Hlavní obsah

Projevy pylové alergie: Máme tipy, jak je zmírnit na minimum!

Foto: Profimedia

Pyloví alergici se obvykle potýkají s vleklou vodnatou rýmou, která se obtížně zastavuje

Venku se udělalo konečně hezky, což je prima, až na to, že vy jako každý rok řešíte slzení očí, kýchání, svědění a permanentní nedostatek kapesníků. Víte ale, že se dají projevy alergie hodně zmírnit?

Článek

Mezi nejčastější příznaky alergie na pyly patří rýma, svědění očí, krku nebo i uší, bolesti hlavy i astma. U citlivějších jedinců může dojít i k výskytu ekzému.

Léky jsou naprostý základ

Jednoduchou a nejúčinnější zásadou, jak zmírnit projevy pylové alergie, je vyhýbat se místům, kde se alergen vyskytuje. Je určitě dobré sledovat pylové zpravodajství, abyste věděli, kde a kdy bude během dne nejvyšší koncentrace alergenu.

Pokud se ale doma nechcete držet jako v karanténě, do nějakého kontaktu s alergenem určitě přijdete. I když žijete ve městě, kde se přes jaro alergikům dýchá o dost lépe, stejně ve svém okolí živou přírodu máte. Jedním z nejčastějších alergenů jsou například břízy, které se běžně vyskytují v městských parcích, na sídlištích a podobně. „Pokud tedy není možné se alergenům vyhnout, nezapomínejte včas užít antihistaminika,“ říká Mgr. Markéta Lopourová z internetového obchodu Lékárna.

Volně prodejná antihistaminika lze krátkodobě brát bez konzultace s lékařem. Každopádně v případě, že užívání těchto léků nezabírá nebo pacient trpí kardiovaskulárním onemocněním, cukrovkou, zeleným zákalem či se jedná o těhotnou nebo kojící ženu, je potřeba o užívání léků obsahujících antihistaminika promluvit s lékařem.

Foto: Profimedia

Oční kapky je stejně jako nosní spreje dobré mít stále při ruce

Ulevte svým očím a nosu

Každý pylový alergik dobře ví, že ze všeho nejvíc na jaře trpí jeho oči a nos. Z nosu někdy teče, jak když jste nechali puštěný kohoutek, oči napuchají a červenají, pálí a pochopitelně i slzí.

„Určitě je vždy dobré mít při ruce nosní sprej a oční sprej s hydratačními účinky. Oční bulvy se snažte také nemnout a z nosních sprejů vybírejte ty, které jsou určené při alergické rýmě. Pomáhají uvolnit dýchací cesty podrážděné imunitní reakcí organismu a umožňují lépe dýchat,“ uvádí Markéta Lopourová. Použít se dají i klasické nosní spreje, které také uvolní nos, každopádně samotnou alergickou reakci nepotlačují.

Pozor ale na závislost na kapkách do nosu! Jak dlouho je můžete maximálně používat? 

5 nejdůležitějších pravidel pro alergiky

  • Minimalizujte procházky kolem poledne, kdy je koncentrace alergenu nejhorší. Ideální doba je brzo ráno nebo v podvečer. A úplně nejlepší doba na procházku je po dešti.
  • Po příchodu zvenku se převlečte, částečky pylu totiž ulpívají na oblečení, které je proto lepší hned vyprat.
  • Udržujte doma čistotu. Minimalizujte výskyt prachu, čímž odstraníte z bytu také většinu pylu.
  • Omezte cukry ve stravě, které projevy alergie mohou zhoršovat.
  • Pravidelně užívejte léky a proplachujte si nos například mořským roztokem.
Foto: Profimedia

Pobyt v přírodě je pro alergiky určitě únosnější k večeru než v pravé poledne

Existuje i alternativní léčba alergie

V současnosti stále populárnější alternativní variantou, jak zmírnit projevy pylové alergie, je biorezonanční terapie. Ta patří stejně jako například homeopatie (na jakém principu homeopatie funguje?) a akupunktura do oblasti takzvané komplementární medicíny. Jedná se o vibrační terapii speciálním přístrojem, která podporuje samoléčebnou sílu těla.

„Pomocí frekvenční terapie je možné zmírnit alergické projevy až o dvě třetiny. V případě, že klient zahájí terapii včas, alergické příznaky se u něj v sezoně nemusí vůbec objevit,“ řekl Lukáš Bulín, terapeut centra Tělo a duše v Koldíně.

Bojujete s pylovou alergií?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek