Hlavní obsah

Na vzhledu nezáleží. Podle čeho si vybrat psa, aby se k vám hodil

Foto: Klever LeveL, Shutterstock.com

Rozhodli jste se, že si domů pořídíte čtyřnohého chlupáče? Pokud nemáte vysněné plemeno od dětství, budete pravděpodobně řešit, pro které se rozhodnout. Někteří psíci se vám líbí, ale zvládnete péči? Dáte jim dost pohybu? Podle čeho se rozhodovat a co je až na posledním místě?

Článek

Vzhled hraje při výběru vhodného chlupatého kamaráda určitě velkou roli, navzdory tomu kynologové, psí trenéři, veterináři i chovatelé před takovým přístupem jednoznačně varují. Když si psíka vyberete jen podle vzhledu, můžete být posléze nepříjemně překvapení jeho temperamentem a můžete tak nechtěně ublížit jemu i sobě. Čím se tedy řídit? Zeptali jsme se lidí, kteří práci se psy zasvětili svůj profesní a mnohdy i soukromý život.

Kde se psem budete

Majitelka chovatelské stanice Pet-Pet Bull v Křešicích Petra Chramostová připomíná, že nejprve byste měli zvážit svoje možnosti a to, co můžete psovi poskytnout. „Berte v úvahu, kde budete s pejskem bydlet, zda v bytě či domě, ve městě nebo na venkově; jak moc jste vytížení v práci a zda si ho s sebou do zaměstnání třeba můžete vzít; zda jste ochotni investovat nemalé peníze třeba do profesionální úpravy srsti a péče o ní, což je u některých plemen potřeba,“ vyjmenovává.

Jaký máte životní styl

Kynoložka a předsedkyně KO-ČKS Libereckého kraje Elena Susková zdůrazňuje, že je dobré porovnat váš životní styl s předpoklady plemene do něj zapadnout. Pokud rádi chodíte na dlouhé procházky nebo běháte a hledáte parťáka, pak si klidně vybírejte mezi plemeny, které potřebují pohyb. Pokud si ovšem slibujete, že pes vás po náročném pracovním dnu donutí opustit vytoužený gauč, pečlivě zvažte, zda je to opravdu změna, kterou zvládnete.

„Obecně platí, že plemena vyšlechtěná k práci, tedy ovčácká či lovecká, vyžadují intenzivnější zaměstnání, a to nejen fyzické, ale i mentální. Společenská plemena jsou zase více přizpůsobivá z hlediska pomalejšího životního stylu. To je nutné zohlednit a není dobré si plánovat, že s pořízením psa najedete na odlišný způsob života, protože taková radikální předsevzetí většinou nemají dlouhého trvání.“

Foto: Soloviova Liudmyla, Profimedia.cz

Důležité je zvážit, zda a jak bude povaha plemene zapadat do vašeho životního stylu

Zvažte genetickou výbavu psa

Terénní veterinář velkých zvířat se specializací na nákazy (epidemiologie) Jiří Henych připomíná, že jedním z hlavních rozhodovacích kritérií při výběru plemene je jeho přirozenost. „Například skupina ovčáckých psů má vrozeno shánět ovce, ale současně být i členem rodiny, žít s lidmi v jedné domácnosti a rozumět jim. Přirozenost každého plemene je třeba následovat, cvičit proti přirozenosti vyžaduje mnohonásobně větší námahu i zkušenosti, než když chcete rozvíjet vlastnosti pro plemeno typické. I ten nejlepší cvičitel může udělat chybu, výcvikem psa zkazit. Je naivní si myslet, že psi jsou hodní a milí a naučí se vše, pokud jim dá chovatel dostatek lásky a péče.“

Foto: Branislav Nenin, Shutterstock.com

Každé plemeno má nějakou přirozenost a tu je třeba při výchově i výcviku následovat

Podle povahy 

Podle trenéra psů a popularizátora moderního tréninku Tomáše Nusharta má každé psí plemeno svá pro a proti, zlatí retrívři jsou super rodinní psi, ale také velmi typické plemeno, které má problémy se zdrojovou agresí, to znamená, že si třeba mohou bránit misku s jídlem, hračku, kterou zrovna našli, kost a podobně. A to klidně i před svými majiteli: „Bílý švýcarský ovčák je jedno z mých velmi oblíbených plemen, ale ti zase občas mají problémy se strachem. A takhle bychom mohli pokračovat u každého plemene. Nejdůležitější myšlenka, která z toho plyne, je, podle mě, aby si člověk opravdu velmi dobře prostudoval plemeno, o které má zájem, ideálně to prodiskutoval s trenérem."

Velmi dobře také vybírejte i chovnou stanici, kde si psa pořídíte. „Tréninkem se sice dá dosáhnout velkých úspěchů, ale chování je ovlivňováno i například těmi prvními týdny, které štěňátko tráví u chovatele. Je velký rozdíl mezi tím, jestli se někde 8 týdnů válí neustále v jednom prostředí, nebo jestli mu dobrý chovatel představuje s citem různá prostředí, materiály, situace, lidi a další.“

Rozhodují i zkušenosti

Velmi také záleží na tom, zda se jedná o vašeho prvního psa, nebo za sebou máte již několik vychovaných chlupáčů, s nimiž jste se třeba i věnovali výcviku nebo nějakému sportu. Vždy totiž platí, že zkušený chovatel lépe rozumí psí duši, dokáže číst v jejich reakcích, nechybí mu důslednost ani trpělivost, a tak si může troufnout třeba i na pejska z útulku, od kterého zpočátku neví, co může čekat. „Pokud uvažujete o psovi z útulku, je dobré za ním nejprve pravidelně docházet a venčit ho v různých prostředích, aby se vám ukázalo, jak se v určitých situacích chová,“ uzavírá Tomáš Nushart s tím, že tak se vám může krásně ukázat jeho povaha a vy víte, co od něj čekat.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek