Hlavní obsah

Jak pečovat o podzimní klobouk? Uložte ho vzhůru nohama!

Foto: sanneberg, Shutterstock.com
17. 9. 2021

Nosíte rády klobouky v jakémkoli ročním období? Pak je pomalu čas vyměnit letní slamáky za podzimní plstěné modely. Víte ale, jak o ně pečovat a jak je ukládat správně do skříně? Máme pro vás pár tipů.

Článek

Klobouky patří mezi doplňky, které potřebují péči, stejně jako obuv či kabelky. Bohužel ani ony se nedají prát. Snesou sice pár kapek vody, ale rozhodně je nemůžete máčet nebo drhnout namydleným kartáčem. Jak je správně ochránit a jak postupovat, když se vám přece jen trochu ušpiní?

Papír na klobouky nebo noviny

V první řadě byste se měly zaměřit na uložení letních slamáků, které vám dělaly společnost na dovolené. Je možné, že se vám trochu pokrčily nebo lehce zašpinily na pláži, a proto je před uložením nejprve očistěte a případně narovnejte. „Doporučovala bych je jen oprášit a setřít z nich vlhkým ubrouskem prach. Aby si zachovaly svůj tvar, je dobré je vycpat hedvábným kloboukovým papírem, dříve jsme to dělávaly novinami, a uložit pokud možno do kloboukové krabice nebo kloboukového kufru,“ radí modistka Jolana Kotábová s tím, že krabice by pak měla mít své místo na skříni nebo v ní.

Postačí obyčejná krabice

Ne každá žena vlastní kloboukový kufřík, ale stačí i obyčejná krabice, třeba od větších bot. „Ta ale zabere víc místa, i když s klobouky to bývá vždy s místem komplikované,“ doplňuje Jolana Kotábová. Nejdůležitější je, aby se vám na ně ve skříni nenahrnulo oblečení, pomačkaly by se. „Klobouk s širší krempou se vkládá do krabice korunou dolů a krempou nahoru. Je to z toho důvodu, že koruna, tedy vršek klobouku, je jeho nejpevnější část, která tak pomáhá držet tvar,“ vysvětluje stylista Dan Juříček a dodává, že při uskladnění je také důležité chladné, suché a tmavé místo. Teplé prostředí degraduje látku, vlhké zase poškozuje materiály a světlé místo může způsobit vyšisování barev.

Foto: Oleksii Dubrovskyi, Shutterstock.com

Plstěné klobouky je nejlepší čistit vlhkým hadříkem či houbičkou

Čistírna i napařovací žehlička

Co když se vám klobouk pomačká? Případné narovnání je lepší svěřit do rukou odborníka, tedy modisty, ale můžete se o to pokusit opatrně samy. Klobouk napařte nad horkou párou či napařovací žehličkou a dané místo vyrovnejte. Lze je také přejet lehce žehličkou na nejnižší stupeň teploty přes vlhkou látku.

A jak vyčistit zašpiněný plstěný klobouk? Případné jemné nečistoty lze odstranit speciálním jemným kartáčem (viz. níže) i válečkem na oblečení. Zkusit můžete také vlhký hadřík nebo houbičku, ale saponáty vynechte. Pokud to nepůjde, musíte s ním do čistírny. Důležité je, aby šly klobouky do krabice vždy řádně vysušené, nikoli vlhké.

Trendy klobouky na podzim

Foto: archiv firem

Zleva: Camaieu, černý vlněný klobouk s ozdobnými řetízky, 519 Kč, prodává Zoot. Reserved, vlněný klobouk Fedora, 499 Kč

Foto: archiv firem

Zleva: H&M, plstěný klobouk se stuhou, 399 Kč. Accessories, vlněný klobouk se stuhou, 899 Kč, prodává Eobuv

Foto: archiv firem

Zleva: Tonak, klobouk s širokou krempou a potiskem květů sakury Brim hat Lavinia, 4800 Kč. Jolana Kotábová, plstěný klobouk s širokou krempou, info o ceně v ateliéru

Kloboukové krabice a kartáček na čištění

Foto: archiv firem

Zleva: Tonak, krabice z lakované lepenky se šňůrkou na úchop, 800 Kč. Madm. Marquise, klobouková krabice s provázkem, 699 Kč, prodává e-shop Truhlikov

Foto: archiv firem

Zleva: Carlsbad Hat Co., klobouková krabice z recyklované lepenky, 1799 Kč. Kazeto, pruhovaný kufřík z recyklované lepenky, 1185 Kč

Foto: archiv firem

Zleva: Redecker, kartáč na klobouky z kvalitního hruškového dřeva a jemných přírodních štětin, 480 Kč, prodává Nila. Stetson, kartáč na klobouky z třešňového dřeva a kančích štětin, 490 Kč, prodává e-shop Gentleport

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek