Hlavní obsah

Proti nudě: Na houby, pod kostru nebo za uměním

Foto: Soloviova Liudmyla, Shutterstock.com

Zatím to nevypadá, že by mělo nastat nějaké hodně sychravé podzimní počasí, takže si lze v klidu naplánovat výlety a venkovní akce. No a kdyby přece jen zapršelo, můžete se schovat třeba na některou ze zajímavých výstav.

Článek

To, že skončily prázdniny a doba dovolených, neznamená, že by se dramaticky zmenšila možnost pořádně si užít volný čas a víkendy. Společenských, kulturních i sportovních akcí je stále dost. Na pár zajímavých, které se konají v následujících dnech, vás chceme upozornit.

Večerní vyjížďka do Afriky

Co dělají zvířata, když zapadne sluníčko a setmí se? Na to se můžete zajet každý pátek a sobotu podívat třeba do Zoologické zahrady ve Dvoře Králové. Během padesátiminutové projížďky kolem výběhů nahlédnete do africké přírody a můžete počítat, kolik z padesáti zde chovaných druhů zahlédnete. Prohlídky začínají ve 20 a 21 hodin a jsou komentované.

Za noční prohlídku zaplatí dospělý 190 Kč, děti a studenti 150 Kč. Podrobnosti najdete na stránkách zahrady.

Noční prohlídky nabízí i Zoo Praha, nově i s možností zapůjčení infračervené a termo kamery.

Foto: archiv Zoo Dvůr Králové

Úplně jiný zážitek nabízí prohlídka zoologické zahrady za tmy - přesvědčit se o tom můžete třeba ve Dvoře Králové

Tančící pentagon v Hluboké 

Součástí zámku Hluboká nad Vltavou je i Zámecká jízdárna, která je hlavním sídlem Alšovy jihočeské galerie. Právě tam najdete až do 2. 1. 2022 výstavu českého malíře Lubomíra Typlta nazvanou Tančící pentagon. Představuje umělcovy práce z posledního období - poznáte je podle jeho charakteristické práce s barvami. Sám umělec říká, že chce, aby jeho obrazy diváka emocionálně zasáhly a trochu narušily jeho klid.

Na výstavu můžete zajít denně od 9 do 18 hodin. Vstupné je pro dospělého 130 Kč a rodinné (2+2) vyjde na 300 Kč.

Foto: archiv Alšova jihočeská galerie

Umělec chce podle svých slov překvapit diváka a otevřít mu nějaký další svět

Velryba je zpět

Národní muzeum v Praze má zpátky svůj symbol – kostru plejtváka myšoka. Velryba, která byla v muzeu od roku 1892, byla po nějaký čas restaurována, takže se bez ní museli návštěvníci obejít. Její návrat je spojen s otevřením nové expozice Zázraky evoluce, kterou najdete na ploše 2000 m2 v celkem 6 sálech. Výstava se obejde bez polic a regálů, těšte se na mimořádné zážitky, kdy vám budou nad hlavou létat ptáci a plavat ryby... Plejtvák je se svou délkou 22,5 metru sice stále hlavním „obrem“, ale nově tu je i 17 metrů dlouhá krakatice obrovská, jde o její největší model na světě. Pro zajímavost – nejmenším exponátem je kleštík včelí s rozměry pod 1 milimetr.

Ale proč si o tom jen číst, lepší je si do Národního muzea zajít osobně. Otvírací doba je každý den od 9 do 18 hodin. Za základní vstupné dáte 300 Kč, snížené vyjde na 200 Kč a děti do 15 let mají prohlídku zdarma.

Foto: archiv Národního muzea

Pro mnoho generací byl symbolem Národního muzea v Praze a teď se jím může stát i pro vaše děti nebo vnoučata. Kostra plejtváka je po náročném restaurování zpět

4+4 v pražských Strašnicích

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu můžete navštívit do 26. září v prostorách Nové strašnické školy v Praze. Začal již 9. září a kromě současného umění, performancí a hudby nabídne i workshopy i představení pro děti. O víkendech je můžete vzít na rodinné výtvarné dílny.

Festival každoročně oživuje netradiční prostory, jako byla třeba kanalizační čistírna v Bubenči nebo tovární haly ČKD Karlín, letos je to budova staré opuštěné školy, takže si umění můžete vychutnat ve vyklizených třídách, kabinetech i v ředitelně. Výstavu můžete navštívit denně kromě pondělí od 14 do 21 hodin a vstupné je zdarma. Více o dalších představeních a koncertech najdete na stránkách festivalu.

Foto: archiv festivalu

Na festivalu 4+4 lze vidět i taneční představení Timeout Burnout na téma psychického vyčerpání, tančí L. Bobalik, M. Hriešik

Na houby do parku

Nejsou vaše děti nadšené, když chcete vyrazit do lesa na houby? Pak vyzkoušejte Houbový park v Roseči u Jindřichova Hradce. Je to místo, kde se zabaví děti i dospělí, a to ve dnech slunečních i deštivých. Nabízí totiž nejen interaktivní naučné stezky plné houbiček, skřítků a pohádkových bytostí, ale i prehistorických zvířat. Můžete navštívit i Muzeum fosilií nebo se zúčastnit výtvarných dílen, které zvládnou i ti nejmenší. V září mají otevřeno v pracovní dny od 10 do 15 hodin, o víkendech do 17. Cena celodenního programu v Houbovém Parku je 100 Kč za osobu.

Foto: Houbový park Rozteč

V Houbovém parku se děti potkají se skřítky, pohádkovými bytostmi i dinosaury

Tipy do knihovny

Kdyby přišlo přece jen horší počasí, můžete ve volné chvíli zasednout ke knížce. Určitě vás pobaví, využít je ovšem můžete i jako manuál a něco nového se naučit.

Foto: archiv Metafora

Že život po sedmdesátce vůbec nekončí, to vám dokáže kniha Babičky na tahu od Judy Leigh. Pět sedmdesátnic, kamarádek z Anglie, vyrazí na rozlučku se svobodou, jedna z nich se totiž vdává. V romantické Paříži to rozjedou jako zamlada, ale prožijí i situace, které změní jejich usedlý život. Vydala Metafora, prodávají Knihy Dobrovský za 312 Kč

Foto: archiv Eminent

Kartářka Dagmar Kludská vydala svou v pořadí již třicátou knihu. Tentokrát dává čtenářům možnost nahlédnout do její vlastní originální metody, jak dešifrovat poselství, které skrývají mariášové karty. Máte možnost poznat významy jednotlivých karet a pokusit se o vlastní výklad. Vydal Eminent, v e-shopu za 349 Kč

Foto: Knihy Kazda

Chcete-li začít šetřit rodinné finance, je dobré začít od jídla. Pomoci vám může 333 udržitelných receptů a nápadů, jak beze zbytku zužitkovat potraviny, které obsahuje kniha Konec plýtvání jídlem. Vydaly Knihy Kazda, v e-shopu za 295 Kč

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek