Hlavní obsah

Jak přežít Vánoce s tchyní?!

Foto: Thinkstock

Trávíte letos Vánoce s manželovou maminkou?

21. 12. 2010

Jste v jednom kole, pečete cukroví, sháníte dárky, cídíte byt a jako poslední rána přichází informace o tom, že Štědrý večer s vámi stráví i vaše „milovaná“ tchyně. Svátky klidu a míru? To sotva! Jak Vánoce s tchyní přežít? Jak reagovat na uštěpačné poznámky a jak z téhle situace vyjít jako vítěz? Máme pro vás pár rad…

Článek

Ne nadarmo se říká, že tchyně jsou zvláštní živočišný druh. Některé z vás mají možná to štěstí, že matky vašich manželů a partnerů jsou pohodové ženské a rozumíte si s nimi, jiné to ale mají zcela opačně. Tchyně je dusí uštěpačnými poznámkami, ničím se jim nelze zavděčit, a jakmile vkročí do domu, je nálada na bodu mrazu. Je vůbec možné za takových okolností prožít „šťastné a veselé“ svátky?

Tchyně se nezmění

Podle odborníků je potřeba vyrovnat se s jedním zásadním faktem: Tchyně bývá dáma v letech, něco má odžito, a pokud se nestane zázrak, nikdy se nejspíš nezmění. Desítky let se chová podle zajetého modelu, který se jí osvědčil (byť je to jen její pocit), tak proč by v něm nepokračovala?

Proto většinou nemá moc význam s tchyní bojovat. „Pokud si bude snacha příliš prosazovat svoji, ničeho stejně dlouhodobě nedosáhne a bude spíš působit nepohodlně a nadutě. Tchyně se asi moc nezmění, takže vy musíte být ti, kdo se naučí být nad věcí a nenechají si zkazit den,“ vysvětluje psycholog Aleš Kalina.

Podle něj také pomáhá, když si uvědomíte (a v duchu si to stále připomínejte), že tchyně je matka někoho, koho milujete. Tchyně, ať už má jakékoli špatné vlastnosti, je rodinný příslušník a babička vašich dětí! „Není dobré pojem tchyně dramatizovat. Je to přeci také člověk, má své problémy, jen je o něco starší. Také bývala snachou, také musela jistě v životě hodně věcí řešit,“ připomíná Aleš Kalina s tím, že skvělé je najít k tchyni cestu a navázat s ní alespoň trochu přátelské vztahy.

A v tom může pomoci partner. On je ten, který svou matku zná nejlépe, ví, čím si v životě prošla, a proto nejspíš chápe její postoje a názory. Může se pokusit vám je vysvětlit, abyste tchyni lépe pochopila.

Foto: Thinkstock

Těstě se na dobře míněné rady v kuchyni...

„Ten salát je dobrý, jen trochu sušší“

Uštěpačné poznámky a rádoby dobře míněné rady, to je doslova specialita některých tchyní. Ony dávají do vanilkových rohlíčků více ořechů, do bramborového salátu zase méně mrkve a kapra by v životě neusmažily ve friťáku. Jak na tohle reagovat, aniž by ve vás explodoval nahromaděný vztek? Odborníci se opět shodují, že lepší než se snažit tchyni „ukamenovat“ argumenty a vysvětlováním je poznámky přecházet.

Ideální je mlčet, na rtech mít nasazený mírný úsměv a občas chápavě kývnout hlavou. „Opět bych v tomto případě volil strategii ,zachovat dobrý pocit'. Asi bych za rady poděkoval a řekl, že když budu mít chuť, příště to vyzkouším,“ míní Aleš Kalina. A co se vám v tu chvíli skutečně honí hlavou, nemusí přeci nikdo vědět…

Závěr je tedy jednoznačný. Hádat se a snažit se tchyni porazit „silou“ nemá cenu. Výsledkem budou zkažené Vánoce, hádky a vy navíc budete vypadat jako ta, co se neumí ovládat a neumí přejít „nešvary, na něž má přeci starší generace právo“. Jedinou obranou tedy je nadhled a pevné nervy. Pomoci vám může vědomí, že vy jste paní domu a doby, kdy příprava štědrovečerní večeře patřila mezi výsady tchyně, jsou dávno pryč…

Někdy je to už ale vážně moc! Tchyně si nedá pokoj, trousí jednu šílenou poznámku za druhou, prstem přejíždí poličky, jestli jste náhodou nezapomněla utřít prach, dělá z vás blbečka a odmítá pochopit, že to vážně přehání. Odborníci pak doporučují následující postup:

A co vy, milé čtenářky? Jaké jsou vaše vztahy s tchyní? Máte to štěstí a skvěle si s ní rozumíte? Nebo máte husí kůži, jen ji spatříte? Zapojte se do naší diskuse!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.