Hlavní obsah

Jako na dovolené a jen na pár metrech čtverečních. Jak zútulnit malý balkon?

Foto: Etoilestars, Shutterstock.com

Foto: Etoilestars, Shutterstock.com

Balkon může sloužit jako vaše soukromé útočiště, kde po náročném dni vypnete, načerpáte energii i vitaminy, odpočinete si a s šálkem oblíbeného nápoje a s knížkou v ruce přijdete na jiné myšlenky. A ano, jde to i na tom malém!

Článek

Dvorek se zahrádkou a útulnou terasou si bohužel nemůže dopřát každý a lidem ve městě často klidné místečko na čerstvém vzduchu chybí. Někteří přitom mají poměrně dobrý kompromis hned pod okny – balkon. Jestli se vám při hledání bytu poštěstilo, máte napůl vyhráno. Nezáleží totiž na velikosti balkonu, svou oázu si můžete zařídit úplně na každém. Poradíme vám, jak to zvládnout i na těch menších.

Čas na úklid!

Slouží váš balkon jako skladiště věcí, co se jinam nevejdou? Pusťte se do pořádného úklidu! Zejména na ten maličký nepatří nic, co na něm aktivně nepoužíváte. Před jeho plánováním a zařizováním z něj vyndejte úplně všechno, a to i v případě, že na něj později některou z věcí budete chtít vrátit.

Jakmile bude váš balkon úplně prázdný, zeptejte se sami sebe, k čemu ho chcete využívat. Možnosti budete mít pravděpodobně omezené a na rodinné párty a venkovní cvičení můžete nejspíš zapomenout, pěstování bylinek a posezení o samotě či ve dvou tu ale zní vcelku realisticky.

Foto: Buncha Lim, Shutterstock.com

Na malý balkon toho sice moc nevtěsnáte, pokud si ale určíte priority, půjde vám to lépeFoto: Buncha Lim, Shutterstock.com

Chraňte se před sluncem

Ať už budete balkon využívat jakkoliv, není od věci zařídit si tu ochranu před sluncem. Přestože je skvělé se čas od času na sluníčku pořádně vyhřát, horké léto na rozpáleném balkoně, hlavně na tom směrovaném na jih či západ, není zrovna příjemné ani zdravé.

Vaším nejlepším kamarádem by se tu proto měl stát kvalitní slunečník. Na malém balkoně se pro něj místo hledá poměrně obtížně, naštěstí jsou pro tento účel k dostání půlkruhové slunečníky, které se vám sem podaří lépe vtěsnat. Nevadí vám si trochu připlatit? Ideální pro vás bude markýza instalovaná nad balkonem.

Foto: Giovanni Cardillo, Shutterstock.com

Ochrana před sluncem je nezbytná. Pokud se vám na balkon nevejde klasický slunečník, můžete zvolit ten půlkruhovýFoto: Giovanni Cardillo, Shutterstock.com

Nábytek vybírejte chytře

Při koupi nábytku myslete na jeho kvalitu a odolnost, musí totiž zvládnout sluneční paprsky, změny teplot, vlhko i případný déšť. Vybírejte tedy ze zahradního nábytku, ověřenou klasikou je ratan a stále oblíbenější jsou exotické dřeviny a kovové kousky.

Velmi praktickou volbou je skládací nábytek. Židle můžete snadno pověsit na stěnu a stolek namontovat na zábradlí. Mnozí prodejci nabízí také opravdu malinké stolečky, případně ty v půlkruhovém a čtvrtkruhovém provedení, jež lze snadno umístit ke zdi nebo do rohů. Večeři si tu nejspíš nevychutnáte, na šálek kávy a sklenku s vodou vám ovšem bohatě postačí.

Místo vám pomůže ušetřit i multifunkční nábytek, který v sobě ukrývá skladovací prostory. Do nich můžete schovat deky a sedací polštářky, ale i méně používané věci, jež se vám původně na balkoně jen ledabyle povalovaly. Stylově vypadají i dřevěné truhly určené k posezení.

Foto: Yulia Grigoryeva, Shutterstock.com

Skládací nábytek vám pomůže ušetřit místo a v případě potřeby ho lze snadno ukliditFoto: Yulia Grigoryeva, Shutterstock.com

Dekorace raději menší

Na malém balkoně patří dekorace hlavně na stěny a zábradlí a není dobré zaplnit s nimi prostor, na němž se budete pohybovat. Příliš vhodné nejsou ani velké a dominantní kusy, kvůli nimž byste se tu mohli cítit ještě víc stísněně. Skvělá je třeba vertikální zahrada na zeď, světelné řetězy na strop a zábradlí, zarámované fotografie či závěsné lampy a truhlíky s květinami.

Jestli by vám na balkoně nemělo něco chybět, je to zeleň. Pěstovat tu můžete bylinky, ovoce a zeleninu i okrasné rostliny. Místu dodají útulnou a pohodovou atmosféru a s šikovným umístěním i kýžené soukromí. To si navíc můžete získat i tím, že si pořídíte dřevěné či látkové zástěny nebo ty z rákosu.

Foto: Alexander Grumeth, Shutterstock.com

Dekorace a zeleň se na malém balkoně hodí hlavně na stěny a zábradlíFoto: Alexander Grumeth, Shutterstock.com

Nezapomeňte na podlahu

Neméně důležitá je podlaha. Nejútulněji bude působit dřevo, ideálně to exotické. Pokud si ho nemůžete finančně dovolit nebo se chcete vyhnout jeho náročnější údržbě, sáhněte po kompozitu z plastu a recyklovaného dřeva (WPC).

Dobrou volbou je i venkovní koberec. Dá se krásně sladit s tím vnitřním a nikdy vám na něm nebude chladno od nohou.

Reklama