Článek
Příroda je prostě dokonalá. Sexuolog a psycholog Petr Weiss (67) v knize Sloupky o sexu (2010) uvádí, že psychosexuální vývoj začíná u dětí v prenatálním věku, tedy už před narozením. Tehdy se vytvářejí biologické základy tělesných a později i psychických a sociálních odlišností určujících sexuální chování mužů a žen. Do této chvíle se ze strany nastávajících rodičů nic neděje. Jak ale dítko přijde na svět, je všechno jinak, máma a táta jdou příkladem prakticky ihned.
Jak probíhá sexuální vývoj u dětí
Významná představitelka československé sexuologie Jaroslava Pondělíčková-Mašlová (†89) to kdysi krásně popsala slovy: „Jako většina mláďat, ani dítě se nemůže zdárně vyvíjet bez lásky svých rodičů a bez kontaktu s vrstevníky. Plně to platí i pro jeho sexuální vývoj. Dítě ještě ani nemluví a nerozumí mnoha slovům, ale vnímá laskavý nebo naopak káravý tón matčina hlasu, rodinnou atmosféru, vycítí, mají-li ho nejbližší rádi a jaký vztah mají mezi sebou. Je to zároveň období, kdy je člověk do celého života nejzranitelnější.“
Všechny podoby lásky čerpáte od rodičů hned po narození. Když chybí, je to špatně
Spokojenost v dětství = spokojenost ve vztahu
První základy pro sexuální chování v dospělosti jsou tedy položeny již od prvních dnů života a budují se celé dětství. Důkaz?
Když kanadští vědci, jejichž závěry uveřejnil odborný magazín Journal of Sex & Marital Therapy, požádali 410 dospělých o vyplnění dotazníku na téma sexuálních zážitků, dětství, dospívání, smutku, radosti, emocí a popřípadě traumat z mládí, nestačili se divit.
Jedinci, kteří uvedli, že je rodiče časově i jinak zanedbávali, neposkytovali jim klidné zázemí a v neposlední řadě se před nimi chovali nevhodně (řeč je o hádkách, urážkách, křiku, násilí, ponižování a podobně), jsou se svým milostným životem méně spokojení.
I nezájem kvůli kariéře se na vašich dětech projeví, vlastně je tím poškodíte
Sexuální výchova? Radši dřív než později
V zásadě platí, že zhruba mezi dvanáctým a osmnáctým měsícem si dítě začíná uvědomovat svou příslušnost k určitému pohlaví. O sexu je schopno mluvit beze studu asi do devíti let věku. Penis nebo pochva pro něj jsou normální části lidského těla, třeba jako koleno nebo nos. I proto je vhodné poučit ho o základním sexuálním chování ještě před tím, než si při polibku táty a mámy začne oči zakrývat rukou a v horším případě přidá i opovržlivé „fuj“!
Jak mluvit s dětmi o sexu? Pozor na těchto 5 chyb.
„Z výzkumů Světové zdravotnické organizace z devadesátých let víme, že děti, kterým se ve správné době a v dostatečné míře dostalo ponaučení o sexualitě – ať už ve škole nebo od rodičů, se pak v době dospívání i v dospělosti chovají v sexu zodpovědněji: zahajují svůj sexuální život později, mají méně partnerů a více užívají antikoncepci,“ objasňuje Petr Weiss s tím, že ani jeden z výzkumů nikdy nesvědčil o tom, že by sexuální výchova měla na děti vliv demoralizující – jak dodnes často tvrdí její odpůrci, rekrutující se nezřídka z některých dogmatických církevních kruhů.
Jděte dětem příkladem a milujte je
Podstatné ale zůstává ne to, co dětem řeknete, ale jaký jim dáte příklad. Časté hádky nebo chlad a lhostejnost jsou věci, které si mnozí nesou životem s sebou jako těžký balvan. Pokud k takovým lidem patříte, tak vaši rodiče něco zanedbali.
Co s tím můžete dělat? Nejděte v jejich šlépějích. Nenechte své potomky žít v nevědomosti a izolaci, ale dokazujte jim, že z pozice rodiče spolu s partnerem dobře vycházíte – byť jste třeba rozvedení. A hlavně děti vnímejte a projevujte jim lásku. Je to to nejlepší, co jim můžete do života dát.