Hlavní obsah

Michael Jackson by dnes slavil 60. narozeniny

Foto: Profimedia.cz
29. 8. 2018

Když před devíti lety našli Michaela Jacksona mrtvého, člověku se tomu snad ani nechtělo věřit. A to i přesto, že jeho zdravotní stav nebyl poslední léta úplně ideální. Letos by tento génius oslavil 60. narozeniny a zdá se, že takový talent, jakým byl on, se znovu neobjeví.

Článek

Tak skvělý hudebník a tak kontroverzní osoba. Michael Jackson byl držitelem rekordu v Guinessově knize za nejprodávanější album všech dob, kterým se stal Thriller z roku 1982. Za něj také dostal sedm cen Grammy. Toto album se dokonce podle Kongresu stalo americkým kulturním dědictvím. Dvakrát vstoupil do rokenrolové síně slávy. Jeho choreografie jsou legendární, nenajdete člověka, který by někdy neslyšel o „moonwalku“.

Jeho osobní život se ale po stránce úspěchu s tím profesním vůbec nedal srovnávat, spíše naopak. Od nepříliš radostného dětství, přes pochyby o orientaci, až po jeho smrt. Michael Jackson, který zemřel předčasně, by dnes oslavil 60. narozeniny.

Foto: Profimedia.cz

Jeho taneční kreace, zejména moonwalk, jsou dodnes legendární

Ochrana před gangem

Klíč k jeho výstřednosti možná můžeme hledat už v dětství. Pocházel z deseti sourozenců a na všechny měli jejich rodiče Joe a Katherine opravdu velké nároky, což se odráželo i ve výchově. Fyzické i psychické tresty byly na denním pořádku. Děti, včetně krále popu, přiznaly, že je otec bil i prodlužovacím kabelem a nutil k těžké fyzické práci. Joe Jackson (†89) na ně prý byl tak tvrdý proto, aby je uchránil od toho, aby se chytli nějakého gangu. Ani jejich máma nebyla vzorem ideálního rodiče, nikdy se prý od ní nedočkali vlídných slov, ani pohlazení. Pak se možná není čemu divit, že si tolik chtěl v dospělosti přiblížit dětství. 

Foto: Profimedia.cz

Jeho otec Joe byl prý velice přísný a nezdráhal se užít fyzických trestů. Možná právě dětství se na Jacksonovi podepsalo

Král před soudem 

Velice žhavým tématem byla také jeho sexuální orientace. Michael Jackson mohl být sebevíc rozpolcený v tomto směru a nikdo se mu nemohl divit. Opět v tom ale měli prsty jeho rodiče. Zatímco otec domlouval vystoupení kapely „Jackson 5“ po striptýzových klubech, kde malý Michael viděl nahé ženy v lascivných pózách, jejich matka patřila mezi svědky Jehovovy a vtloukala mu do hlavy, že se před svatbou nesmí dopustit žádného takového hříchu. Takže poté, co strávil večer mezi striptérkami, ulehl do postele vedle své matky, která mu říkala, jak je důležité být počestný. Z toho by byl zmatený i dospělý, natožpak dvanáctiletý kluk. 

V roce 2003 byl dokonce obviněn z opakovaného zneužívání nezletilého chlapce, ke kterému mělo dojít na jeho ranči Neverlandu. O tom, že je zpěvák na chlapečky, se spekulovalo i přesto, že po dvou letech tahanic ho soud zprostil viny. Jackson si často na svůj ranč zval děti, se kterými si, dle jeho slov, hrál a se kterými také spal v jedné posteli. On to vysvětloval tím, že sám je ještě duší dítě.

Foto: Profimedia.cz

Jackson u soudu v roce 2003, kdy byl obviněn ze sexuálního obtěžování nezletilého chlapce. Poprvé byl ale nařčen už v roce 1993

Manželství jako alibi? 

