Článek
Osobní svědectví o počátku jazzové éry, slávě režiséra Gustava Machatého (†62) či krachu na newyorské burze dnes už jen tak někdo nepodá. Život před sto lety nabízí mnoho podnětů k zamyšlení, poučení i inspiraci, ale také zajímavých faktů z módní oblasti. Dámy definitivně odhodily šněrovačky, vzdaly se plných křivek a upřednostnily androgynní vzhled.
Mění se ideál krásy
Novinky, které se začaly v módě objevovat, prosazuje i Coco Chanel, nejikoničtější návrhářka tehdejší doby. Korzety i spodničky jsou pomalu passé a ženská silueta dostává nový rozměr. Plnoštíhlost už se nenosí, v kurzu je chlapecká postava a plochý hrudník.
S drastickou dietou a stahovací podprsenkou se ve dvacátých letech dvacátého století potýká snad každá moderní dívka (společnost je označuje termínem flappers – ptáčata). Nová generace nezávislých žen nepotřebuje muže, chodí do práce i na večírky a v rukou třímá cigaretovou špičku.
Coco Chanel vnesla testosteron do dámských kolekcí, představila ženám malé černé a v roce 1921 uvedla na trh ikonický parfém Chanel číslo 5. Svůdnou vůni seženete v obchodech i dnes. Parfémovanou vodu prodává například Notino (50 ml za 3070 Kč)
Opulentní párty jsou na každém rohu
Spisovatel Francis Scott Fitzgerald předává světu pozvánku na pompézní oslavu. Prostřednictvím románu Velký Gatsby mohou mezi elitu jazzového věku nahlédnout i ti, kteří se podobných akcí účastnit nemohli.
O tom, že sláva Coco Chanel nebyla pomíjivá, svědčí i to, že během dvacátých let nadšeně tvoří. Dále pozornost směřuje k pánskému šatníku a tak není divu, že se v nových dámských kolekcích francouzské návrhářky objevují mužské elementy. Nadšeným flappers představuje ikonický kostýmek, jehož součástí je stylové sako. V roce 1926 se zrodí malé černé.
Knižní román amerického spisovatele F. Scotta Fitzgeralda s názvem Velký Gatsby vyšel v roce 1925 a po druhé světové válce se zařadil mezi povinnou četbu na středních školách. Roku 1974 se dočkal i filmového zpracování s Robertem Redfordem (83) a Miou Farrow (75) v hlavních rolích (vlevo), v remaku nového tisíciletí si v roce 2013 zahrál Leonardo DiCaprio (45) s Carey Mulligan (34)
Krátké vlasy vítězí nad dlouhými
Inspiraci přináší i tehdejší kinematografie. V němých filmech exceluje americká herečka Louise Brooks (†78), v Československu jsou zase diváci okouzleni snímkem Erotikon (1929) od režiséra Gustava Machatého.
I z romantického dramatu je jasné, že dlouhým loknám odzvonilo. V módě dvacátých let minulého století figurují krátké vlasy, které dávají vyniknout dlouhé šíji. Obličeje tehdejších dam lemují mikáda s ofinkou i vlny těsně pod uši. Účesy zdobí čelenky s perlami, kamínky či peříčky a ani třpytivé sponky nejsou výjimkou. Outfity pro běžný den pak doplňují malé kloboučky.
Ve filmu Erotikon (snímek vlevo) excelovala slovinská herečka Ita Rina. I americká diva Louise Brooks (snímek vpravo) s krátkým mikádem byla ikonou tehdejší doby
Co nabízí dnešní obchody?
Uchvátily vás trendy z poválečné doby? Do své skříně je můžete zařadit i dnes. Oblékněte šaty s třásněmi, které se budou vlnit v rytmu charlestonu, vyčesaný drdol ozvláštněte perličkovou ozdobou a vyrazte vstříc plesovým zážitkům. A pokud snad ještě nemáte malé černé, i ty seženete v nových kolekcích bez problému.
Dlouhá róba s flitry
Zleva: Sista Glam (prodává Zalando), 4440 Kč; Asos, 8490 Kč
Malé černé
Zleva: Boohoo (prodává Tamsin), 1500 Kč; H&M, 1299 Kč
Krátké šaty s třásněmi
Zleva: Bodyflirt (prodává Bonprix), 1149 Kč; TFNC (prodává About You), 1779 Kč
Stylové kloboučky
Zleva: oba kousky Tonak, 5000 Kč a 3400 Kč
Elegantní psaníčka
Zleva: C&A, 550 Kč; Asos, 1125 Kč
Sponky s kamínky
Zleva: Mango, 399 Kč; Reserved, 149 Kč
Třpytivé čelenky
Zleva: Lindex, 199 Kč; H&M, 249 Kč