádosti o ruku

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Hlasatele a hlasatelky jsme si dlouhá léta pouštěli přes televizní obrazovku do obývacích pokojů. Měli příjemný hlas a hezky se na ně koukalo. Když na konci roku 2005 tato profese v televizi skončila, bylo to zvláštní. Kam se známé tváře poděly?

Článek

K Československé (a později České) televizi patřili hlasatelky a hlasatelé od jejího začátku. Provázeli programem a byli zároveň i ozdobou. A časem se z nich staly televizní hvězdy. Hlasatelé vítězili v anketě TýTý, udávali módní trendy a dostávali od diváků dárky i žádosti o ruku.

Co dělají hvězdy dnes?

S nástupem komerčních televizí, které hlasatele a hlasatelky nevyužívaly, začala i Česká televize zvažovat, jak s touto profesí naložit. Snížil se počet uváděných pořadů, vstupy byly předtáčeny a nakonec byli hlasatelé ke konci roku 2005 zrušeni úplně. Pro diváky to byl nezvyk, považovali je za „členy rodiny“. Jak se tyto televizní osobnosti dostaly na obrazovku a kam se po zrušení své práce poděly? Někteří se vypracovali na špičkové moderátory, uplatnili se v rozhlase, v divadle nebo v televizních pořadech.

Kamila Moučková (91)

Její cesta do televize vedla přes divadlo a rozhlas. Byla historicky první hlasatelkou Televizních novin, ale její kariéra skončila po deseti letech v roce 1968, kdy se zapojila do protiokupačního vysílání. 21. srpna ji z televizního studia vyvedli sovětští vojáci a posléze dostala oficiální stopku a živila se jako kantýnská nebo lepička pytlíků a angažovala se v disentu. Po revoluci se do médií vrátila, v televizi moderovala Objektiv, spolupracovala s Rádiem Svobodná Evropa a v roce 2012 dostala Cenu Arnošta Lustiga, která je udělována mimo jiné za statečnost a lidskost. Své vzpomínky vydává knižně: poslední kniha vyšla loni, jde o rozhovor Kamily Moučkové a Světlany Witowské (47).

Foto: Profimedia.cz

Hlasatelky mají jednu věc společnou: dokážou zastavit čas. Téhle dámě už bylo 90!Foto: Profimedia.cz

Stanislava Lekešová (†63)

Vloni dva dny po Štědrém dnu se v médiích objevila smutná zpráva, že oblíbená Stáňa Lekešová podlehla rakovině. Usměvavou moderátorku měli všichni rádi. A přitom kariéru v televizi vůbec neplánovala – vystudovala práva. Na obrazovce se objevovala v letech 1985 až 1999 a ráda na to vzpomínala. V rozhlase pak uváděla Dámský klub a patřila k tvářím televizního pořadu Sama doma.

Foto: Profimedia.cz

Neustále se smála a nestála o lítost, proto mnoho lidí nevědělo, jak moc je Stanislava Lekešová nemocnáFoto: Profimedia.cz

Saskia Burešová (73)

Nezaměnitelná rudá hříva, to je poznávací znamení nestárnoucí Saskie Burešové. Na hlasatelský post se dostala díky převelení z jiného televizního oddělení, aby nepracovala s manželem na jednom pracovišti. Byla to ona, kdo v roce 1992 v přímém přenosu oznamoval rozdělení Československa. Od roku 1993 uvádí zajímavá výročí týdne v pořadu Kalendárium, který bez přehánění stojí a padá na její noblese.

Foto: Profimedia.cz

Divačky se Saskie Burešové ptaly na tajemství její krásy tak často, až si udělala kurzy a založila kosmetický salon. V podnikání se jí bohužel nedařilo...Foto: Profimedia.cz

Marie Retková (63)

Ač patřila k nejvyšším a jako jedna z mála nosila krátké vlasy, pletli si ji diváci s kolegyní Marií Tomsovou – stejné křestní jméno a rok, kdy do televize nastoupily, udělaly své. Marie Retková milovala hudbu a zpěv, ale díky náhodě se dozvěděla o konkurzu na hlasatelky a zkusila štěstí. Televizní pořady uváděla až do konce roku 2005 a podle ní byli hlasatelé lidským prvkem vysílání. Poté moderovala magazín pro seniory Barvy života a Čétéčko. Překonala vážnou nemoc, stále se vášnivě věnuje sportu a můžete se s ní setkávat v rozhlasovém pořadu Noční Mikrofórum.

