Hlavní obsah

Rivalové, nebo kamarádi? Hugh Grant a Colin Firth slaví 60!

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Angličtí gentlemani a oceňovaní herci jsou proslulí suchým smyslem pro humor a tím, že se v minulosti poprali o Bridget Jones. Dnes slaví 60. narozeniny Hugh Grant, hned zítra Colin Firth. Co mají společného a v čem nemůžou být více rozdílní?

Článek

Narodili se jen den od sebe a oba mají sexy anglický přízvuk. Přestože spolu hráli v několika filmech, jejich herecké kariéry i životy jsou velmi rozdílné. Hugh Grant slaví 60. narozeniny dnes, zítra sfoukne šedesát svíček na dortu Colin Firth.

Jako Daniel Cleaver a Mark Darcy byli ve filmu Deník Bridget Jones (2001) filmovými soky v lásce, ale jinak se prý mají rádi. A s typicky britským humorem žertují na účet toho druhého. Hugh Grant například prohlásil, že až se bude točit film o jeho životě, bude ho určitě hrát právě Colin Firth.

Jakým směrem se odvíjely životy a kariéry dvou skvělých anglických herců?

Hugh Grant

Nesmělý pohled modrých očí a klučičí úsměv jsou tím, co přivádí už roky fanynky tohoto gentlemana k šílenství. I když gentleman asi nepřipomíná na večírku po pár skleničkách bývalému premiérovi Johnu Majoru (77), že podle ankety mezi Brity by se díky svému výkonu v Lásce nebeské hodil na premiérskou pozici lépe a že je Major v televizi nudný. Hugh Grant to dnes považuje za jeden ze svých životních trapasů.

Herectví jako brigáda

Hercem být původně nechtěl, vystudoval na univerzitě anglickou literaturu a hraním si jen přivydělával. Ale byly to pro něj tak snadno dostupné peníze, že psaní knih odložil až na stáří a před kamerou zůstal.

Foto: Profimedia.cz

O tom, že mu to velmi sluší v historických kostýmech, přesvědčil v dobrodružném dramatu Dáma a zbojník z roku 1989 (na snímku s Lysette Anthony, 56) a později například ve filmu Rozum a cit (1995), který vznikl podle předlohy románu Jane Austen (1775–1817)Foto: Profimedia.cz

Čtyři svatby a jeden pohřeb

Do roku 1994 odehrál mnoho zajímavých rolí, ale v tomto roce nastal průlom. Stal se Charlesem, zapřísáhlým odpůrcem manželství ve filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb. Získal Zlatý glóbus a celosvětově se proslavil.

On sám říká, že většinou jen hrál sám sebe. Role nesmělých mladíků, ze kterých jdou ženy do kolen, mu šly nejlépe. A bylo jedno, zda se jednalo o filmy ze současnosti (Notting Hill, 1999) nebo si oblékl dobový kostým (Rozum a cit).

Foto: Profimedia.cz

Angličan Charles se nechce vázat, ale když pozná svobodomyslnou Američanku Carrie (Andie MacDowell, 62), změní názor. Čtyři svatby a jeden pohřeb vystřelily Hugh Granta mezi hvězdyFoto: Profimedia.cz

Láska nebeská a Bridget Jones

Později se přeorientoval na role sobeckých starých mládenců (Deník Bridget Jones, 2001, Jak na věc, 2002), a i když si sem tam odskočil do jiného žánru, romantické komedie s dobrým hereckým obsazením mu vždy seděly nejlépe. Nejlepším důkazem je Láska nebeská (2003). V poslední době zářil v akční komedii Guye Ritchieho Gentlemani (2019) a brzy se objeví v televizní sérii Mělas to vědět, kde hraje s Nicole Kidman (53).

Foto: Profimedia.cz

V roli britského premiéra, který odmítne poslouchat amerického prezidenta, tančí po schodech a zamiluje se do svojí asistentky Natalie (Martine McCutcheon, 44), byl ve filmu Láska nebeská geniálníFoto: Profimedia.cz

Děti mu nic neříkaly. A má jich pět

A co jeho soukromí? Nikdy si moc nepotrpěl na slavné ženy a dlouho se zdálo, že po vztahu s modelkou Elizabeth Hurley (55) se už snad neusadí. Nakonec všem vytřel zrak. Má dvě děti s bývalou partnerkou Tinglan Hong (41) a tři s manželkou Annou Elisabet Eberstein (41), kterou si vzal před dvěma roky. A bývalý sukničkář si nemůže rodinný život vynachválit.