První obvinění ze zneužívání ale přišlo už o deset let dříve, kdy se zpěvák velice skamarádil s dvanáctiletým chlapcem Jordanem. Velkou oporou mu tehdy byla Lisa Marie Presley (50). Možná i to ho pak motivovalo k tomu, aby si dceru Elvise Presleyho (†42) v roce 1994 vzal. Část veřejnosti sňatek považovala za habaďůru, která má přikrýt skutečnou orientaci zpěváka. Jejich manželství bylo dost podivné, oba dva se neustále snažili přesvědčovat, kolik lásky v něm je, ale marně. Presley podala žádost o rozvod na začátku roku 1996. Pro neslučitelné rozdíly. 

Kromě Lisy Marie měl Jackson ještě jednu manželku, Debbie Rowe (59), zdravotní asistentku, se kterou se seznámil už v polovině osmdesátých let, když se léčil s vitiligem – nemocí, při které dochází ke ztrátě pigmentace. Svatba proběhla v roce 1996. Ani tentokrát to ale nevydrželo, žena požádala o rozvod v roce 1999. 

Foto: Profimedia.cz

Jeho první ženou byla Lisa Marie Presley, která mu byla velkou oporou právě v době, kdy čelil obviněním ze zneužívání

Děti důležitější než žena 

Zatímco Presley nechtěla o dětech s popovým králem ani slyšet, zdravotní asistentce to nevadilo. Poprvé otěhotněla ještě před svatbou, ale potratila. Napodruhé se podařilo a v únoru 1997 se narodil Prince Michael I. Debbie Rowe pak porodila v dubnu 1998 dceru Paris. Opět se ale objevily spekulace o pravém důvodu manželství s Rowe. Jackson si ji měl údajně vzít pouze proto, aby mu porodila děti. V obou případech je totiž ihned po porodu odvezl na svůj ranč, kde se o ně staraly chůvy, zatímco jejich matka se zotavovala u přítelkyně. Podezření vzrostlo ve chvíli, kdy v únoru 2002 porodila náhradní matka třetí dítě Michaela Jacksona, Prince Michaela II., známějšího jako „Blanket“.

Foto: Profimedia.cz

Výchova jeho tří dětí byla velice podivná – děti nikdy nevycházely na ulici bez masek přes obličej

Proměna vzhledu

Vzhled Michaela Jacksona musel fascinovat snad každého. Jak bylo možné, že se z něj stal běloch? Kůži si prý nenechal zesvětlit úmyslně, mohla za to kožní nemoc, při které se mu na pokožce objevovaly tmavší a světlejší fleky. Aby je neměl po celém těle, rozhodl se nechat si vybělit i zbytek pokožky.

Nos si také nenechal operovat poprvé kvůli tomu, aby se podobal Dianě Ross (74), jak se tvrdilo, ale protože v roce 1979 si jej při taneční zkoušce zlomil. Pak už to ale šlo ráz na ráz, nos si nechal operovat ještě několikrát. Podle svědků z okolí měl podstoupit dohromady přes deset plastických operací. To zpěvák ale odmítl. Prý za změnou jeho vzhledu stály hormonální změny a hubnutí.

Foto: Profimedia.cz

Michael Jackson v roce 1979, tady už po první operaci nosu, který si zlomil při zkoušce na vystoupení

Poslední roky

Kromě všech plastických zásahů se na jeho vzhledu podepsaly i nemoci, jako třeba rakovina kůže, kterou u něj objevili lékaři nedlouho před smrtí. Navíc prý trpěl chronickým krvácením do trávicí soustavy a genetickou poruchou. To vše, podpořené poruchami příjmu potravy a užíváním tlumících léků, udělalo se zpěvákem to, jak si ho spousta lidí pamatuje z posledních let. Nakonec zemřel na zástavu srdce, která byla údajně způsobena otravou léky. Za tu mohl podle všeho jeho osobní lékař Conrad Murray, který byl dokonce odsouzen za neúmyslné zabití na čtyři roky.

Jaký názor na krále popu máte vy? 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek