Hlavní obsah

Události roku 2020: Co kromě korony hýbalo světem?

Foto: Profimedia.cz

Lehce se může zdát, že rok 2020 byl jen ve znamení koronaviru. Že nic jiného světem snad ani nehýbalo. To je ale omyl! I tohle byly velké kauzy uplynulého roku. Vzpomínáte na ně?

Článek

Je jasné, že pandemie koronaviru byla asi to nejzásadnější, co se loni událo. Ovlivnila život téměř celé planety a minimálně i začátek letoška se ponese v jejím duchu. Pojďme ale na chvíli na covid zapomenout a připomeňme si i jiné události, které v loňském roce zaujaly a hýbaly společností.

1. Megxit

Odchod prince Harryho (36) a jeho manželky Meghan (39) z královské rodiny způsobil velký poprask a novináři mu začali říkat megxit (spojení slov Meghan a brexit). Hned v lednu vévodové na sociálních sítích oznámili, že by se rádi oprostili od královských povinností, osamostatnili se a začali se živit sami.

Přestože i sama královna se o tomto záměru dozvěděla až z internetu, jejich přání přijala a respektovala. Od dubna již Sussexové nemuseli vykonávat povinnosti spojené s královskou rodinou, přišli o tituly Jeho a Její královská Výsost a přestali být financováni z veřejných prostředků. Nejdříve se usadili v Kanadě, nakonec se ale přestěhovali do luxusní vily v Kalifornii. Nedávno navíc vévodkyně šokovala dramaticky otevřenou zpovědí, jak v červenci potratila.

Foto: Profimedia.cz

Zamilovaní vévodové ze Sussexu se rozhodli žít po svém. Opustili Velkou Británii a svět se rozdělil na skalní fanoušky originální dvojice a její zaryté nepřátele

2. Prezidentské volby v USA

Také počátkem listopadu svět chvíli věnoval pozornost něčemu jinému než jen koronaviru. V USA totiž volili nového prezidenta. Proti nyní již dosluhujícímu Donaldu Trumpovi (74) se postavil Joe Biden (78) a do poslední chvíle to byl velmi napínavý a vyrovnaný souboj.

Donald Trump se navíc nedokázal ovládnout, předčasně se prohlašoval za vítěze, a když bylo jasné, že hlasy, které získal, stačit nebudou, začal vyhrožovat soudy, kde chtěl napadnout regulérnost voleb. Jednoduše řečeno, choval se jako malý kluk, kterému sebrali oblíbenou hračku a on se teď vzteká. A svět se samozřejmě na jeho účet bavil. Nicméně 14. prosince byl oficiálním vítězem voleb prohlášen Joe Biden, který v Bílém domě usedne 20. ledna.

Foto: Profimedia.cz

Zodpovědní vůdci na vrcholu, nebo pošetilí staří muži za zenitem svých sil? Historie nebývá sentimentální a odpověď se brzy dozvíme

3. Smrt George Floyda

A v USA ještě chvíli zůstaneme. Obrovské protesty, pouliční bitky, rabování a další výtržnosti s celosvětovým dopadem vyvolala smrt černošského recidivisty George Floyda (†46). Byl zatčen během policejní akce a zemřel poté, co na něj jeden z policistů zaklekl a nepovolil, ani když zadržený prosil a křičel, že nemůže dýchat.

Jeho smrt vyvolala poprask – stala se pomyslným „posledním hřebíčkem“ a přiměla Afroameričany masově se postavit systémovému násilí, kdy jsou i přes četné podpůrné akce stále mnohdy vnímáni jako občané druhé kategorie. Záběry ze zatýkání obletěly svět a vyvolaly nespočet demonstrací proti rasismu, jež byly leckde spojené s mnoha násilnými excesy. Policista, který na Georgi Floydovi klečel, nyní čelí obžalobě z vraždy, jeho tři kolegové, kteří byli u toho a ničemu nezabránili, pak z napomáhání k vraždě.

Foto: Profimedia.cz

Pohřeb George Floyda ve zlaté rakvi byl významnou událostí. Symbolem bezpráví se stala smrt agresivního recidivisty, což působí poněkud paradoxně

4. Boj za rovnost po americku

Že se ve Spojených státech hroutí dosavadní pořádky, je jasné, a proto tam ještě zůstaneme. Loni se hodně mluvilo i o genderové rovnosti, rasismu a znevýhodňování nejrůznějších sexuálních a jiných menšin. A na základě toho vznikla nová pravidla pro udílení filmových Oscarů, která musejí filmaři dodržet, aby se o legendární sošku vůbec mohli ucházet.

Zatím mají pouze status doporučení, ale od roku 2024 budou závazná. Filmaři budou muset splnit alespoň dva ze čtyř předpisů, které se týkají zastoupení lidí z různých rasových, etnických či sexuálních menšin a také počtu žen či lidí se zdravotním postižením a podobně. Nejde jen o herce, ale i o štáb (produkce, marketing, maskéři, výtvarníci…). To samozřejmě zvedlo velkou vlnu nejrůznějších reakcí – od pochvalných až po rozčílené. Někteří umělci dokonce uvedli, že je to nepřípustný diktát a zásah do umělecké tvorby.

Foto: Profimedia.cz

Loni získala svého druhého Oscara Renée Zellweger (51). Příště by jí mohl uniknout, kdyby ve štábu nebylo dost „znevýhodněných“ lidí. Dobový výstřelek, anebo budoucnost Ameriky?

5. Pedofilové V síti

A co domácí události? Určitě je potřeba zmínit dokument Barbory Chalupové (27) a Víta Klusáka (40) V síti, v němž se tři dospělé herečky s výrazně mladistvým vzhledem vydávají za dvanáctiletá děvčátka a ukazují, jak drsný a nebezpečný může být pro děti svět internetu a sociálních sítí. Jak stačí pár minut a vaše holčička se stane obětí pedofilních predátorů.

O dokumentu, který mnohé vyděsil (některé možná i pobouřil), se nejen hodně mluvilo, ale řadě rodičů posloužil i jako výchovná pomůcka: vzít dítě do kina (v nabídce jsou totiž tři verze – pro děti od 12 let, pro mládež od 15 let a také verze pro dospělé) a ukázat mu, co se doopravdy může stát, nebylo snad nikdy tak důležité. A ještě jeden bonus tenhle dokument má: několik sexuálních predátorů, kteří lákali „nezletilé“ dívky na sex, skončilo před soudem!

Třebaže covid nebyl jediným zásadním tématem, rozhodně ovlivnil, co mohl. Kterým slavným snoubencům koronavirus překazil plány?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek