Hlavní obsah

Proti nudě: Ledopády, Doktor Spánek a Výbušná koťátka

Foto: Vaclav Sebek, Shutterstock.com

Startují první tipy proti nudě v roce 2021. I nadále vám přinášíme inspiraci na výlety, zajímavé knížky, filmy a seriály nebo hry pro celou rodinu. Zatím stále žijeme v mantinelech vládních opatření, ale to neznamená, že rezignujete na zábavu.

Článek

Když jsme vloni vstupovali do magického roku 2020, měli jsme velká očekávání. Rok s takovým číslem, to bude velké… A bylo! Jen málokoho by napadlo, jak moc se naše životy změní a zpomalí.

Proto jsme vás místo informací o kulturních akcích začali zásobovat tipy na zajímavé knihy, filmy, rodinné hry nebo výlety po Česku, protože do přírody se díkybohu mohlo a může. Pokud tedy nemáte nařízenou karanténu. A tak zatím v tomto stylu budeme pokračovat.

Na Malou Skálu a na vodopády

Hledáte tipy na kratší výlety, abyste si o víkendu provětrali hlavu, natočili „rodinohodiny“ a protáhli tělo?

V Českém ráji je velmi oblíbená část Zlaté stezky, která začíná v Malé Skále a vede směrem do kopce. To nezní zrovna přesně, ale stačí si na mapě najít Okruh Dr. E. Beneše a jste doma. Najdete tu skalní bludiště, jeskyně i vyhlídky, které nabízejí dechberoucí pohled do nádherné krajiny. Okruh je dlouhý zhruba pět kilometrů, takže ho zvládnou i menší děti.

Že příroda hraje všemi barvami hlavně na jaře a na podzim? Nenechte se mýlit, i zima dokáže vykouzlit pěknou paletu. Znáte třeba Brtnické ledopády? Jde o tak trochu jiné vodopády v Českém Švýcarsku, které vznikají mrznutím tajícího sněhu. A mají zajímavou barvu – voda je totiž zbarvena splavenou zeminou. Trasa je dobře značená a má zhruba čtyři kilometry.

Foto: Profimedia.cz

Příroda vynahradí všechny zavřené galerie a muzea

Hříšnice

Máte-li chuť na dobrý a napínavý seriál, pak Hříšnice na Netflixu je to pravé pro vás. Seriál má tři série (Cora, Julian a Jamie). Cora pracuje ve firmě svého tchána, má milého muže a krásného syna. Zdá se, že žije fajn život. A pak si udělají výlet na pláž a ona tam ubodá mladého muže... K činu se přiznává a hrozí jí doživotí. Ale detektiv Harry Ambrose (Bill Pullman, 67) má pocit, že tam něco nehraje. A i když Cora jeho pomoc zpočátku odmítá, nakonec začne její minulost, ukrytá hluboko v temnotě, vystupovat na povrch. V roli Cory zářila Jessica Biel (38), která byla za svůj výkon nominována na Zlatý glóbus, stejně jako celý seriál.

Foto: Profimedia.cz

Ona se přiznává k vraždě bez očividného motivu, on to nevzdává a rozhodne se zjistit, jaké démony pohřbila na dno své bolavé duše

Doktor Spánek

Film natočený podle povídky Stephena Kinga (73) navazuje na legendární horor Osvícení (1980), kde exceloval Jack Nicholson (83) jako Jack Torrance, spisovatel, který tak trochu přichází o rozum a usiluje o život své rodině. Lednovou novinkou na HBO je Doktor Spánek (2019) v hlavní roli s Ewanem McGregorem (49). Ten hraje nyní již dospělého Dannyho Torrance, syna Jacka, který se i po desítkách let snaží vyrovnat s hrůzným zážitkem z dětství. Nyní se s ním spojí Abra, osvícená telepatka, aby jí pomohl zastavit bytosti toužící po nesmrtelnosti, které vysávají z lidí energii.

Foto: Profimedia.cz

Zážitky z dětství nemá zrovna malebné, v dospělosti se to moc nelepší

Neber to jídlo tak vážně

Mnozí se pustili hystericky do novoročního hubnutí. Vy na to jděte chytře a nesnažte se za leden sundat deset kilo, protože si tím koledujete jen o jojo efekt.

Týna Skalická, kterou na instagramovém profilu @tojidlo sleduje přes 80 tisíc lidí, popisuje ve své knize Neber to jídlo tak vážně odlehčený pohled na zdravý životní styl a stravování. Kniha je pro lidi, kteří chtějí mít zdravé tělo a řídí se zdravým rozumem. Zjistěte, jak si jídlem dělat radost, jak mu rozumět a jak začít jíst normálně.

Foto: Nakladatelství CPRESS

Neber to jídlo tak vážně, Týna Skalická, nakladatelství CPress, 168 stran

Sicilští lvi

První díl rodinné ságy o italské dynastii Floriů vás pohltí. Stal se mezinárodním bestsellerem a poutavě vypráví o prvních dvou generacích klanu. Bratři Paolo a Ignazio Floriovi pocházeli z nuzných poměrů a nakonec se jejich rodina dostala do nejvyšších vrstev sicilské společnosti. Začínali s krámkem s kořením a Paolův syn Vincenzo nakonec přebírá úspěšný obchod a dále jej rozvíjí. Zároveň se musí vyrovnávat s nenávistí a intrikami jak v pracovním, tak osobním životě. Čtenář nahlédne i za dveře italských rodin, kde by žena měla patřit manželovi, ale tomu se ženy z rodu Floriů brání a odmítají být jen poslušnými manželkami.

Foto: Nakladatelství Metafora

Sicilští lvi, Stefania Auci, nakladatelství Metafora, 448 stran

Řeka v temnotě

Jedna z nejsilnějších knih loňského roku je příběh, který napsal Masadži Išikawa. Ten je po otci Korejec a po matce Japonec a jehož rodina se rozhodla uvěřit snu o šťastnějším životě v Severní Koreji. Po desítkách let utrpení se mu nakonec podařilo utéct zpět do Japonska a v knize popisuje, jaké to je nemít celý život vlast a jak brutální byl život v totalitním severokorejském režimu. Ani v rodném Japonsku nakonec štěstí nenalezl, protože byl bez rodiny. Je lepší mít co jíst, ale být sám, nebo umírat hlady, ale v objetí svých nejbližších?

Foto: Nakladatelství Kniha Zlín

Řeka v temnotě, Masadži Išikawa, nakladatelství Kniha Zlín, 184 stran

Výbušná koťátka

Máte rádi hry, co mají spád, lze je vzít na cesty a jen čtením pravidel nestrávíte půl večera? A máte rádi roztomilá koťátka? Tak právě pro vás je napínavá karetní hra, která vznikla v roce 2015 a slaví úspěch po celém světě. Obsahuje 56 karet s vtipnými obrázky a hláškami a funguje na principu ruské rulety. Z balíčku taháte karty a doufáte, že se vám vyhne vybuchující koťátko. Zkoušíte myslet strategicky do budoucnosti a bavíte se hláškami typu „Oblak netopýřích prdů se snáší z oblohy“.

Foto: Luxor.cz

Že jsou koťátka sladká a roztomilá? Tak určitě...

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek