Hlavní obsah

Nedopnu sukni, jsou za tím hormony! Co jíst, aby bříško nerostlo? 4. díl podcastu Kauza menopauza

Menopauza je pro mnohé stále ještě velmi intimní téma, zvlášť když přináší řadu nepříjemností. Jednou z nich je přibírání na váze: příroda pošle ženám tuk do oblasti břicha a vytvoří takzvané menopauzální bříško. Co s tím? Hlavně nedržte drastické diety, mohly byste si uškodit, varuje v podcastu Kauza menopauza známá lékařka.

Článek

Jak to udělat, aby se z menopauzy nestala kauza, strašák, zkrátka téma, o kterém se nemluví? Jak zvládnout přibírání na váze a ztrátu pasu – a co jíst? O tom si ve čtvrtém dílu podcastu Kauza menopauza povídala moderátorka Šárka Volemanová se známou sportovní lékařkou a fitness instruktorkou Marií Skalskou, spoluzakladatelkou Pro Fit Institutu.

„Ráda bych hned v začátku rozbourala jeden ze základních mýtů ohledně přibývání na váze v menopauze. K tak dramatickému zpomalení metabolismu, jak se o tom často hovoří, nedochází. Je to zhruba na deset let ekvivalent jednoho jogurtu,“ otevírá povídání o stravování a přibírání na váze v klimakteriu lékařka. Jak si tedy metabolismus udržet a podpořit?

Extrémy a mýty (nejen) v menopauze

Proč je kolem potravy a stravování tolik mýtů? „Je to podle mě tím, že jíme každý den a je to chytlavé téma. Za mě patří mezi největší mýty například ten, že bychom neměli jíst po 17. hodině, diety podle krevních skupin, jednostranné zaměření stravy, tedy příklad: jezte pouze potraviny fialové a červené barvy. Celé to dopadne tak, že zůstanete na lilku a mrkvi,“ vysvětluje Marie Skalská. „Za mě jakékoliv extrémy hraničí s konspirací a mýty – a to i v menopauze.“

Foto: Proženy.cz

Sportovní lékařka a fitness instruktorka Marie Skalská (vpravo) je další inspirativní žena, kterou moderátorka Šárka Volemanová pozvala do podcastu Kauza menopauza Foto: Proženy.cz

Za přibírání v oblasti břicha mohou hormony

V období menopauzy se může stát, že má žena pořád stejnou hmotnost, ale najednou zjistí, že nedopne sukni. „Díky poklesu hormonů dochází k tomu, že u dispozičních míst, která máme z mládí, a jsou to hýždě a zadeček, kde potřebujeme, aby se nám tvořily ženské hormony, si příroda na začátku menopauzy řekne: Už to nepotřebuješ! Milá, zlatá, tady končíme, vychovala jsi děti, v práci už jsi také něco dokázala… A pošle nám tuk do oblasti břicha. A tomu se říká menopauzální bříško. A jak jsem řekla, můžou za to hormony. Je třeba na to dávat pozor, protože přesun tuku do břicha s sebou může přinést i určitá zdravotní rizika, a proto je třeba s tím něco udělat,“ vysvětluje lékařka.

Jak se stravovat v menopauze

Důležitější než „vhodné potraviny pro menopauzu“ je skladba jídelníčku! „Pro menopauzu a stravování bych doporučila dva základní pilíře. Ke každému jídlu bílkovinuneuždibovat mezi jídly,“ radí MUDr. Marie Skalská.

Nevynechávejte: maso * luštěniny * ryby * vlákninu

Co je nejdůležitější

Marie Skalská upozorňuje, že nemá smysl nikoho – ani sebe – nutit k úplné vzornosti v rámci životního stylu a stravování, přineslo by to jenom stres: „Kdybychom se bavili o prevenci nastavení života před menopauzou, určitě by tam patřila pohybová aktivita, dobrý spánek, rozumně poskládaný jídelníčekudržování sociálních vazeb. To jsou za mě ty nejdůležitější položky, které udržují životní pohodu,“ vyjmenovává lékařka. „Také je třeba vědět, že dokud žijeme, nikdy není pozdě začít!“

Deník vděčnosti vás podrží

„Pro pocit životní spokojenosti je důležitý pocit vděčnosti,“ vysvětluje dále Marie Skalská. „Říkám tomu deníček vděčnosti. Kupte si jakýkoliv sešit a každý den si zapište tři věci, za které jste ten den vděčná. A když někdy přijde splín, stačí prolistovat deníček a vzpomenout si na hezké momenty svého života. To vám důležitou životní radost přivede zase zpět, a to i v menopauze.“

S kým jsme si povídali

MUDr. Marie Skalská je sportovní lékařka, fitness instruktorka a spoluzakladatelka Pro Fit Institutu.

Podcast Kauza menopauza

Do 10dílného podcastu Kauza menopauza na Proženy.cz si Šárka Volemanová zve přední české odbornice a známé osobnosti a mluví spolu o „problému“, který se jich všech osobně dotýká. Společně hledají návod, jak na to, aby se z menopauzy nestala pro ženy kauza a tabuizované či přehlížené téma, ale aby ji dokázaly s nadhledem zvládnout.

Kromě předních odbornic, které se zabývají gynekologií, obezitologií, pohybem, psychologií nebo sexuologií, přijaly pozvání také Jitka Asterová, Dagmar Pecková nebo Zora Jandová.

Načítám