Hlavní obsah

Zahrada na balkoně: Rajčata na parapet, hrách ke zdi!

Foto: Anna Nahabed, Shutterstock.com

Foto: Anna Nahabed, Shutterstock.com

Nemůžete na chalupu nebo na zahradu k příbuzným? Nevadí, založte si alespoň malou zahrádku na balkoně. Poradíme vám, jak na to!

Článek

Měli jste na balkoně vždycky jen pár květináčů s muškáty, možná ještě pažitku nebo bylinky? Letos je nejlepší čas na to, abyste to rozjeli trochu jinak. A nebojte, zvládnete to vy i váš balkon.

Na stěně i zábradlí

I když jsou balkony a lodžie většinou užší, nemusíte se bát, že byste nenašli místo na pěstování – stačí zavěsit květináč či truhlík nebo pěstovat vertikálně.

Foto: Archiv firem

Zleva: Třípatrový vyvýšený záhon Parkside z Lidlu, z odolného dřeva a vložky z netkané textilie, 70x115x40,5 cm, 10 l v každém patře, v e-shopu v Lidlu za 999 Kč. Truhlík na zábradlí do průměru 6 cm Balconia, 60 cm, 26x24,6x59 cm, 15,5 l, v e-shopu Demi Garden za 271, 40 Kč. Samozavlažovací pěstební nádoba Plastia Low Urbalive, 48x50,5x38 cm, plast a dřevo, v e-shopu Bonami za 2 099 KčFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Zleva: Závěsné textilní kapsy, 50x50 cm, z plsti, v e-shopu X domácnost za 199 Kč. Závěsný květináč na bylinky kaskáda Coubi, 3 patra, 29,5x29,5x88 cm, 9 l, v e-shopu Vedop za 269 Kč. Závěsný květináč Bittergurka, průměr 29 cm, výška 37 cm, ocel a bambus, v Ikea za 299 KčFoto: Archiv firem

Co pěstovat?

Jaké ovoce a zelenina se hodí pro pěstování na balkoně? Poradíme vám ty nejběžnější druhy i to, co potřebují.

Rajčata

V případě, že máte slunné místo, ideálně ještě kryté před deštěm, jsou rajčata skvělou volbou. Nádobu na jejich pěstování umístěte tak, aby jim nepršelo na listy. Nabízí se třeba parapet.

Rajčata vysaďte až po zmrzlých, tedy nejdřív v druhé polovině května. Jsou náročná na půdu, takže kupte substrát pro plodovou zeleninu a nebojte se do něj vmíchat ještě vhodné hnojivo, třeba granulovaný chlévský hnůj.

Zvolte vhodnou odrůdu. Cherry, tedy zakrslá rajčata, můžete dát po jednom do květináče. Do truhlíku dlouhého 50 cm se vejdou přibližně tři. Tyčková rajčata vyžadují květináče hluboké alespoň 40 cm s průměrem kolem 30 cm.

Rajčata nikdy nezalévejte na listy, zálivku jim dopřejte až poté, co zemina proschne. Vyplatí se je ošetřit přípravkem proti houbovým chorobám. Nezapomínejte na vylamování přebytečných výhonů, aby šla síla do plodů, ne do listů.

Foto: vaivirga, Shutterstock.com

Pro pěstování rajčat jsou skvělé lodžie obrácené na jih, které jsou plné slunce, a místo, kde jim nebude pršet na listyFoto: vaivirga, Shutterstock.com

Jahody

Jahodám se daří i v truhlíku nebo květináči a mohou vydržet i několik sezon, většinou dvě až tři. Při výběru odrůdy sáhněte po té, která plodí celou sezonu a může být i převislá. Aby se jim dařilo, potřebují opravdu kvalitní zeminu složenou i z kompostu, rašeliny a dohnojenou kravským hnojem, pro tyto potřeby v granulích. Rozhodně se při hnojení obejděte bez chemie. Jahodníky potřebují dost vody, ale nezalévejte na listy.

Fazole a hrách

Každý, kdo začíná s pěstováním na balkoně a potřebuje povzbuzení, by měl začít hrachem a fazolemi. Rychle rostou, nepotřebují žádnou zásadní péči ani zvláštní zeminu a zvládnou vyrobit zelenou zástěnu. Hrášek vysejte koncem března asi 5 cm hluboko a 5 cm daleko od sebe. Počítejte s tím, že bude potřebovat oporu. Zvolit můžete různé odrůdy, liší se velikostí lusků, semen a chutí a také dobou sklizně.

Fazole jsou teplomilné a vysévají se nejdřív koncem května. Do důlku 5-7 cm hlubokého dejte asi čtyři semena, mezi důlky by mělo být tak 20 centimetrů místo. Nevyžadují speciální zeminu. Potřebují teplo a dostatečnou zálivku, ale pozor na vlhkost, jsou náchylné na plesnivění. Ty popínavé potřebují oporu, po které se budou pnout.

I když oba druhy zmiňujeme dohromady, vysévejte je zvlášť, společně jim to nesvědčí.

Foto: Martin Elias Iglesias, Shutterstock.com

Na balkoně můžete pěstovat i hrách - potřebuje ale oporu, po které se povineFoto: Martin Elias Iglesias, Shutterstock.com

Papriky

Na slunečném balkoně se bude dařit i paprikám, některé menší druhy chilli jsou i ozdobné. Mají sice rády kvalitní zeminu, hnojivo a dostatečnou zálivku, ale na pěstování není nic složitého. Jen pamatujte, že potřebují větší nádoby, protože mají poměrně velký, i když mělčí, kořenový systém. Podle toho tedy vyberte vhodný truhlík nebo květináč.

Borůvky a další ovoce

Na balkoně můžete mít v nádobách i různé ovocné keříky, za všechny jmenujme borůvky, brusinky, rybíz, angrešt. A pokud máte větší prostor, pak i ostružiny nebo maliny. Před nákupem se poraďte v zahradnictví o vhodné odrůdě, nádobě a podmínkách.

Bylinky

Bylinky, to je pro pěstování v květináči nebo truhlíku klasika. Jen si dejte pozor, abyste do jedné nádoby sesazovali takové, které mají stejné nároky na zálivku nebo umístění na slunci. Tady máte hned sedmero bylinek, kterým to bude na balkoně svědčit. A zde najdete velký manuál na pěstování bylinek doma.

Reklama

Související témata: