Hlavní obsah

Metabolické onemocnění fenylketonurie může poškodit mozek

Foto: albino, Shutterstock.com

Vážným onemocněním fenylketonurií v Česku ročně onemocní nově asi 10–13 dětí. Dobrou zprávou je, že nemoc je poměrně dobře léčitelná. Projevuje se již několik měsíců po porodu a je třeba, aby byla včas zachycena, jinak dochází k celoživotnímu postižení.

Článek

Fenylketonurie je poměrně vzácná metabolická porucha, která se dědí. Pokud by dítě jedlo běžnou stravu, bude se mu v těle hromadit fenylalanin, což vede k postižení mozku. Dieta však dokáže nemoc zastavit.

Jak se projevuje

K popisu toho, jak se nemoc projevuje, je dobré pochopit, jak vzniká. Je způsobena poruchou enzymu, který v těle zajišťuje přeměnu aminokyseliny fenylalaninu (běžné v potravě) na další aminokyselinu tyrosin. Tím se fenylalanin začne v těle hromadit.

Tělu tak chybí tyrosin, následkem čehož má málo i melaninu, jehož produkce je na tyrosinu závislá. Melanin je vlastně kožní, oční a vlasový pigment. Nemocní, kteří ho mají nedostatek, pak mají typicky bledou kůži, blonďaté vlasy a modré oči. Pro nemocné je také typický zápach moči ze zplodin, které vznikají v těle v důsledku nesprávného metabolismu.

Právě porucha metabolismu pak vede k tomu, že se v těle hromadí toxiny, které ovlivňují celý organismus a co je nejnebezpečnější, poškozují mozek. V první fázi se projevují křečemi, zvracením a nenormálními pohyby, postupně dochází k mentální retardaci, která je nevratná.

Inkubační doba

Nemoc se projevuje do několika měsíců po porodu, protože se ale provádí povinný novorozenecký screening, nemělo by se žádné dítě do tohoto stadia dostat, neboť se na nemoc včas přijde.

Foto: Lucky Business, Shutterstock.com

Pokud se nemoc u novorozence potvrdí, je třeba důsledně dodržovat dietu

Léčba fenylketonurie

Nemoc nelze vyléčit, ale lze ji zcela zastavit dietou, v tomto případě kombinací diet bezlepkové, bezlaktózové a nízkobílkovinné. Bílkoviny je třeba vynechat zcela – to znamená nejíst maso, mléko, obilniny, běžné pečivo, cereálie, většinu cukrovinek, ořechy, luštěniny, částečně ani většinu druhů ovoce a zeleniny a potraviny obsahující umělé sladidlo aspartam.

Jelikož bezpečné potraviny téměř neexistují, musí jíst zvláštní stravu a k tomu jen vybrané druhy zeleniny a ovoce, ale v přesném množství. Povolen mají med a rostlinné a živočišné tuky (sádlo, máslo). Kromě toho se jim pravidelně měří koncentrace této látky v krvi. Přísnou dietu je třeba držet do dvaceti let, později již fenylalanin mozek nepoškozuje. Přesto se ale v léčbě má pokračovat celý život, protože hrozí vyšší riziko Alzheimerovy nemoci.

Jak probíhá vyšetření

V Česku se provádí novorozenecký screening, který nemoc odhalí dříve, než se může projevit. Děti se vyšetřují 48-72 hodin po porodu (může to být i později) takzvaným odběrem suché krevní kapky z patičky novorozence. V případě pozitivního výsledku je třeba nemoc ještě potvrdit dalším vyšetřením včetně genetického, nemoc je totiž dědičná.

Foto: Atiwat Witthayanurut, Shutterstock.com

K vyšetření stačí kapka krve z patičky novorozence (ilustrační fotografie)

Možné komplikace

Pokud by nemoc nebyla odhalena včas, dojde k nevratné mentální retardaci nemocného. Velmi důsledně musí dietu dodržovat zejména těhotné fenylketonuričky, protože jinak by fenylalanin mohl přes placentu ovlivnit mozek plodu. (Znáte největší mýty o těhotenství? )

Je nějaká prevence?

Nemoci nelze předcházet, je dědičná, je možné ji pouze včas odhalit.

Fenylketonurie

  • Popis - Fenylketonurie je metabolické onemocnění, které by bez přísné diety vedlo k poškození mozku.
  • Příznaky - Bledá kůže, nevolnost, zvracení, typicky zapáchající moč
  • Inkubační doba - Několik měsíců, ovšem po narození se dělá miminkům test, který by měl nemoc odhalit.
  • Léčba - Přísná dieta, kterou je potřeba dodržovat minimálně do 20. roka života.
  • Smrtnost - Onemocnění není smrtelné.
  • Prevence - Neexistuje, nemoc je dědičná.
ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.