Hlavní obsah

Období sexuálního sucha přichází 3 dny před Vánocemi

Foto: Viacheslav Nikolaenko, Shutterstock.com

Foto: Viacheslav Nikolaenko, Shutterstock.com

Intimní chvilka o samotě? Kdykoli a kdekoliv. Tedy s jednou výjimkou. Před Štědrým dnem si libido bere zimní dovolenou. Kdo je na to nejhůř a kdy se chuť na milování vrací?

Článek

Každé z ročních období má to svoje. Zatímco v létě se lidé cítí svobodnější, a to jak v oblékání, projevech náklonnosti i sexuálním experimentování, zima páry uzamyká mezi čtyři stěny ložnice. Potřeba sexu se však příliš nemění. Podle studie zveřejněné v časopise Psychology Today muži sice trpí tím, že se ženy zahalují do svetrů a kabátů, častěji je ale svlékají očima a rádi o nich fantazírují. Ženy zase cítí potřebu zahřát se v partnerově náruči a vytvořit pocit bezpečí a intimity. Chladné měsíce tedy nemusí být sexuálně chudé. Výjimku ale tvoří nejkrásnější svátky v roce.

Vánoce jsou zabijákem libida

Výzkumníci zjistili, že stres a nadměrná konzumace jídla a alkoholu způsobují, že se lidé cítí méně zamilovaní. A aby toho nebylo málo, často si sex odpírají vinou chaosu právě před Vánocemi. Upéct cukroví, koupit dárky, zabalit je, uklidit domácnost, dodělat pracovní zakázku ještě před volnými pracovními dny. Většina z nás jistě zná, jaké to je, být během adventu pod tlakem. Někteří na tom ale jsou hůř než ti druzí. Důvod?

Laura Symul ze Stanfordské univerzity v Kalifornii a její kolegové zkoumali anonymní záznamy o sexuální aktivitě a porodnosti 500 000 žen ve Spojeném království, Francii, Brazílii a USA i data z aplikace Clue Women‘s Health. Díky ní zjistili, jaký vliv má na libido roční období a události s ním spojované.

Kdy se páry milují nejčastěji?

Výzkum ukázal, že státní svátky a volné dny společně s Valentýnem, který se považuje za den zamilovaných, sexu nahrávají. Partneři na sebe mají víc času a při troše štěstí ho využijí pro sebe. „Co se týče rozdílu mezi víkendovými a všedními dny, tak lidé se obecně milují spíš o těch víkendech,“ nechala se slyšet Micaela Martinez z Kolumbijské univerzity v New Yorku, která se také na výzkumu podílela.

Foto: 4 PM production, Shutterstock.com

Kde být v zimě raději, než pod peřinouFoto: 4 PM production, Shutterstock.com

Suché období vyčísleno

Záznamy však ukázaly, že tři dny před vánočními svátky (myšleno jako doba před Štědrým dnem) jsou pro mnoho žen sexuálně nezáživným obdobím. „V případě mladších žen nebo žen bez dětí je to způsobeno tím, že tráví Vánoce spíš se svými rodiči. U maminek s dětmi je to pak jasné. Prostě toho mají moc,“ objasnila Laura Symul.

Ve většině rodin zkrátka ženu před Vánoci nikdo nenahradí, i když se spravedlivější dělba domácích prosazuje čím dál tím více. Přípravy Vánoc ovšem nejsou tím, co mají muži na svých bedrech. A z toho logicky vyplývá, že pánové se v této době sexuálnímu kontaktu nevyhýbají, což může být jablkem sváru. „Snad se nechceš milovat, když vidíš, kolik toho ještě musím zvládnout!?“

A co Silvestr?

Dobrou zprávou ale je, bez ohledu na to, jak jsou vánoční svátky logisticky náročné, jakmile si všichni rozdají své dárky a usednou k televizním pohádkám, ze svátečních koordinátorek z řad přítelkyň, partnerek a maminek se také stávají i milenky. Uvedená aplikace zároveň prozradila to, že aktivnější libido se hlásí o slovo až do silvestrovských oslav. Právě novoroční sex je jednou z nejčastějších zimních sexuálních aktivit, svěřily se respondentky.

Mimochodem, když Laura Symul a její kolegové porovnali údaje o sexuální aktivitě žen s oficiálními záznamy o porodnosti, potvrdil se jim v zemích severní polokoule mírný nárůst mezi červnem a listopadem, který vyvrcholil v září ve Spojeném království. Třídenní sucho tedy na zimní radovánky nemá zas až tak dramatický vliv.

Reklama