Hlavní obsah

Proti nudě: Pískové sochy, svět virů a Třeboňská šlapka

Foto: Profimedia.cz

Počasí stále nic moc, ale kdo by seděl doma, když už se dá volněji vyrazit a něco užít. Máme pro vás pár zajímavých tipů, kam na výlet po České republice.

Článek

Současné počasí je velmi proměnlivé a docela deštivé, takže na dlouhé výšlapy do přírody to zatím asi moc není. Jsou ale chvíle, kdy to vypadá docela nadějně – a ty byste měli využít. Nabídneme vám program, který nezabere celý den, ale zvládnete ho v mezeře mezi dešťovými mraky.

Sochy z písku v Písku

Obří sochy z písku rostou v tuto chvíli u Kamenného mostu v Písku. Patnáctý ročník akce se vztahuje k 777. narozeninám města Písku a podtitul zní „Písek, město z písku na vodě“. Realizace soch se opět ujali sochaři Josef Faltus a Marian Maršálek a je velmi zajímavé pozorovat, jak pyramidám z desítek tun upěchovaného písku dávají tvář. Letos se nechali inspirovat příběhem o založení města a pěti neviditelnými silami, které k tomu přispěly. Každá z pěti třímetrových soch vzniká asi čtyři dny a otevření galerie pod širým nebem je plánováno na páteční odpoledne. Letos ale bez vernisáže, a navazující akce Pískoviště byla přesunuta na konec letních prázdnin. I když jsou sochy z písku, měly by odolat nástrahám počasí, takže volně přístupné budou až do podzimu.

Foto: Pisek.eu

Tuny písku se od 3. 5. mění pod rukama sochařů v obrovské sochy, které na nábřeží nejspíš uvidíte až do podzimu

Troufnete si na Třeboňskou šlapku?

Je pro vás ideálním výletem ten na kole? Pak si nenechte ujít 22. 5. zahájení cykloturistické sezony v Třeboni a výšlap pod jménem Turistická šlapka (zajít můžete i do místních lázní). Není to nic pro čajíčky, protože trasy jsou 53,5 a 69 km dlouhé a vedou přes hory a doly. Ta kratší konkrétně přes vyhlídky z Dunajovické hory a Lišovského prahu do Rudolfova přes Zvíkov, Slavošovice a okolo Branského doubí do cíle v Třeboni. Delší trasa vede Velechvínským polesím k Ševětínu. K dispozici je ještě zkrácená trasa pro rodiny s dětmi, která měří 41 kilometrů.

Jestli si na Třeboňskou šlapku troufnete, měli byste se zaregistrovat od 9 do 10.30 hodin před Turistickým informačním centrem na Masarykově náměstí v Třeboni. Víc informací najdete zde.

Foto: Josep Suria, Shutterstock.com

Milovníci cyklovýletů mohou být u otevření sezony v Třeboni. Už tuhle sobotu na vás čeká Třeboňská šlapka

Výlet jako bojovka

Znuděné ratolesti, to je to poslední, co chcete na výletě řešit. Právě proto se hodí vědět, že mnoho měst a regionů připravilo pro své návštěvníky možnost, jak turistiku proměnit v zajímavou bojovku plnou her.

Existuje několik aplikací, které vám to nabídnou. Většinou vás zavedou na místo, kde musíte objevit úkol, splnit ho a získat informace, kam dál. Například v Kroměříži si můžete zahrát hru s názvem Kde je Giovanni, která se odehrává v troskách města po třicetileté válce. Podobných her máte na výběr víc a zdarma je najdete na stránce Geofun.

Foto: Valery Bareta, Shutterstock.com

Některá města si pro vás nachystala zajímavou možnost, jak se o nich v rámci výletu dozvědět spoustu zajímavého – mezi ně patří i Kroměříž

Hrát si ale můžete i bez telefonu. Mnohá informační centra, ale i ubytovatelé, mají připraveny papírové varianty. Například ve Dvoře Králové nad Labem chystají prázdninovou hru Po stopách pokladu královédvorského, díky které se lze zapojit do většího projektu Toulky nejen Královédvorskem. Více informací o obou hrách naleznete na turistickém portále města.

Zapojit se můžete také do letní Turistické razítkovací hry, která se odehrává v Ladově kraji. Cílem je nasbírat během cest po ladovských vesničkách a stezkách minimálně 24 razítek a projít předem dané trasy.

Foto: Archiv Skryté příběhy

Venkovní hru připravil třeba i Zámek Žďár nad Sázavou. Jmenuje se Santiniho hvězda a průvodcem je sám slavný stavitel. Víc informací o ní najdete na stránce Skryté příběhy

Svět virů a bakterií

V posledním roce se mluví pořád o následcích virové infekce. Mohlo to vzbudit u vašich dětí množství otázek, co vlastně viry jsou, jak se chovají v těle a proč některé mohou i zabít, zatímco jiné nám prospívají. Možná je to ideální chvíle je s tímto neviditelným světem seznámit prostřednictvím poutavého vyprávění Karstena Brensinga a Katrin Linke, autorů knížky Tajuplný svět virů a bakterií.

Děti se v ní dozví, proč někdo kvůli virům onemocní a jiný ne, jak důležité jsou pro naši imunitu nebo kdy bylo objeveno očkování. Knížku můžete dětem (je určena pro starší 9 let) nabídnout ve chvíli, kdy to zas venku rozbalí déšť a vítr a nikam se vám nebude chtít.

Foto: Nakladatelství Kazda

Zajímavé čtení o našich neviditelných spolubydlících koupíte v e-shopu Knihy Kazda za 318 Kč

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek