Hlavní obsah

Nejlepší bramborová kaše, jakou jste kdy jedli

Foto: HandmadePictures, Shutterstock.com
18. 11. 2018

V receptech se často dočtete, abyste pokrm podávali s bramborovou kaší. Jenže: když už si člověk dá tolik práce s kuřecí roládou nebo jinou lahůdkou, jak připravit opravdu dokonalou bramborovou kaši, která chuť hlavního jídla perfektně dokreslí? Je to jednoduché a my víme, jak na to.

Článek

Brambory mají v našich zeměpisných šířkách dlouhou tradici a jsou spolu s knedlíky nejrozšířenější přílohou ke klasickým českým pokrmům. Možná i vy patříte mezi ty, kdo raději zůstávají maximálně u šťouchaných brambor, protože si na dokonale jemnou kaši netroufnou. Od teď to ale nebude potřeba, protože ji s našimi tipy zvládne opravdu každý.

Není brambora jako brambora

Jako první je potřeba věnovat se správnému výběru brambor. Jak jistě víte rozlišujeme tři základní varné typy, A, B a C. „Áčka“ jsou lojovité odrůdy, v obchodech jsou obvykle značené zelenou etiketou, a hodí se výhradně na přípravu bramborových salátů. Z těchto odrůd bramborovou kaši prostě neuděláte. Odrůda B je nejčastější, jedná se o brambory přílohové, obvykle s červenou etiketou. Z těch přichystáte skvělé bramboráky, šťouchané i klasické uvařené brambory, a pokud není zbytí a pořádně je uvaříte (až trochu rozvaříte), připravíte z nich i dobrou bramborovou kaši.

Poslední a pro nás v tuto chvíli nejdůležitější je varný typ C. Ten značí odrůdy moučné, rozpadavé a na bramborovou kaši jako stvořené. Koupíte je většinou s modrou etiketou, pokud je tedy v obchodě zrovna seženete – v supermarketech bohužel často chybějí. Kromě kaše se hodí ještě na bramborové placky nebo knedlíky, nic jiného z nich ale nepřipravíte, opravdu se rozpadají.

Foto: Yulia Furman, Shutterstock.com

Důležité je rozhodně nemíchat víc odrůd brambor dohromady. Každá se vaří jinak dlouho

Jak vařit brambory?

Možná si teď klepete na čelo, co je to za otázku – jak uvařit brambory. Věřte ale, že to skutečně má svá pravidla. Brambor vždy používejte jen jeden druh, nikdy (a zejména při výrobě kaše) nemíchejte brambory z vícero nákupů. Každá odrůda se vaří trochu jinak, a zatímco jedny už by byly rozvařené, druhé by klidně mohly být ještě polotvrdé.

Oškrábané brambory nakrájejte na menší kousky a propláchněte je ve studené vodě, abyste je zbavili nadbytečného škrobu. Zalijte je dostatečným množstvím studené vody, osolte a uvařte doměkka. Uvařené musí být opravdu důkladně, klidně trochu víc, než je potřeba, jinak v kaši zůstanou hrudky.

Horké mléko, studené máslo

Než se brambory uvaří, ohřejte si mléko, máslo však nechte v lednici, to je potřeba mít úplně studené. Proč ho nerozpustit v mléce, jako to spousta lidí dělá? Představte si, co dělá plátek másla, když jej hodíte na pánev. Jak se začne rozpouštět, nejdřív z něj vznikne úžasně krémová pěna – emulze dvou složek másla, teda máselného tuku a vody. Teprve pak se voda odpaří a zůstane jen tuk.

To, co potřebujeme, je ona pěna, ona emulze. Ta dodá kaši lahodnou krémovitost. Aby se máslo na horkých bramborách opravdu rozpustilo jen na emulzi a neoddělila se voda a tuk, musí být rozdíl teplot co největší. Nebojte se, že bude kaše studená – o to se zase postará teplé mléko. Na stejném principu máslové emulze ostatně funguje i krémovitost italského rizota.

Foto: Sea Wave, Shutterstock.com

Bramborová kaše musí být jemná a nadýchaná

Šťouchání a šlehání

Jakmile se dovaří brambory, slijte je a nechte pár okamžiků vypářit, abyste se zbavili všech zbytků vody. Brambory pak šťouchadlem na brambory našťouchejte opravdu úplně na jemno. Pokud tuto fázi podceníte, budou v kaši hrudky. V této fázi se také vyplatí ochutnat, zda jsou brambory dostatečně slané, a podle chuti případně dosolit.

K rozšťouchaným bramborám přidejte na kostky nakrájené studené máslo  a teplé mléko (na 600 g brambor je to asi 75 g másla a asi 100–150 ml mléka) a IHNED metličkou ručně vyšlehejte dohladka. Zapomeňte na ruční šlehače (a hlavně úplně zapomeňte na mixér, který navíc zničí celou strukturu) a chopte se toho ručně, je to jen pár okamžiků a kaše bude naprosto dokonalá. Dochuťte špetkou muškátového oříšku, a kaše je připravena k okamžitému podávání. Jakmile vychladne, už ji nikdy neohřejete tak, aby byla stejně dobrá jako čerstvá. Tak dobrou chuť!

Jaké vychytávky na dokonalou kaši máte vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.