Hlavní obsah

Podcast Kauza menopauza 3: Jak se s tím vším smířit? Je to boj s přírodou, říká psycholožka

Menopauza je období, které nás nutí srovnat se se sebou a podívat se na sebe trochu jinýma očima. A to často nebývá vůbec lehké. Přitom možná stačí docela málo, abychom to zvládly s nadhledem. Poslechněte si zajímavé povídání se známou psycholožkou. Můžete se děsit konce ženství, anebo to vzít úplně za jiný konec.

Článek

Jak to udělat, aby se z menopauzy nestala kauza a abychom se my ženy dokázaly smířit samy se sebou a menopauzou? Co všechno ženám přináší, ať už v podobě nepříjemných změn, ale možná i životních výzev? O tom si ve třetím dílu podcastu Kauza menopauza povídala moderátorka Šárka Volemanová se známou psycholožkou Martou Boučkovou.

  • Marta Boučková zábavně a srozumitelně vyloží, jak sebepřijetí souvisí s uměním žít v přítomném okamžiku a proč to pro nás bývá tak těžké. A co nemají rodiče říkat dětem, aby jim sebepřijetí neztížili? Kdy je nejlepší čas zajít se poradit s psychologem či terapeutem a jak to udělat, abychom nebyly nesnesitelné nejen pro okolí, ale také samy pro sebe. A co je na menopauze dobré a vůbec to nejlepší?

Přeskočte na jinou rychlost!

„Asi to mnohé z nás znají. Říkáme si, že chceme být chytřejší, vzdělanější, moudřejší a také mít pořád hezká těla,“ vypočítává Marta Boučková. „Jenomže s menopauzou nám tohle všechno začíná nahlodávat zub času. Je fajn smířit se s tím, že naše tělo i psychika začínají být unavenější, ale na druhou stranu zase máme víc zkušeností a příroda nám právě teď nastavila jiný akční rádius. Přeskočme na jinou rychlost a řešme sebe sama: čím si můžeme zpříjemnit život, protože jako matky už máme splněno. Je to vlastně jedinečný osobní čas!“ Ženy tak neztrácejí možnost být atraktivní, jen trochu jinak…

Potíže se sebepřijetím? Hledejte v dětství

Co je to vlastně sebepřijetí? „Tento proces je často spojen už s dětstvím a výchovou, a proto nás provází celým životem. Častokrát jsme vychováváni v tom, že hledáme prostor, kde bychom se mohli a měli zlepšit – a to je možná právě ta zrada. Proto pak neumíme přijmout sebe sama takové, jakými jsme v okamžiku, ve kterém se právě nacházíme,“ vysvětluje Marta Boučková.

Také si stále říkáte, v čem všem jste nedokonalé a co všechno na sobě musíte zlepšit? „Je dobré to mazaně střídat. Někdy se pochválit a být spokojené s tím, co je, a jindy zase ne. Tímto střídáním přístupů k sobě mnohdy dojdeme k vyššímu sebepřijetí. Je to všechno síla, ze které můžeme čerpat, a jít zase o kousíček dál a výš.“

3 základní věci, které pro sebe můžete udělat v menopauze

  1. Přijměte fakt, že menopauza je tady.
  2. Zvyšte fyzickou aktivitu, dostatečně spěte a dobře se stravujte.
  3. Rozložte si čas s ohledem na to, jak ho chcete trávit vy samy.
Foto: Proženy.cz

Psycholožka Marta Boučková je další inspirativní žena, kterou moderátorka Šárka Volemanová (vpravo) pozvala do podcastu Kauza menopauza Foto: Proženy.cz

Nebuďte na to sama!

Každá žena toto nové životní období zvládá jinak, tak k sobě mějte „individuální přístup“.

  • Máte pocit, že klimakterium a menopauzu hůře zvládáte? Nebojte se říct si o pomoc. I to patří mezi dovednosti, které je dobré si osvojit.
  • Je pro vás psychická zátěž příliš velká? Mluvte s kamarádkami nebo běžte za psychologem. Získáte tak podporu a pochopení, které vám pomohou zvládnout období, jímž procházíte.
  • Velkým klíčem je i pozitivní myšlení, které lze trénovat. „Zkuste se ráno po probuzení zeptat sama sebe, jak jsem na tom dnes? Je to horší, nebo dobré a co s tím mohu udělat? Já jsem totiž ten, kdo určuje, jaká bude kolem mě nálada a jakou náladu budu mít dnes i já,“ radí psycholožka.

S kým jsme si povídali

PhDr. Marta Boučková je psycholožka a zakladatelka První pražské partnerské poradny.

Podcast Kauza menopauza

Do 10dílného podcastu Kauza menopauza na Proženy.cz si Šárka Volemanová zve přední české odbornice a známé osobnosti a mluví spolu o „problému“, který se jich všech osobně dotýká. Společně hledají návod, jak na to, aby se z menopauzy nestala pro ženy kauza a tabuizované či přehlížené téma, ale aby ji dokázaly s nadhledem zvládnout.

Kromě předních odbornic, které se zabývají gynekologií, obezitologií, pohybem, psychologií nebo sexuologií, přijaly pozvání také Jitka Asterová, Dagmar Pecková nebo Zora Jandová.

Načítám