Foto: Profimedia.cz

Po nemoci přehodnotila životní postoj a je mnohem víc v klidu. Co si ale nenechá ujít nikdy? Středeční večerní basket!Foto: Profimedia.cz

Hana Heřmánková (56)

Ač patřila k nejoblíbenějším, na ulici ji fanoušci nezastavovali – do televize totiž chodila výrazně nalíčená, zatímco v soukromí make-up nepoužívala. Hlasatelkou se stala v osmnácti a byla jí deset let – milovala adrenalin spojený s živým vysíláním. Stejně jako ostatní kolegyně pracovala i v rádiu a patřila do týmu moderátorek pořadu Sama doma. S manželem Karlem Heřmánkem (72) založili Divadlo Bez zábradlí a Hana Heřmánková je jeho manažerkou.

Foto: Profimedia.cz

Hanina sestra Dana Vávrová (†41), která se snad všem Čechům zapsala do srdcí už jako malá Leontýnka v Ať žijí duchové! (1977), podlehla rakovině. Hana Heřmánková je patronkou projektu Kopretina, který upozorňuje na důležitost prevence v boji proti rakovině děložního čípkuFoto: Profimedia.cz

Marie Tomsová (67)

Vystudovala výtvarné umění a český jazyk, přivydělávala si jako modelka a občas dělala „křoví“ v zábavných pořadech. V roce 1977 na narozeniny svého tatínka měla první službu jako hlasatelka. Uměla diváky i naštvat – v kontroverzní televizní hře Taneční zábava (1991) hrála hlavní roli ve fiktivním přepadení hlasatelky, kdy ji před kamerami ohrožoval muž s pistolí. Na první pohled ovšem nebylo jasné, že jde o inscenaci a ne reálný útok, a šokovaní diváci jí proto následně vyčítali, že je „zradila“, když je tak vystrašila. V televizi moderovala Prima jízdu a v rádiu Dámský klub a objevila se i ve filmech. Angažovala se v projektu pro prevenci dětských úrazů a před lety s manželem na dálku adoptovali holčičku z Ugandy.

Foto: Profimedia.cz

Potkat Marii Tomsovou nenalíčenou je prý téměř nemožné. Její babička říkala, že nikdy neví, kde potká Alaina Delona (84) Foto: Profimedia.cz

Alexander Hemala (67)

Nesmíme zapomenout ani na muže. Když se řekne hlasatel, většina si vybaví Alexandra Hemalu, nejdéle sloužícího spíkra veřejnoprávní televize, kterému na začátku kariéry profesorka z DAMU řekla, že mluví jako prase. Po 32 letech „služby“ to byl on, kdo zamykal na Silvestra 2005 hlasatelnu. Se svou školní láskou má tři děti a i na volné noze má prý pořád dost práce. Jeho moderování má prostě úroveň.

Foto: Profimedia.cz

A jak se ukázalo v pořadu StarDance v roce 2010, Alexander Hemala vládne nejen hlasem, ale i tělemFoto: Profimedia.cz

Jiří Ptáčník (71)

Když šel skoro ve třiceti zkusit štěstí na konkurz na hlasatele, nečekal prý, že si z jeho podmanivého hlasu někdo sedne na zadek. Ale zaujal. A protože byl Jiří Ptáčník komediant, bavila ho nejen televize, ale užíval si i divadlo, rozhlas, dabing a také se stal známým hlasatelem pod obraz (= namlouval voiceovery). V současnosti ho můžete vidět ve hře Víš přece, že neslyším, když teče voda.

Foto: Profimedia.cz

Na prknech, co znamenají svět, se Jiří Ptáčník potkal s Janou Brejchovou (80), Květou Fialovou (†88) i Naďou Konvalinkovou (68)Foto: Profimedia.cz

Jak vzpomínáte na éru hlasatelek a hlasatelů? Připomeňte si televizní večery od 70. let do současnosti.

Reklama