Foto: Profimedia.cz

O svém soukromí moc často nemluví, ale přiznal, že děti mu změnily životFoto: Profimedia.cz

Colin Firth

Je o den mladší a na rozdíl od svého kolegy o herectví snil od malička a tvrdě pracoval, aby svého snu dosáhl.

Začínal v divadle

Přirozený talent a úsilí se vyplatily – po ztvárnění Hamleta v divadle mu byla nabídnuta první filmová role ve filmu Jiná země (1984). Zpočátku se soustředil na divadlo a televizní tvorbu, v roce 1989 zazářil v hlavní roli Formanova filmu Valmont.

Foto: Profimedia.cz

Valmont byl okouzlující a ženy všech věků mu padaly k nohámFoto: Profimedia.cz

Panem Darcym navždy? To ne!

Finální průlom v kariéře a celosvětová popularita přišly s rolí pana Darcyho v seriálu Pýcha a předsudek (1995) podle knihy Jane Austen. Ač byl neodolatelný a role mu sedla, cíleně se snažil v dalších filmech, aby se mu vyhnulo prokletí zaškatulkování. Marka Darcyho v Deníku Bridget Jones si prý zahrál mimo jiné i proto, aby předchozí ikonickou postavu trochu shodil.

Foto: Profimedia.cz

I Colin Firth si zahrál v díle podle Jane Austen, pro roli pana Darcyho se snad narodil (na snímku s Jennifer Ehle, 50)Foto: Profimedia.cz

Zahraje cokoli

Na začátku 21. století se objevil ve dvou komerčních trhácích, u kterých se velmi rozcházely kritiky: Láska nebeská a Mamma Mia! (2008). Ale oslnil i třeba ve filmovém komorním dramatu And When Did You Last See Your Father? (A kdy ty jsi viděl naposledy svého otce?) z roku 2007 podle knihy Blaka Morrisona (69), kde se jeho postava vrací za umírajícím otcem a snaží se vyrovnat s celoživotními křivdami.

Foto: Profimedia.cz

Jako jeden ze tří možných otců mladičké Sophie (Amanda Seyfried, 34) v muzikálu Mamma Mia! i zpíval (zleva Stellan Skarsgård, 69, Pierce Brosnan, 67)Foto: Profimedia.cz

A je tu Oscar!

Colin Firth má na rozdíl od Hugh Granta mnohem větší herecký rozptyl a za své výkony byl i častěji oceňován. Skvěle si vedl v roli profesora George Falconera, který nemá po smrti partnera chuť žít (Single Man, 2009), a dechberoucí výkon podal ve filmu Králova řeč (2010), kde ztvárnil koktavého krále Jiřího VI. – za roli získal Oscara. Pikantní je, že tato role byla nejprve nabídnuta právě Hughu Grantovi.

Foto: Profimedia.cz

Zpočátku nejistý král trpící vadou řeči nakonec pronesl v rádiu zásadní řeč, která během 2. světové války spojila britský lidFoto: Profimedia.cz

Zabiják s deštníkem

Ač působí seriózně, výborně umí komedie (humor je ovšem krapet sušší, to je jasné). Prokazuje to například v sérii filmů o špičkových agentech organizace Kingsman, která má rafinované maskování v podobě luxusního krejčovského salonu.

Kromě hraní zapáleně bojuje za práva domorodých obyvatel v zemích třetího světa a podporuje nadaci pro autistické děti.

Foto: Profimedia.cz

Superšpión Harry Hart (Kingsman: Tajná služba, 2014) vypadá jako pravý anglický gentleman a vlastně tak i bojuje: partu gangsterů zmasakruje deštníkem a ani se mu nehne kravata Foto: Profimedia.cz

A pohádky je konec!

Je otcem tří synů, které má s bývalými partnerkami Meg Tilly (60) a Liviou Giuggioli (51). S tou tvořili dlouhé roky stabilní manželský pár, zvládli překonat i nevěru a následnou krizi. V loňském roce ale oznámili, že se rozcházejí, ale dál budou láskyplně pečovat o děti.

Foto: Profimedia.cz

I po rozchodu spolu vycházejí dobře, ale všichni napjatě čekají, jaká kráska se po boku Colina Firtha objeví Foto: Profimedia.cz

Jste tým Hugha Granta, nebo Colina Firtha? A víte, který český starý mládenec oslavil letos šedesátku?

Reklama