Hlavní obsah

Cukrovka hrozí každému. Jde se jí vyhnout?

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Cukrovka (neboli diabetes mellitus) patří mezi civilizační choroby. Nevyzpytatelná je hlavně tím, že se může objevit u kohokoliv a kdykoliv. Nebolí, ale nechává za sebou pořádnou spoušť.

Článek

Jak to chodí v našem těle? Buňky jsou živeny cukry ze stravy. Ty se po těle roznášejí krví. Přijmout cukry ale mohou buňky jen s pomocí inzulínu – hormonu, který tvoří speciální buňky ve slinivce. Pokud k tvorbě inzulínu nedochází nebo je nedostatečná, hovoříme o cukrovce. Ta může být 1. nebo 2. typu.

Cukrovku nezpůsobuje nadměrná konzumace sladkého jídla, jak se někdy traduje. Jistou roli hraje genetika. Ta se týká zejména 1. typu, který se v drtivé většině u pacientů projeví v dětství. 2. typ se projeví často v dospělosti, velký vliv na to totiž má i naše životospráva. Nejvíce ohroženi jsou lidé, kteří jsou dlouhodobě ve stresu a mají špatnou životosprávu (přejídání, nezdravá strava, nedostatek pohybu). Snížit riziko, že se vás bude cukrovka týkat (alespoň tedy u 2. typu), lze tedy jedině zdravým životním stylem.

Oba dva typy jsou dědičné, avšak záleží na různých aspektech. Trochu častější je to u druhého typu, ale potenciální pacient má tu výhodu, že propuknutí choroby může do jisté míry ovlivnit svým chováním. 

Cukrovka 1. typu: Když inzulín chybí

Pokud vůbec nedochází k vytváření inzulínu, jde o těžší případ – cukrovku 1. typu. Buňky v těle strádají, protože cukry se sice hromadí v krvi, ale nejsou jim dodávány. Tělo si zkouší poradit: místo cukrů použije jako zdroj výživy tuky (které tuky potřebujeme, a které ne). Jenže to je pro organismus nebezpečné. V nejtěžším případě může pacient dokonce upadnout do kómatu.

Léčba tohoto typu cukrovky spočívá v tom, že pravidelně dodáváte tělu inzulín. Někteří diabetici si ho píchají injekčně, jiní mají inzulínovou pumpu, která 24 hodin denně s pomocí podkožní infuze dodává potřebné množství inzulínu do těla. Mimoto je také nutná úprava stravovacích návyků, kterou poradí lékař na základě věku, pohlaví, váhy, zaměstnání i trávení volného času.

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Cukrovka se nedá vyléčit, ale dá se s ní dobře žít, pokud víte jak

Cukrovka 2. typu: Když inzulín nefunguje

U druhého typu diabetu, který bývá častější, je inzulín sice vytvářen, ale tkáně na něj nereagují na 100 %. V krvi se stejně jako u 1. typu hromadí cukry, což rozhodně nesvědčí cévám. Vzhledem k pomalejšímu vzniku nemoci přicházejí ale příznaky pozvolněji.

2. typ diabetu je častý u starších lidí a osob s nadváhou (5 vhodných potravin). Roli ale opět může hrát stres, nezdravý životní styl a dědičnost. Pacienti berou léky, které snižují hladinu cukrů v krvi, a lékař jim také doporučí změnu stravování a dostatek pohybu. V některých případech však po čase dojde k tomu, že buňky v játrech přestanou inzulín produkovat a je potřeba ho dodávat tělu injekčně.

Kdy máte zbystřit?

Oba dva typy cukrovky se projevují velice podobně. Postižený cítí neustálou žízeň, může mít problémy s dásněmi, divné pocity v nohou, hůř vidí a je často unavený (7 způsobů, jak bojovat s únavou). Někteří lidé zhubnou (to bývá zejména u 1. typu), ale to rozhodně neznamená, že když máte nadváhu, nemůžete mít cukrovku. Naopak, u druhého typu je nadváha jedním z rizikových faktorů. 

Pokud máte podezření, že by se vás mohla nemoc týkat, zajděte k obvodnímu lékaři. Ze vzorku krve v laboratoři snadno poznají, zda nemáte v krvi nadbytek cukrů (tzv. hyperglykémii).

Tuto nemoc rozhodně není radno podceňovat, protože může vést k řadě zdravotních komplikací: ke slábnutí až ztrátě zraku, selhání ledvin, onemocnění srdce a cév, poškození nervů a nedostatečnému prokrvování dolních končetin, jimž pak hrozí amputace.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama